ارتباط بین تیروئید كم كار و نارسایی زودرس تخمدان

ارتباط بین تیروئید كم كار و نارسایی زودرس تخمدان

پاراسول: یك فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم ضمن پاسخ به برخی مباحث در خصوص ارتباط بین دو بیماری یائسگی زودرس و تیروئید كم كار، انجام آزمایش های غربالگری به این منظور را ضروری دانست.


دكتر رویا حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه علت یائسگی زودرس، كم كاری تیروئید نیست، اظهار داشت: اما همزمانی دو بیماری یائسگی زودرس و تیروئید كم كار در خیلی از مریض ها دیده می شود. بنا بر این سفارش می نماییم بیمارانی كه گرفتار یائسگی زودرس می شوند حداقل یكبار آزمایش« THS» و غربالگری تیروئید بدهند.
وی ادامه داد: اگر كم كاری تیروئید منشاء خودایمنی داشته باشد، با انجام آزمایش، آنتی بادی مخصوص به نام «آنتی تی پی یو» احتمال بروز سایر بیماری های خود ایمنی دیگر به جز تیروئید مشخص می شود. مثلا فردی كه كم كاری تیروئید خود ایمنی دارد، امكان دارد بعد از چندسال گرفتار نارسایی تخمدان، ثانویه به اختلالات خود ایمنی نیز شود.
این عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان، با تاكید بر اینكه این وضعیت بسیار نادر است، اضافه كرد: اما افراد باید در نظر داشته باشند كه بروز یك بیماری خود ایمنی می تواند سال ها بعد همراه با بیماری های خود ایمنی دیگر ظاهر شود.
منبع:

1398/05/06
13:24:33
5.0 / 5
4369
تگهای خبر: بیماری , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است