رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك خبر داد

اجرای پروژه ای بین المللی برای درمان یك بیماری ژنتیك شایع در كشور

اجرای پروژه ای بین المللی برای درمان یك بیماری ژنتیك شایع در كشور

به گزارش پاراسول رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و زیست فناوری از اجرای یك پروژه بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: در این پروژه در مورد درمان یك بیماری ژنتیكی مطالعاتی انجام می شود كه نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر مصطفی مطلبی امروز در مراسم رونمایی از موش مدل هموفیلی با اشاره به اینكه در این پژوهشگاه سه پژوهشكده "زیست فناوری پزشكی"، "زیست فناوری كشاورزی" و "زیست فناوری صنعت و محیط زیست" بوجود آمده است، اضافه كرد: محققان این پژوهشكده ها تلاش می كنند تا با انجام تحقیقات منسجم، هدفمند و مشتری محور به نیازهای جامعه پاسخ دهند.
وی با اشاره به اینكه این پژوهشگاه در نظام رتبه بندی سایماگو در سال ۲۰۱۸ در رتبه اول قرار گرفت، اظهار نمود: یكی از دستاوردهای این پژوهشگاه استفاده از فناوری كریسپر بعنوان یكی از فناوری های مدرن در حوزه ژنتیك بوده است.
به گفته وی با استفاده از این تكنیك می توان با دقت بسیار بالا و در زمان كوتاه ژنی را وارد ژنوم موجودات كرد و از این طریق راهكارهایی برای درمان بیماری های ژنتیك عرضه داد.
مطلبی با تاكید بر اینكه خیلی از بیماری های ژنتیكی با استفاده از این تكنیك قابل درمان هستند، تصریح كرد: بر این اساس در دنیا پروژه های زیادی در دست انجام قرار دارد.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك افزود: بر این اساس این پژوهشگاه با اجرای یك پروژه بین المللی در صدد درمان یكی از بیماری های ژنتیكی شایع در كشور است كه مطالعات آن الان در دستور كار محققان این پژوهشگاه است.
وی تصریح كرد: جزئیات كامل این مطالعات در آینده اعلام خواهد شد.
مطلبی همینطور به تولید موش مدل هموفیلی اشاره نمود و خاطرنشان كرد: این موش تولیدشده مبتلا به بیماری هموفیلی نوع A است كه در این نوع، فاكتور انعقادی ۸ معیوب و غیر فعال است.
وی با اشاره به اینكه در گذشته محققان این پژوهشگاه به تولید فاكتور ۸ دست یافته بودند، اظهار نمود: برای تست پیش بالینی این فاكتور نیاز به حیوان های مدل داشتیم كه مطالعاتی در این زمینه انجام شد كه با استفاده از تكنیك كریسپر موش هایی را تولید كردیم كه فاكتور ۸ در آنها غیرفعال شده است.
به گفته رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك، از هر ۵ تا ۱۰ هزار مرد یك نفر به بیماری هموفیلی نوع A مبتلا است و درمان این بیماری هم بسیار پرهزینه خواهد بود.
مطلبی با تاكید بر اینكه تولید موش های هموفیلی در چارچوب یك پروژه كلان و با حمایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك و ستاد توسعه سلول های بنیادی اجرایی شد، تصریح كرد: با دستیابی به این دانش فنی امكان تولید مثل موش های مبتلا به هموفیلی فراهم گشته است.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیك از آمادگی این پژوهشگاه برای در اختیار قراردادن موش های مدل تولیدشده با روش كریسپر به محققان اطلاع داد.1397/11/27
14:24:05
5.0 / 5
4224
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است