در گفت وگو با پاراسول تشریح شد

آبله تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن

آبله تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن

به گزارش پاراسول رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ضمن تشریح اهداف برنامه ملی واکسیناسیون کشوری ایران، اظهار داشت: واکسن ها می توانند سالیانه جلوی وقوع 2.5 میلیون مرگ را بگیرند پس هیچ عقل سلیمی اقدامات ضد واکسن را نمی پذیرد.


دکتر سید محسن زهرایی در گفت و گو با ایسنا، درباره واکسن هایی که در برنامه ملی واکسیناسیون کشوری قرار دارد، اظهار داشت: برای بچه ها مقابل بیماری سل واکسن ب ث ژ، مقابل هپاتیت واکسن هپاتیت B، واکسن فلج اطفال، واکسن دیفتیری، کزاز، سیاه سرفه و هموفیلوس آنفلوآنزا، واکسن سرخک، سرخجه و اوریون تزریق می نماییم. برخی واکسن ها نیز برای گروههای خاص تزریق می شود بعنوان مثال واکسن مننژیت برای مشمولین نظام وظیفه و حجاج تزریق می شود یا واکسن آنفلوآنزا برای گروههای خاصی همه ساله اوایل پاییز تزریق می شود و یا واکسن هاری به افرادی که در معرض گزش حیوان هار قرار گرفتند تزریق می شود.
پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون در ایراناو با اشاره به این که جایگاه ایران در حوزه واکسیناسیون در بین بهترین کشورهای دنیا قرار دارد، اظهار نمود: از جهت پوشش واکسن ها جایگاه مناسبی داریم. سازمان بهداشت جهانی هدف گذاری کرده است که کشورها بتوانند به پوشش بالای ۹۰ درصد واکسیناسیون در دنیا برسند و هدف گذاری های بین المللی این است که کشورهای ضعیف هم بتوانند خودرا به این هدف نزدیک کنند. هنوز در سطح دنیا متوسط پوشش واکسیناسیون حدود ۸۴ تا ۸۶ درصد متغیر است و در یک دهه اخیر وضعیت بهتر نشده است؛ بدین سبب وقتی ما می گوییم پوشش واکسیناسیون ما همه ساله حدود ۹۸ درصد بوده است یعنی جزو بهترین کشورهای دنیا از جهت پوشش واکسیناسیون هستیم.
چگونگی ارائه خدمات واکسیناسیون در بحران کروناوی درباب عوارض و لطمه های شیوع پاندمی کرونا در بحث واکسیناسیون کشوری، بیان کرد: طی دو یا سه ماه اول شیوع کرونا، لطمه هایی به وجود آمد برای اینکه بسیاری از مردم و سیستم های ارائه خدمات گرفتار شوک ناشی از واقعه شدند. صحبت از محدودیت های تردد و ماندن در خانه عنوان شد و به مردم تاکید می شد تنها برای کار اورژانسی از خانه بیرون بروند که این امر سبب شد برخی خانواده ها فکر کنند واکسن فرزندان شان ضروری نیست. در بررسی هایی که ما انجام دادیم در دو ماه اول فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ که روزهای نخست شیوع ویروس بود، مشخص شد که پوشش واکسن هایمان نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن حدود ۱۵ درصد کم شده است، اما خوشبختانه توانستیم تا حد زیادی جلوی این سیر نزولی را بگیریم و اقدامات ویژه ای انجام دهیم تا مانع کاهش پوشش واکسیناسیون شویم. در این رستا فرهنگ سازی و همراهی مردم بسیار مهم بود و این درحالی بود که مراکزی که ارائه خدمات واکسیناسیون داشتند به هیچ وجه تعطیل نشدند و به کار خود ادامه دادند. به جهت اینکه مراکز واکسیناسیون بچه ها ایمن بماند که خانواده ها با خیال آسوده مراجعه کنند، ارجاع افراد مشکوک به کووید۱۹ به این مراکز صورت نمی گرفت.
او افزود: با شروع واکسیناسیون کرونا در کشور به سبب این که حجم بزرگی از جمعیت می بایست واکسینه می شدند مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا شکل گرفت که باز آنها هم از پایگاه معمول واکسیناسیون جدا بودند تا خانواده ها با خیال آسوده کودکان خودرا جهت واکسیناسیون نزد مراکز بهداشتی ببرند. البته ممکنست در مواردی برخی خانواده ها برای تزریق واکسن مراجعه نکرده باشند بدین سبب سفارش ما همیشه بر تکمیل برنامه واکسیناسیون کودکان است و از مردم می خواهیم اگر طی این سال ها به هر علت در واکسیناسیون فرزندان خود کوتاهی کردند، در نخستین فرصت برای تکمیل آن اقدام نمایند تا فرزندشان گرفتار لطمه نشود.
آبله؛ تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسنرییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، افزود: در استفاده از واژه ها برای ریشه کنی، حذف یا کنترل بیماریها با واکسن باید دقت کافی داشته باشیم. در مورد ریشه کنی، تنها بیماری عفونی ریشه کن شده با واکسن، آبله است. در مورد بیماری فلج اطفال تلاش می شود به هدف ریشه کنی برسیم. در حقیقت ۲۲ سال است که در کشور خود هیچ موردی از فلج اطفال نداریم اما نمی توانیم بگوییم فلج اطفال در کشور ما ریشه کن شده است برای اینکه ریشه کنی فقط در سطح دنیا اتفاق می افتد و این درحالی است که در دو کشور همسایه ما یعنی افغانستان و پاکستان فلج اطفال گردش دارد. بنابراین تا وقتی که حتی یک نقطه از دنیا وجود داشته باشد که این بیماری در آن وجود داشته باشد، اصطلاح ریشه کنی برای آن کاربرد ندارد.
دریافت تاییدیه حذف کزاز نوزادی، سرخک و سرخجه در ایرانوی اضافه کرد: حذف بیماری با واکسن نیز به مفهوم این است که میزان آن به شیوع بسیار پایینی برسد، اما این مقدار به حد ریشه کنی نیست؛ حالا بیماری کزاز نوزادی یک مثال بارز برای حذف بیماری با واکسن است که حدودا سال ۱۳۷۵ برمبنای معیارهای سازمان جهانی بهداشت توانستیم تاییدیه حذف کزاز نوزادی را دریافت نماییم. در سالهای اخیر نیز توانستیم سند حذف دو بیماری سرخک و سرخجه را دریافت نماییم. درباب سایر بیماریهای دیگر نیز توانستیم تا حد زیادی آنها را کنترل نماییم یعنی بیماری مانند دیفتیری که حدود ۶۰ سال قبل یک جمعیت بزرگی را آلوده می کرد الان دیگر سال ها است که در کشور به یک بیماری تبدیل گشته است که پزشکان به سختی می توانند فرد بیمار مبتلا به آنرا پیدا کنند. در مورد هپاتیت B از سال هایی که ۳.۵ درصد جامعه ویروس را در خون خود بدون علامت حمل می کردند با واکسیناسیون توانستیم به جایی برسیم که حالا تنها یک درصد جامعه در این شرایط باشند.


۲ واکسن در انتظار ورود به برنامه کشوری واکسیناسیوناو درباب وارد کردن سایر واکسن ها به برنامه واکسیناسیون کشوری، بیان کرد: یکی از نکاتی که در برنامه واکسیناسیون دنبال آن هستیم تا تقویت شود اضافه کردن واکسن های جدید است. همین واکسن هایی که در برنامه واکسیناسیون بر آنها فعالیت می نماییم توفیقات زیادی داشته و در وضعیت خوبی هستیم اما واکسن هایی که استفاده می نماییم نسبت به برخی کشورهای دیگر تعداد کمتری دارد. ما به دنبال اضافه کردن چند واکسن به برنامه واکسیناسیون کودکان هستیم که از این میان، دو واکسن در اولویت قرار دارند.
وی افزود: واکسن پنوموکوک که یک بیماری باکتریایی است اولویت اول است. این بیماری می تواند عفونت های زیادی از سینه پهلو تا عفونت مغزی و مننژیت به همراه داشته باشد و در کودکان زیر ۵ سال می تواند موجب مرگ و میر جدی شود. اولویت دوم نیز واکسنی مقابل نوعی اسهال ویروسی به نام روتاویروس است که شایع ترین عامل اسهال در کشور است و به دنبال ورود این واکسن هم به برنامه ملی واکسیناسیون هستیم.
زهرایی اشاره کرد: چند سال است که کمیته کشوری ایمن سازی مصوب کرده است که این دو واکسن به برنامه اضافه شوند. در این جهت انستیتو پاستور به حسب وظیفه خود طی سه سال قبل تلاش هایی دراین زمینه انجام داده که امیدواریم در آینده نزدیک این تلاش ها به نتیجه برسد و شاهد این باشیم که این دو واکسن به برنامه واکسیناسیون اضافه شود که با رقم خوردن این اتفاق، برنامه واکسیناسیون کشوری ما دیگر از جهت تنوع هم با کشورهای توسعه یافته مشابهت خواهد یافت.
او درباب اضافه شدن واکسن HPV به برنامه واکسیناسیون کشوری نیز به ایسنا اظهار داشت: این واکسن برای گروه سنی نوجوانان و جوانان است که عملا اولویت بعدی ما ورود این واکسن به برنامه کشوری است.
جلوگیری از ۲.۵ میلیون مرگ سالیانه در جهان به وسیله واکسنوی درباره شکل گیری اقدامات ضد واکسن طی سالهای اخیر و آثار و عوارض آن بر سلامت جامعه، اشاره کرد: موثر بودن واکسیناسیون را دیگر همه می بینند. در سطح بین الملل عنوان شده است که استفاده از واکسن در مقام مقایسه بیش از فایده ای است که آنتی بیوتیک ها برای سلامت انسان داشته است. سازمان جهانی بهداشت اعلام می کند که طی یک دوره ۱۸ ساله از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ میلادی واکسن سرخک به تنهایی توانسته از مرگ حدود ۱۸ میلیون کودک جلوگیری کند که این بیان کننده اهمیت و تاثیر واکسن است. از طرفی واکسن ها می توانند سالیانه جلوی وقوع ۲.۵ میلیون مرگ را بگیرند پس عقل اصلا اقدامات ضد واکسن را نمی پذیرد که بخواهیم بگوییم به واکسن نیاز نداریم. برخی ممکنست که در بحث واکسن شائبه آفرینی کنند که البته این مساله تنها مربوط به ایران نیست و از ۲۰۰ سال قبل که واکسن ها ساخته شدند، تبلیغ مقابل آن شکل گرفت. این دست اظهار نظرات غلط پیرامون واکسن می تواند ذهن برخی را مشوش کرده و سبب شود که برای واکسیناسیون فرزندان شان اقدام نکنند که این مساله ظلم به فرزندشان است، برای اینکه ممکنست به سبب عدم تزریق واکسن لطمه ببینند.
زهرایی با اشاره به این که واکسن ها سلامت اختصاصی ایجاد می کنند، اظهار نمود: در حقیقت تغذیه و سبک زندگی مناسب از ابعاد عمومی سبب حفظ سلامتی می شوند اما برای عدم مبتلاشدن به فلج اطفال، سرخک و... یا باید به بیماری مبتلا شده و بعد از تحمل رنج بیماری یا خدایی نکرده معلولیت فلج ناشی از بیماری یا مرگ آنرا بپذیریم و بعد از آن تعدادی که جان سالم به در بردند بگویند دیگر در مقابل بیماری ایمن شدند یا این که باید واکسن بزنیم. بدین سبب هر عقل سلیمی می پذیرد با واکسن ایمنی اختصاصی در بدن بوجود آورد و به بیماری مبتلا نشود.
افزایش انفجاری موارد سرخک در منطقه او در حوزه آخرین اخبار برنامه ایمن سازی مقابل بیماری سرخک، توضیح داد: سرخک در کشور ما طی ۱۰ سال قبل تابعی از شیوع سرخک در کشورهای همسایه به ویژه کشورهای همسایه شرقی بوده است. در سال میلادی ۲۰۲۱ تعداد سرخک گزارش شده از افغانستان کمی بیش از ۳۳ هزار نفر بود و این درحالی است که طی ۴ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی ( ۱۰ دی ۱۴۰۰ تا ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱) نزدیک ۴۳ هزار مورد سرخک در افغانستان گزارش شده است. این یعنی تنها در ۴ ماه ابتدایی سال جدید رکورد یک سال قبل زده شده است و سرخک بصورت انفجاری در این نقطه بالا رفته است که طبیعتا این افزایش موارد در کشور ما هم مشاهده می شود، برای اینکه سرخک هم محدود به یک کشور نمی گردد و توسعه می یابد. در ایران نیز سال ۲۰۲۰ سه مورد سرخک داشتیم که این آمار در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۲ مورد رسید و در ۴ ماه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱۴۶ مورد مبتلای به سرخک شناسایی کردیم.
وی اضافه کرد: باردیگر به خانواده ها سفارش می نماییم حتما کودکان ایرانی یا غیر ایرانی را در ۱۲ و ۱۸ ماهگی برای تزریق واکسن سرخک به مراکز بهداشتی بیاورند. اگر بهر دلیلی خانواده ای فرزند خودرا واکسینه نکنند در خطر خواهد بود؛ بدین سبب حتی اگر سن کودک از ۱۲ و ۱۸ ماه هم گذر کرده باشد باز هم سفارش ما انجام واکسیناسیون است.
وی با اشاره به واکسیناسیون اتباع در کشور، اظهار داشت: این برنامه را هم شروع کردیم. این اتباع بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن هستند که حدود ۲۳۵ هزار تزریق واکسن برای این افراد انجام داده ایم و همچنان ادامه هم خواهد داشت. برنامه واکسیناسیون در ایران به هیچ عنوان تفاوتی میان ملیت افراد قائل نیست و بصورت رایگان برای همگان در مراکز بهداشتی انجام می شود.
افراط و تفریط در واکسیناسیون ممنوعاو همین طور اشاره کرد: این هشدارها به هیچ عنوان تایید کننده وجود وسواس نیست. در همه جوامع برخی گروه ها وسواسی هستند و برخی گروه ها را هم باید به زور ملزم به انجام کاری کرد. برخی خانواده ها با آنکه فرزندشان دو نوبت واکسن را دریافت کرده، باز هم می خواهند واکسن به کودک تزریق کنند؛ درحالی که یک عده همان یک دز را هم از کودک خود دریغ کردند. اگر کودکی دو نوبت واکسن سرخک تزریق کرده است دیگر بطور معمول نیازی به تزریق دز سوم واکسن سرخک ندارد.
از واکسیناسیون کرونا چه خبر؟رییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در خاتمه درباب برنامه کشوری واکسیناسیون کووید۱۹، اظهار داشت: حدود ۹۱.۴ درصد جمعیت کشور نوبت اول واکسن را تزریق کردند. سفارش فعلی ما به کسانی است که هنوز هیچ واکسنی دریافت نکردند یا در جهت تکمیل واکسیناسیون خود اقدام نکرده اند که از آنها می خواهیم به سرعت برای دریافت واکسن مراجعه کنند. خوشبختانه وضعیت خوبی از نظر مدیریت کرونا در کشور رخ داده است و می توان گفت واکسن های خوبی در کشور داشته ایم و ثابت شده است که واکسن ها اثربخشی مناسبی داشته اند. از طرفی تزریق دز ۴ واکسن برای گروههای خاص و پرخطر مانند سالمندان بالای ۷۰ سال، کسانی که گرفتار ضعف سیستم ایمنی هستند و... سفارش می شود. اینکه آیا لازم است که واکسن کرونا سالیانه تزریق شود یا خیر؟ به مرور زمان با انتشار مستندات علمی بیشتر مشخص خواهد شد برای اینکه بیماری جدید است و لازم است که به شناخت بیشتری از بیماری برسیم.
منبع:

1401/03/01
11:48:29
0.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است