وزیر بهداشت اعلام كرد

كاهش 69درصدی مرگ ناشی از كار در كشور، ضرورت به رسمیت شناختن سلامت كارگران در محیط كار

كاهش 69درصدی مرگ ناشی از كار در كشور، ضرورت به رسمیت شناختن سلامت كارگران در محیط كار

پاراسول: وزیر بهداشت در پیامی ضمن تبریك روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای، اظهار داشت: با به كار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ شاهد كاهش ۶۹ درصد مرگ و میرهای ناشی از كار در ایران بوده ایم كه ضمن ارتقای سلامت نیروی كار سبب رشد اقتصاد كشور باز بوده است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، در متن پیام دكتر سعید نمكی آمده است: «بهداشت حرفه ای با شناسایی، ارزیابی و كنترل عوامل زیان آور و تهدیدكننده سلامت در محیط كار به منظور سالم سازی محیط كار و حفظ سلامت نیروی كاراز وقوع حوادث و بیماری های ناشی از كار در جامعه می كاهد.

بر اساس آمار سازمان بین المللی كار سالانه ۲.۷۸ میلیون كارگر از حوادث شغلی و بیماری های ناشی از كار جان خودرا از دست می دهند و ۳۷۴ میلیون كارگر باز گرفتار از كارافتادگی موقت و دائم می شوند. گذشته از خسارات اقتصادی، آلام انسانی ناشی از وقوع حوادث و بیماری های ناشی از كار بسیار دردناك بوده كه با به كار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیط كار بوسیله آموزش مداوم كارگران و كارفرمایان تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

با به كار بستن موازین ایمنی و بهداشت حرفه ای از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ شاهد كاهش ۶۹ درصد مرگ و میر ناشی از كار در ایران بوده ایم كه ضمن ارتقای سلامت نیروی كار سبب رشد اقتصاد كشور باز بوده است.

سازمان بین المللی كار، آگهی داده است مرگ هر نیروی كار، بطور مستقیم یك میلیارد تومان به اقتصاد هر كشوری لطمه می زند و با مرگ هر كارگر، حدود ۷۵۰۰ روز كاری باز از بین می رود. براساس آمارهای این سازمان بین المللی، حدود ۴ تا ۵ درصد تولید ناخالص داخلی كشورها صرف هزینه های حوادث و بیماری های ناشی از كار می شود. بر این اساس امروزه اقتصاددانان نیروی انسانی را بعنوان یك ثروت ملی به شمار می آورند.
در راستای شعار امسال سازمان بین المللی كار "آینده كاری ایمن و سالم" و با تاكید بر هدف "توسعه پایدار با تامین محیط كار ایمن و سالم با رویكرد مدیریت مشاركتی و فناوری های نوین" رسالت ما تضمین محیط های كاری ایمن و سالم خواهد بود و خواستار به رسمیت شناختن ایمنی و سلامت در كار بعنوان یك اصل بنیادی و حق طبیعی كارگران در محیط كار هستیم و این در سایه توسعه همكاری و مشاركت های اجتماعی حاصل خواهد شد.
فرا رسیدن روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای مصادف با ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۸ را به همكاران خدوم به خصوص كارشناسان سختكوش بهداشت حرفه ای، كارگران، كارفرمایان و كلیه دست اندركاران نمایش خدمات بهداشت حرفه ای كشور تبریك می گویم.

با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری و نامگذاری «رونق تولید» در سال جاری، امید است در دولت تدبیر و امید با تلاش مضاعف در امتداد ارتقای سطح سلامت شاغلین و تحقق شعار سازمان بین المللی كار برای نیل به اهداف مورد نظر گام برداشته و شاهد آن باشیم كه با یك هماهنگی و مشاركت چند جانبه و با استفاده از فناوری های بروز فرصت ایجاد آینده كاری ایمن و سالم فراهم آید.»
منبع:

1398/02/08
22:16:55
5.0 / 5
4196
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است