آغاز بسیج ملی كنترل فشار خون از فردا

آغاز بسیج ملی كنترل فشار خون از فردا

پاراسول: بسیج ملی كنترل فشارخون بالا از ۲۷ اردیبهشت ماه با هدف كاهش مصرف نمك روزانه مردم به میزان حداقل ۵۰ درصد، افزایش مصرف غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه­ جات به میزان ۲۵ درصد بیشتر از وضعیت كنونی، كنترل و درمان مبتلایان به فشارخون بالا و... شروع می شود.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، باید توجه كرد كه شرایط تاریخی در دهه های اخیر باعث تغییرات گسترده در شیوه زندگی مردم مانند رشد شهرنشینی، آلودگی هوا، مصرف غذاهای پرنمك بعنوان بزرگترین عامل ایجاد پرفشاری خون كه در ایران دو تا سه برابر بیشتر از حداكثر میزان مجاز مصرف می شود، كم­ تحركی و اضافه وزن، اختلالات خواب، استرس ­های فردی و اجتماعی و... از عوامل اصلی خطر بروز فشارخون بالا به شمار می آیند.

خوشبختانه نكته درخور توجه و كلید اصلی مبارزه با فشار خون هم در مدیریت همین عوامل خطر نهفته است؛ به صورتی كه رعایت صحیح و كنترل این عوامل از جانب آحاد جامعه بیشترین كمك را در كاهش موارد مبتلا شدن به این بیماری مهلك را فراهم می آورد.

بر همین اساس وزارت بهداشت همزمان با روز جهانی فشارخون، «بسیج ملی كنترل فشارخون بالا» را در اولویت برنامه­ های بهداشتی سال ۱۳۹۸ قرار داده است كه این بسیج ملی چند هدف را دنبال می كند. اهداف ایجاد این بسیج ملی افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه در باره فشار خون بالا، ترغیب مردم برای رجوع به مراكز تعیین شده جهت اندازه گیری فشارخون و شناسایی و پیگیری افراد دارای فشارخون، كاهش مصرف نمك روزانه مردم به حداقل ۵۰ درصد با اطلاع ­رسانی به جوامع مردمی، كنترل صنایع و ساختارهای مرتبط، افزایش مصرف غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه­ جات به میزان ۲۵ درصد بیشتر از وضعیت كنونی، كنترل و درمان مبتلایان به فشارخون بالا، رعایت و كنترل دقیق عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اثرگذار بر این مورد اعلام شده است.

این برنامه از ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ مصادف با روز جهانی فشارخون شروع می شود و تا ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت. در چارچوب این برنامه تمام اركان مدیریتی، پشتیبانی و فنی وزارت بهداشت و تمامی دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور و هم سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در رابطه با سلامت، بسیج می شوند تا با اندازه گیری فشارخون افراد ۳۰ سال به بالا، زنان آبستن ایرانی و جمع آوری و ثبت داده های مورد نیاز، مرحله اول را برای طراحی و اجرای برنامه های پیشگیری و كنترل فشارخون ایرانی ها طی كنند.

می توان امیدوار بود كه با طراحی و اجرای بسیج ملی كنترل فشارخون بالا، گروه های هدف مورد نظر، درباره فشارخون بالا حساس شوند و با رجوع به مراكز تعیین شده، از وضعیت فشارخون خود اطلاع پیداكنند. به این ترتیب، با شناسایی موارد فشارخون بالا و شروع مراقبت های استاندارد و مبتنی بر دستورالعمل های كشوری، گامی موثر برای كنترل این تهدید سلامت برداشته خواهد شد.

منبع:

1398/02/26
15:42:17
5.0 / 5
4802
تگهای خبر: آب , اضافه وزن , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است