در گفت وگو با پاراسول تشریح شد

چالش پزشک نماها و جریمه حداکثر ۱۰ میلیون تومانی

چالش پزشک نماها و جریمه حداکثر ۱۰ میلیون تومانی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به چالش انجام برخی اعمال درمانی از طرف پزشک نماها، اظهار داشت: در حوزه افرادی که پزشک نیستند، اما مداخلات بدون مجوز درمانی انجام می دهند، هم راه حل برخورد با آنها شفاف نیست و جایی برای مراجعه و شکایت وجود ندارد و هم قانون دراین زمینه بسیار ضعیف است.دکتر محمد رئیس زاده در گفت و گو با ایسنا، درباره فعالیت پزشک نماها، اظهار داشت: باید توجه کرد که لطمه مداخلات بدون مجوز در درمان مردم، بیش از حوزه هایی است که پزشکان مرتکب قصور می شوند. یک نکته مثبتی که در جامعه پزشکی وجود دارد، این است که در جامعه پزشکی راه حل برای شکایت وجود دارد و شفاف است؛ بطوریکه اگر کسی از پزشکی که درمانش را انجام داده، شکایت دارد، می تواند کارش را پیگیری کند، اما درباب کسانی که پزشک نیستند، اما در حوزه سلامت مداخلات بدون مجوز دارند، هم بمراتب آمار بیشتر است و هم راه حل شفاف نیست و جایی برای مراجعه و شکایت وجود ندارد و هم قانون دراین زمینه بسیار ضعیف است. به عنوان مثال اگر فردی در زمینه سلامت مداخله بدون مجوز انجام دهد، هر صدمه ای که به فرد بزند، حداکثر جریمه اش ۱۰ میلیون تومان است و جالب است که این جرایم از چندین سال قبل که مصوب شده، متناسب با تورم رشد هم نکرده و بدین سبب اصلا بازدارنده نمی باشد. در این زمینه ما داریم کار را با وزیر دادگستری و رئیس قوه قضاییه و مجلس، پیگیری می نماییم که مجازات مداخلات بدون مجوز در زمینه سلامت بازدارنده شود. لطمه های این بسیار زیادتر از قصور در زمینه پزشکی است.
لزوم اصلاح قانون در برخورد با پزشک نماها
رییس زاده اظهار داشت: بر این اساس گام اول اصلاح قانون بوده و آگاهی دادن به مردم نیز گام دوم است. انتظار داریم که وقتی مردم به جایی برای اقدامات درمانی مراجعه می کنند. حتما مجوزهای مربوطه را ببینند و هوشیار باشند و بررسی نمایند که آیا این کلینیک یا مطب مجوز انجام چنین اقدام درمانی را دارد یا خیر و اگر مجوز دارد، تاریخش نگذشته باشد، تاریخ پروانه مطب، کلینیک و لابراتوار و... نگذشته باشد و فردی که می خواهد یک اقدام درمانی را انجام دهد، مجوز این کار را دارد یا خیر. بدین سبب آگاهی دادن به مردم بسیار اهمیت دارد که لطمه کمتری ببینند و حتما هم باید قانون اصلاح گردد.
برای شکایت از پزشکانماها به کجا باید مراجعه کرد؟
وی اظهار داشت: در عین حال سازمان نظام پزشکی مرجع رسیدگی به شکایت از افراد عضو سازمان است. در حوزه افراد پزشک نما برای شکایت باید به دادسرا مراجعه شود. در مواردی هم که مطرح شده دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی اقدام و بررسی کردند، اما بازدارنده نمی باشد و متاسفانه تعدادی از این افراد از جاهایی حمایت می شوند. بدین سبب حتما باید به بحث اصلاح قانون و آگاهی دادن به مردم در این عرصه توجه گردد.
سن بازنشستگی پزشکان
رییس زاده در پاسخ به سوال ایسنا درباره زمان بازنشستگی پزشکان و همین طور انجام اعمال جراحی به نام یک پزشک معروف اما از طرف دستیار وی، اظهار داشت: زمان بازنشستگی پزشکان رشته به رشته متفاوت می باشد. به عنوان مثال پزشکی که می خواهد عمل جراحی حساسی مانند چشم را انجام دهد، نباید کوچکترین لرزش دستی داشته باشد، اما یک پزشک دیگر لزوما تنها در مطب ویزیت می کند، این دو باهم خیلی متفاوت می باشد. از طرفی ممکنست فردی در سن ۵۰ تا ۶۰ سالگی هم باشد، اما به لحاظ جسمی صلاحیت کاری را نداشته باشد. بدین سبب نمی توان دراین زمینه یک عدد مطلق لحاظ کرد. بنا بر این ما از انجمن های علمی خواسته ایم که انجمن به انجمن و رشته به رشته تصمیم گیری کنند. در عین حال از جامعه جراحان خواستیم که نظرشان را درباره جراحان هر رشته بصورت مکتوب عرضه کنند. بدین سبب پیگیر موضوع هستیم.
به نام پزشک به کام دستیار!
وی اضافه کرد: این که کسی به عنوان دستیار پزشک و کنار پزشک کار کند، تخلف نیست، اما اگر دستیاری به نام یک پزشک کار کند، تخلف است. ما تعدادی پزشک نما داریم که با حوزه های مربوطه وضعیت این مساله را پیگیری می نماییم. بطورمثال فرد تکنیسین است و به نام یک جراح بصورت مستقل اقدام درمانی را انجام می دهد. این تخلف است و پیگیر آن هم هستیم، اما اگر پزشک ناظر باشد و کمک داشته باشد، موضوع روتینی بوده و تخلفی هم رخ نداده است. در زمینه پزشک نماها کشف هم به آسانی نیست. باید ناظر اتاق عمل در لحظه، وارد اتاق عمل شود تا متوجه شود که یک پزشک نما دارد عملی را انجام می دهد و اثبات هم شود که در آن لحظه پزشک اصلی نبوده است. این کار معاونت های درمان است و اگر گزارش کنند بررسی می شود. دراین زمینه با دادسرای جرایم ویژه پزشکی هم جلساتی را داشتیم که برخوردها با این موارد تشدید شود.

وی اشاره کرد: مردم می توانند پیش از مراجعه به پزشک، به سایت سازمان نظام پزشکی مراجعه کنند. نام اعضای سازمان نظام پزشکی با تاریخ پروانه مطب و رشته تخصصی اش در سایت قرار دارد و مشخص می شود که پزشک عضو سازمان نظام پزشکی هست یا خیر.
1401/04/05
12:05:32
0.0 / 5
194
تگهای خبر: پزشك , جراحی , درمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است