ترفند صنایع دخانی برای جذب جوانان

ترفند صنایع دخانی برای جذب جوانان

پاراسول: معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره شعار روز جهانی بدون دخانیات در خصوص ˮدخانیات تهدیدی برای محیط زیست ماˮ، بر اهمیت افزایش آگاهی مردم در مورد تأثیرات زیست محیطی دخانیات شامل کاشت، برداشت، تولید، توزیع و ضایعات ناشی از این فرایندها تاکید نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری با بیان این مطلب اضافه کرد: بمنظور گرامیداشت روز جهانی بدون دخانیات در ۳۱ ماه می برابر با دهم خرداد ماه، هر ساله در سراسر جهان، حول محور شعار سازمان جهانی بهداشت، اقدامات قابل توجهی برای افزایش آگاهی مردم در مورد اثرات زیان بار استفاده از محصولات دخانی و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم و پیش گیری از مصرف دخانیات انجام می گیرد.
حیدری با بیان اهمیت شعار امسال هشدار داد: چندین دهه است که صنایع دخانی با روش های راهبردی، تهاجمی و اغوا کننده، اهتمام در جذب جوانان به سمت مصرف دخانیات و محصولاتی با ترکیب نیکوتین دارند و این پویش کوشش های این صنایع را افشا خواهدنمود.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی، صنایع دخانی با تولید سهم سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه ای(دی اکسید کربن)، موجب تغییرات آب و هوایی در جهان شده، تعادل آب و هوا را در کره زمین بر هم زده، منابع محیط زیست را هدر داده و به اکوسیستم ها لطمه می رساند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اشاره کرد: سالانه حدود ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می رود. کشت تنباکو، پروسه جنگل زدایی، خصوصاً در کشورهای درحال توسعه را تشدید می کند. مزارع تنباکو موجب تخریب خاک و "بازده نامناسب" یا کاهش ظرفیت زمین و خاک برای رشد هر گونه محصول یا پوشش گیاهی دیگر می شود.
وی اشاره کرد: اثرات زیست محیطی ناشی از تولید مواد دخانی، فشار مضاعف را به منابع کمیاب و اکوسیستم های شکننده زمین، تحمیل می کند. این امر خصوصاً برای کشورهای درحال توسعه بسیار خطرناکتر است، برای اینکه تولید تنباکو و محصولات دخانی در این کشورها بیشتر است.
وی افزود: مدیریت ارتقای سلامت سازمان بهداشت جهانی، می گوید «هر سیگاری که مصرف می شود، به مفهوم واقعی، سبب سوزاندن منابع کمیاب زمین که حیات ما به آن بستگی دارد، می شود. "
حیدری اظهار داشت: بار زیست محیطی این مساله بر دوش کشورهایی خواهد بود که توان مقابله با آن برایشان کمتر و مشکل تر است و این در حالیست که سود سرشار دخانیات، نصیب صنایع چند ملیتی دخانیات که در کشورهای با درآمد بالا هستند خواهد شد.
وی با توجه به این که حدود ۹۰ درصد از کل تنباکوی جهان در کشورهای درحال توسعه تولید می شود، بیان کرد: این امر سبب شده بر گروههای مختلف اجتماعی و اقتصادی تاثیر بسیار نابرابر بگذارد. در کشورهای با درآمد کم و متوسط، خیلی از کشاورزان و مقامات دولتی، تنباکو را بعنوان یک محصول درآمدزا می بینند که می تواند موجب رشد اقتصادی شود، با این وجود، مزایای مالی کوتاه مدت این محصول در مقابل نتایج طولانی مدت آن، شامل تهدید امنیت غذایی، بسیار ناچیز است. از دست دادن زمینهای کشاورزی بدلیل عدم توان پرداخت یارانه و کمک های دریافتی از طرف صنایع دخانی، بدهی های مداوم کشاورزان، بیماری و فقر در بین کشاورزان توتون کار و لطمه های زیست محیطی گسترده در کشورهای با درآمد کم و متوسط به وضوح دیده می شود.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، معاون بهداشت وزارت بهداشت سفارش کرد: کاهش مصرف دخانیات باید بعنوان یک سیاست کلیدی برای دستیابی به حقوق شهروندی شناخته شود، نه فقط اهدافی که مستقیماً با سلامت مرتبط هستند.
حیدری در آخر اشاره کرد: صنایع دخانی باید مسئولیت جبران خسارات و ضایعاتی که بر محیط زیست، سلامت عمومی و سایر بخش های توسعه ای کشور وارد می کنند را بپذیرند و از مانع تراشی در پرداخت مالیات موثر بپرهیزند. وضع مالیات موثر به میزان ۷۵ درصد قیمت خرده فروشی این محصولات، ممنوعیت جامع تبلیغ و ترویج دخانیات، بسته بندی یکسان محصولات دخانی با درج تصاویر و پیام های هشداردهنده و اجرای طرح پیش گیری از استعمال دخانیات در نظام آموزش کشور، لازمه دستیابی به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد برای کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۱۴۰۴ است.
منبع:

1401/03/03
22:49:16
0.0 / 5
200
تگهای خبر: آب , آموزش , امنیت , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است