یافته جدید تحقیقاتی؛

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز كودك

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز كودك

پاراسول: طبق نتایج یك تحقیق جدید، اگر سیستم ایمنی یك زن در طول حاملگی فعال شود می تواند بر رشد مغز نوزادش تاثیر گذارد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، بعضی از محرك ها شامل عفونت، استرس، بیماری و آلرژی ها می توانند سبب فعال شدن سیستم ایمنی شوند. در صورت فعال شدن سیستم ایمنی، پروتئین ها بعنوان قسمتی از واكنش التهابی آزاد می شوند.
مطالعه قبلی در حیوانات نشان داده است كه بعضی از این پروتئین ها می توانند بر جنین تاثیر گذارند. اما اطلاعات كمی در مورد این تاثیر بر روی انسان وجود دارد.
از همین رو محققان زنان جوان را در طول بارداری، زایمان و تا بزرگ شدن نوزاد تا زمان راه رفتن، مورد مطالعه قرار دادند.
آنها دریافتند عملكرد كوتاه مدت و بلندمدت مغز كودك امكان دارد در طول سه ماهه سوم حاملگی تحت تاثیر فعالیت سیستم ایمنی مادرشان باشد.
این یافته ها شامل تغییراتی در ضربان قلب جنینی در نوزادان زنان حاملگی بود كه علائم التهاب را نشان دادند. با عنایت به رابطه بین ضربان قلب جنین و سیستم عصبی، محققان عنوان می كنند تغییرات ضربان قلب نشان داده است التهاب مادر حتی پیش از تولد نوزاد هم تاثیر می گذارد.
در چند هفته اول پس از تولد، اسكن مغز نوزاد مادرانی كه در طول حاملگی پروتئین های در رابطه با التهاب شان افزایش یافته بود، اختلالاتی را در ارتباط بین مناطق مختلف مغز كودك مشاهده نمودند.
سپس زمانیكه نوزاد ۱۴ ماهه بود، آزمایش ها تفاوت در مهارت های حركتی، رشد زبان و رفتار را در میان كودكان مادرانی كه سیستم ایمنی شان به خاطر التهاب فعال شده بود را نشان داد.
دكتر «بردلی پترسون»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان لس آنجلس، در این باره می گوید: «این مطالعه نشان داده است كه نشانگرهای التهاب در خون مادر می تواند با تغییرات كوتاه مدت و بلندمدت مغز كودك ارتباط داشته باشد.»
محققان عنوان می كنند این یافته ها بسیار قابل توجه هستند، اما باید تحقیقات بیشتری برای فهم كامل نحوه تاثیر فعال سازی سیستم ایمنی مادر در طول حاملگی بر كودكش صورت گیرد.

1397/11/30
14:04:18
5.0 / 5
4369
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است