در گفت وگو با پاراسول تاكید شد

اهمیت رعایت بهداشت در مناطق زلزله زده خوی

اهمیت رعایت بهداشت در مناطق زلزله زده خوی

به گزارش پاراسول، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات بهداشتی انجام شده برای زلزله زدگان خوی، بر ضرورت رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی در این مناطق تاکید نمود.


مهندس محسن فرهادی در گفتگو با ایسنا، گفت: متاسفانه بر مبنای حادثه ای که برای مردم شریف شهرستان خوی رخ داد، خساراتی وارد شد که حالا برنامه های بهداشتی باتاکید بر مسائل بهداشت محیط حائز اهمیت فراوان است و باید به سمتی برویم که این خسارت کاهش پیدا کند و منجر به این شود که سلامت محیط، بهداشت فردی و عمومی این عزیزان بیشتر از این لطمه نبیند.
وی ادامه داد: خوشبختانه حالا بر مبنای آخرین گزارشی که گرفتیم تیم های بهداشت محیط علاوه بر شهرستان خوی از زنجان و ارومیه هم درحال رساندن کمک ها هستند. طبیعتا در چنین مواقعی همکاران بهداشت محیط اولویت های مهمی را در نظر دارند که پس از تأمین اسکان صدمه دیدگان، رعایت بهداشت اماکنی مانند چادر، کانکس، مدارس، مساجد و پناهگاه هایی است که در آن زندگی می کنند. همکاران ما در این نقاط به بررسی و رصد شرایط بهداشتی پرداخته و به مردم نکات لازم را آموزش می دهند تا خودشان هم با خودمراقبتی از سلامت خود مواظبت کنند.
او تصریح کرد: تأمین غذا، نظارت بر تهیه مواد غذایی، استفاده از آب آشامیدنی سالم بسیار پر اهمیت است. خوشبختانه سیستم آبرسانی شهرستان لطمه زیادی ندیده است و کماکان می توانند از آب سالم لوله کشی استفاده نمایند. در نقاطی هم که لطمه وارد شده باشد با تأمین آب بطری شده پیش می رویم و یا اگر هیچکدام در دسترس نباشد به افراد آموزش می دهند که چگونه آب را بجوشانند و سالم کنند که البته در این اتفاق هنوز با چنین صدمه ای مواجه نشده ایم.
فرهادی بیان نمود: اگر مردم به مرحله پخت و پز برسند، مشکلات کمتر است اما تا وقتی که غذا بین مردم توزیع می شود باید آموزش لازم نگهداری، حرارت دادن و مصرف غذای گرم یا کنسروی به مردم داده شود.
وی دفع بهداشتی فاضلاب در چنین شرایطی را اولویتی مهم دانست و اظهار نمود: دفع زباله و پسماند در نقاطی که زندگی در چادر و کانکس جریان دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد. جانمایی چادر باید بشکلی باشد که به دفع فاضلاب فکر شود تا خدایی نکرده چادری در نقطه ای نصب نشود که از زیر آن فاصلاب رد شود. خوشبختانه در مورد سرویسهای بهداشتی مشکلی نداشته ایم. دور بودن سرویسهای بهداشتی یا فقدان آن می تواند صدمه زا باشد که همکاران ما باید در این حوزه فعال باشند.
وی ادامه داد: سردی هوا سبب می شود مشکلات احتمالی فاضلاب و یا نگهداری مواد غذایی زیاد نباشد و بو و مگس کمتری در فضا مشاهده شود، اما به هیچ عنوان نباید رهاسازی زباله و فاضلاب صورت گیرد. البته امکان دارد با گرم تر شدن هوا این مشکلات هم تشدید شود.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: امکان دارد خود مردم به علت صدمه ای که دیده اند، به این مسائل بهداشتی توجه کمتری داشته باشند اما باید این آگاهی رسانی مداوم صورت گیرد که عدم رعایت بهداشت امکان دارد سلامت آنها را به خطر اندازد.
او ضمن اشاره به این که در این زلزله خانه های بهداشت صدمه جدی ندیدند، اظهار نمود: صدمه مراکز عرضه دهنده خدمات بهداشتی بگونه ای نبوده است که از ارائه ی خدمت بازمانند.1401/11/17
13:27:52
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است