در گفت وگو با مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاكید شد

كمبود ویتامین D به صورت معضل جهانی در تمام كشورها مطرح است

كمبود ویتامین D به صورت معضل جهانی در تمام كشورها مطرح است

پاراسول: مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهار داشت: از عوارض كاهش سطح سرمی ۲۵ هیدروكسی ویتامین D می توان به خطر بروز بیماری هایی مانند سرطان، دیابت بیماری های قلبی و عروقی، پوكی استخوان، اختلال در سرعت رشد كودكان و اختلالات خودایمنی مثل بیماری MS اشاره نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر زهرا عبداللهی درباب اهمیت ویتامین D، اظهار نمود: كمبود ویتامین D به صورت معضل جهانی در تمام كشورها مطرح است.
وی با اشاره به اینكه ۳۰ تا ۵۰ درصد جمعیت كلی در كشور با كمبود ویتامین D مواجهند، اضافه كرد: بیشترین میزان شیوع كمبود ویتامین D، در سالمندان، زنان در سنین باروری و كودكان مشاهده می شود.
مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینكه ویتامین D، یك ویتامین محلول در چربی است كه متابولیت فعال آن ۲۵ هیدروكسی ویتامینD نام دارد، اشاره كرد: چرخش مقادیر كافی این متابولیت در گردش خون جهت حفظ سلامت استخوان ها و بهبود عملكرد سیستم ایمنی، غده های جنسی و عضلات در تمام سنین و نژادها لازم است.
دكتر عبداللهی بیان كرد: از عوارض كاهش سطح سرمی ۲۵ هیدروكسی ویتامین D، می توان به خطر بروز بیماری هایی مانند سرطان، دیابت بیماری های قلبی و عروقی، پوكی استخوان، اختلال در سرعت رشد كودكان و اختلالات خودایمنی مثل بیماری MS اشاره نمود.
وی با اشاره به اینكه یكی از اقدامات دفتر بهبود تغذیه جامعه برای جلوگیری از كمبود این ویتامین، بازبینی دستورالعمل مكمل یاری در كودكان زیر ۲ است، اضافه كرد: بر طبق دستورالعمل جدید، تمامی كودكان باید از روز ۳ تا ۵ سپس تولد، قطره حاوی IU ۴۰۰ ویتامین D و IU ۱۵۰۰ ویتامین A را به میزان ۲۵ قطره در روز مصرف كنند.
دكتر عبداللهی اشاره كرد: همین طور كمیته ملی مشورتی پیشگیری و كنترل كمبود ویتامین D سفارش می كند كه مكمل یاری هر دو ماه یك مكمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D برای كودكان ۲ تا ۱۲ سال صورت گیرد.
مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: برنامه مكمل یاری ویتامین D به میزان یك عدد مكمل ۵۰ هزار واحدی یك دفعه در ماه در دبیرستان های دخترانه و پسرانه كشور از سال ۱۳۹۴ به مورد اجرا گذاشته شده است. جوانان، میانسالان و سالمندان باز برای جلوگیری از كمبود ویتامین D، باید ماهانه یك عدد مكمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D مصرف كنند.
وی اشاره كرد: هم اكنون، برنامه مكمل یاری ویتامین D، بوسیله شبكه های بهداشتی درمانی كشور اجرا می شود و افراد با بازگشت به پایشگاه های سلامت در شهر و خانه های بهداشت در روستا با تشكیل پرونده الكترونیك سلامت مكمل ویتامین D را بر طبق دستور العمل های موجود، بطور بلاعوض دریافت می كنند. زنان حامله باز باید از آغاز دوران حاملگی تا هنگام زایمان روزانه یك عدد مكمل هزار واحدی ویتامین D مصرف كنند.
به گزارش وبدا، مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درانتها اشاره كرد: غنی سازی شیر و روغن های مایع خوراكی با ویتامین D باز یكی دیگر از راهكارهایی است كه به اجرا گذاشته شده و می تواند قسمتی از ویتامین مورد نیاز را تامین كند.1398/01/13
13:21:39
5.0 / 5
4782
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است