معاون كل وزارت بهداشت:

آدرس غلط، مشكلی از سلامت حل نمی كند، حمله به وزیر جوانمردانه نیست

آدرس غلط، مشكلی از سلامت حل نمی كند، حمله به وزیر جوانمردانه نیست

به گزارش پاراسول معاون كل وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۸، در پاسخ به برخی اظهارات مطرح درباره بودجه این وزارتخانه در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت، اظهار داشت: با آدرس غلط دادن و حمله به خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هیچ مشكلی حل نخواهد شد و تكیه بر بعضی اطلاعات اشتباه و وابستگی های شخصی، مشكلات حوزه سلامت را تشدید می كند.دكتر ایرج حریرچی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت بودجه ای این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۸ اظهار داشت: سهم وزارت بهداشت با احتساب درآمد عمومی و اختصاصی و تملك دارایی و هدفمندی یارانه ها و ۱% ارزش افزوده و بیمه سلامت برابر ۵.۱% از بودجه ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه سال بعد است و رشد كل بودجه هزینه ایی وزارت بهداشت در لایحه ۹۸ نسبت به سال ۹۷ برابر ۸% است.

وی در مورد میزان اولویت اعتبارات حوزه سلامت در بودجه كل كشور اظهار داشت: هرچند نسبت به سال های پیش از طرح تحول وضعیت بهتر شده است، ولی تا رسیدن به وضعیت كف مطلوب راه درازی در پیش داریم و در مقایسه با اغلب كشورهای جهان و منطقه وضعیت نامساعدی هنوز حاكم است.

وی اظهار داشت: مجموع دولت و بیمه های پایه حدود ۵۲% از كل هزینه های سلامت و پرداختی از جیب ۳۵.۲% و بیمه های تكمیلی و خیریه و... بقیه هزینه های سلامت را تامین می كنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا در مورد بیشتر بودن بودجه دولتی سلامت از خیلی از كشورها، اظهار داشت: متوسط پرداختی از جیب در كل كشورها ۲۴% است و معمولا سهم دولت و بیمه ها از هزینه های سلامت بین ۶۵ تا ۷۰% است و این به وضوح نشان داده است كه ایران از لحاظ شاخص های سهم دولت و بیمه ها از هزینه های سلامت در مقایسه با دیگر كشورها هنوز گرفتار وضعیت نامناسب است.

حریرچی اضافه كرد: برای رسیدن به هدف ۲۵% پرداخت از جیب مندرج در قانون برنامه ششم، سهم دولت و بیمه ها باید به بالای ۶۵% برسد؛ وضعیتی كه در اغلب كشورهای جهان و مشابه ایران از لحاظ اقتصادی وجود دارد.

وی در پاسخ به ایسنا درباره مباحث مطرح در خصوص "پول پاشی در حوزه سلامت" و "امكان صرفه جویی یك سومی در حوزه سلامت" اظهار داشت: این اصطلاحات و این عناوین قبلا هم مطرح گردیده است و تعجب بنده این است كه افرادی كه خود قبلا با این ادعاها مخالف بودند، با مخالفان حوزه سلامت همسو شده اند.

حریرچی افزود: طرح تحول سلامت بنا به نظر دوست و دشمن، بزرگ ترین پروژه اجتماعی دولت و یكی از اصلی ترین دستاوردهای نظام در چند سال اخیر بوده و مورد تایید مقام معظم رهبری، رییس جمهور، رییس مجلس و اعضای هیئت دولت و نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

وی افزود: با آدرس غلط دادن و حمله به خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت هیچ مشكلی حل نخواهد شد و تكیه بر بعضی اطلاعات اشتباه و وابستگی های شخصی مشكلات حوزه سلامت را تشدید می كند.

وی در مورد بودجه پاداش آخر خدمت كاركنان وزارت بهداشت، اظهار داشت: در حالیكه سایر وزارتخانه ها از محل ۳۵۰۰ میلیارد تومان مصوب دریافتی های بسیار قابل توجه داشته اند، وزارت بهداشت هیچ دریافتی از این بابت از سازمان برنامه و بودجه نداشته است، در حالیكه مسئولین سازمان با شدت مشكلات وزارت بهداشت بعنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت از لحاظ تعداد كاركنان و بازنشستگان آشنا هستند و مكررا در این زمینه قول تامین منابع داده اند كه تابحال به نتیجه ای نرسیده است.

وی در انتها صحبت هایش اظهار داشت: وزیر مردمی بهداشت هم در بازدیدهای میدانی بسیار زیادی كه دارند، با مشكلات این بازنشستگان و درخواست های ایشان مكررا مواجه می شوند و پیگیری های مختلف و طاقت فرسایی در این زمینه انجام داده اند و حمله به فردی كه در جهت حل مشكلات مردم و كاركنان حوزه بهداشت ودرمان را تلاش شبانه روزی دارد، جوانمردانه نیست.
1397/10/09
15:13:16
5.0 / 5
4411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است