تولید ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در كشور

تولید ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در كشور

به گزارش پاراسول رئیس هیات مدیره سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران اظهار داشت: 67 درصد مواد اولیه دارویی در داخل كشور تولید می شود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر احمد شیبانی در آئین افتتاح خط جدید تولید داروهای انسانی شركت داروسازی مهبان دارو در شهر صنعتی كاوه شهرستان ساوه كه با حضور وزیر بهداشت صورت گرفت، اظهار نمود: مردم شاهد حمایت عملی از صنعت دارو در دوران مدیریت جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هستند.
وی با اشاره به افتتاح خط جدید تولید داروهای انسانی در این واحد تولیدی اضافه كرد: افتتاح این واحد تولیدی بیان كننده آن است كه در صنعت داروسازی تحریم ها به فرصت تبدیل گشته است و یك افتخار برای كشور شمرده می شود.
رئیس هیات مدیره سندیكای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به اینكه حدود ۱۰۲ كارخانه داروسازی در كشور داروهای شیمیایی تولید می كنند، اضافه كرد: پیش از انقلاب اسلامی هیچ صنعت داروسازی در كشور وجود نداشت و تنها ۴۰ واحد داروسازی فعال بود كه ۱۴ واحد آن خارجی بود و در چارچوب شركت های چند ملیتی فعالیت می كردند و قریب به ۲۵ درصد نیاز كشور به دارو در ایران تولید می شد و افزون بر ۷۵ درصد آن وارداتی بود.
وی بیان كرد: هم اكنون تنها سه درصد داروی مورد نیاز كشور وارد می شود و ۹۷ درصد نیاز دارویی در داخل كشور تولید می شود و مردم در این چهل سال با داروی ایرانی با كیفیت و قیمت مناسب درمان شدند.
وی با اشاره به اینكه ۶۷ درصد مواد اولیه دارویی در داخل كشور تولید می شود، اظهار نمود: در سایه تلاش و توان متخصصان ایرانی ۱۰۰ درصد مواد لا زم برای بسته بندی دارو در داخل كشور تولید می شود.
شیبانی اضافه كرد: كشور ایران در سال ۵۶ با جمعیت ۳۵ میلیون نفری حدود ۵۰۰ میلیون دلار در تامین نیازهای دارویی هزینه داشت و الان با ۸۰ میلیون نفر جمعیت تنها سه درصد دارو را وارد میكند. اگر سهم بالایی در تولید دارو نداشتیم معلوم نبود رقم ۵۰۰ میلیون دلار پیش از انقلاب برای تولید دارو در سالهای اخیر به چه میزان می رسید و آیا اصلا كشور توان تامین این میزان منابع مالی را داشت یا با بحران مواجه می شدیم؟.
وی با تاكید بر اینكه نیازهای صنعت داروسازی به اندازه مورد نیاز پیش بینی و تامین شده و هیچگونه كمبودی وجود ندارد اظهار داشت: توسعه و پیشرفت هر كشوری به صنعت وابسته است و صنعت داروسازی كشور با تمام توان برای تامین نیاز تلاش می كند.
وی ادامه داد: دارو یك كالای حیاتی و حساس به حساب می آید و با هیچ كالایی قابل قیاس نیست. خوشبختانه صنعت داروسازی كشور اجازه نخواهد داد كه مردم نگران تامین دارو باشند.

منبع:

1398/05/25
11:18:12
5.0 / 5
4261
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است