وزیر بهداشت تاكید كرد؛

همكاری ایران و مجارستان در زمینه ساخت بیمارستان و دارو

همكاری ایران و مجارستان در زمینه ساخت بیمارستان و دارو

وزیر بهداشت، اظهار داشت: ایران و مجارستان می توانند، در زمینه ساخت و تجهیز بیمارستان ها و تجهیزات پزشكی و صنعت دارو همكاری های اقتصادی داشته باشند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، دكتر سیدحسن هاشمی در دیدار وزیر اقتصاد ملی مجارستان، اظهارداشت: از حضور معاون پارلمانی ریاست جمهوری كشور مجارستان در مراسم تحلیف دكتر روحانی و همینطور از مواضع كشور مجارستان در مبحث برجام همراه با كشورهای اروپایی تشكر می كنیم.
وی اضافه كرد: از سیاست خارجی مجارستان برای توسعه روابط با كشورهای شرق و جنوب استقبال می كنیم و طبیعی است كه در حوزه های مختلف زیست محیطی، نفت، گاز، كشاورزی و صنعت دارویی و سایر صنایع وابسته می توان همكاری های بیشتری نسبت به گذشته داشته باشیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه بعداز تحریم ها، سطح مبادلات جاری ایران و مجارستان به شدت كاهش پیدا كرد و اگر اشتباه نكنم، این مبادلات نسبت به دهه ۸۰ به بیش از یك ششم كاهش یافت و امیدوارم در فرصت جدید حوزه های بیشتری (به خصوص سلامت) را برای همكاری شاهد باشیم.
هاشمی اظهار داشت: تصور می كنم كه ما بتوانیم با كشور مجارستان هم در زمینه ساخت و تجهیز بیمارستان ها و هم در زمینه تجهیزات پزشكی و صنعت دارو همكاری های اقتصادی داشته باشیم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: باآنكه كه این همكاری ها امروزه در زمینه آموزش وجود دارد و حدود ۴ هزار فارغ التحصیل از دانشگاه های مجارستان و ۲ هزار نفر دانشجوی درحال تحصیل در این كشور داریم.
هاشمی تصریح كرد: با عنایت به اینكه رویكرد وزیر از این سفر اقتصادی است، ازاین رو بیشتر در این حوزه و فرصت هایی كه در این مقوله وجود دارد را معرفی می كنم، بنابراین در حوزه دارویی سهم مجارستان بسیار كم است و می تواند افزایش یابد.
وی اظهار داشت: در زمینه تجهیزات هم كمتر از ۳ میلیارد دلار مبادلات جاری داریم كه این عدد هیچ است و ما ۹۶ درصد دارو و ۳۵ درصد تجهیزات پزشكی موردنیاز خویش را در داخل كشور تولید می كنیم، اما از نظر ریالی ارزش واردات ما در حوزه دارو یك چهارم نیاز بازار است یعنی درست است كه كمتر از ۵ درصد واردات دارو داریم اما ۲۵ درصد ارزش دلاری آن را تشكیل می دهد.
هاشمی خاطرنشان كرد: تصور می كنم، اگر در بخش خصوصی مجارستان آمادگی وجود داشته باشد، امكان ساخت بیمارستان و تجهیز آن و توسعه صنعت دارویی در كشور ما وجود دارد و طبیعی است در ایران هم بخش خصوصی تمایل دارد در مجارستان در زمینه دارو و تجهیزات پزشكی فعالیت كند.
وی بیان كرد: مطمئن هستم، سفر جناب وزیر برای دو دولت فرصت جدیدی را فراهم می كند تا در حوزه های مختلف روابط اقتصادی دو جانبه را ارتقا ببخشند و همینطور خواهیم توانست با همتایان خود اعم از بهداشت و آموزش عالی سطح روابط را در آینده توسعه بدهیم.
وزیر بهداشت در ادامه، اظهار داشت: مسئولیت حوزه اقتصادی بسیار سنگین است، به خصوص این روزها كه ما هم گرفتار تدوین بودجه سال آینده كشور هستیم و نگاه مان به وزیر اقتصاد است.
هاشمی اظهار داشت: تصور می كنم اگر وزیر اقتصاد مجارستان مشكل مبادلات بانكی را حل كنند كه حتما در جلسات بعدی شان به خصوص در اتاق بازرگانی مورد مطالبه بازرگانان ایرانی خواهد بود، بخش عمده كار راه خواهد افتاد.
وی در مورد محصولات مجاری ادامه داد: نسل جدید ما كمتر با پیشرفت های مجارستان در حوزه صنعت دانش پزشكی آشنا هستند و مثلا در رشته من كه چشم پزشكی است، بهترین كمپانی ها در مجارستان وجود دارد و در این حوزه تجهیزاتی را راهی كشورهای دیگر می كند كه ایران هم جزو آنهاست، برای نمونه یك نوع لیزر كه مبدع آن مجارستان است و كشورهای آمریكایی و اروپایی هم لایسنس آن را از مجارستان خریداری نموده اند.
هاشمی اضافه كرد: ازاین رو گام نخست معرفی توانمندی های مجارستان برعهده بخش خصوصی است، زیرا در ایران تجهیزات و دارو در اختیار بخش خصوصی است و دولت فقط نظارت كننده و سیاست گذار است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه ۹ برابر شدن واردات و افزایش صادرات از مجارستان به ایران خبر خوبی است، ادامه داد: امیدوارم این اتفاق در زمینه دارو و تجهیزات پزشكی بین دو كشور رخ بدهد.
هاشمی در انتها تصریح كرد: حتما برای توسعه روابط نیاز به حمایت ها و سرمایه های اجتماعی داریم و بورسیه های تحصیلی هم در این راستا است و متقابلا این آمادگی درایران بخصوص در رشته های پست گرجویت وجود دارد و ماهم آماده اعطای بورسیه به دانشجویان مجاری هستیم و البته دانشگاه های ما بخصوص دانشگاه هایی كه در رتبه بندی بین المللی صاحب عنوان هستند، آماده تولید شعبه در مجارستان هستند كه از جناب وزیر می خواهیم این امكان را برای آنها هم فراهم كند.
در این دیدار تفاهم نامه ای بین وزارت بهداشت و وزارت اقتصاد ملی مجارستان در زمینه توسعه سرمایه گذاری در حوزه سلامت به امضا رسید.
 

1396/09/12
23:26:46
5.0 / 5
4536
تگهای خبر: بهداشت , بیمارستان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است