قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی قزوین در مشاركت های مردمی:

70 كانون سلامت در استان قزوین افتتاح شد

70 كانون سلامت در استان قزوین افتتاح شد

به گزارش پاراسول قائم مقام دانشگاه علوم پزشكی قزوین در امور مشاركت های مردمی اظهار داشت: با راه اندازی ۷۰ كانون سلامت در محلات، شناسایی بیماریها و آسیبهای بهداشتی و رقع آنها با كمك تشكلهای مردمی شروع شده است.


به گزارش پاراسول به نقل از مهر، علی عزیزخانی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان كه در دانشگاه علوم پزشكی قزوین برگزار گردید تصریح كرد: امروزه سلامت بعنوان یكی از شاخصهای مهم امید به زندگی به حساب می آید كه برای تأمین آن هزینه های زیادی از جانب دولت برای آن پرداخت می شود. وی بیان كرد: سه شاخص مهم توسعه یافتگی شامل سلامت، درآمد و سواد است كه برای تحقق آن همه باید مشاركت كنند.امید به زندگی در ایران بالا رفته استعزیزخانی خاطرنشان كرد: امید به زندگی در ایران پیش از انقلاب ۵۵ سال بود كه با اقدامات انجام شده هم اكنون با ارتقای شاخصهای سلامت این میزان به ۷۶ سال رسیده است.
وی اظهار داشت: میانگین دنیا در شاخص امید به زندگی حدود ۷۱ سال و در كشورهای توسعه یافته و اسكاندیناوی حدود ۸۵ سال است كه نشان داده است موفقیت ما خوب بوده و در قزوین متوسط ۷۸ سال مشخص شده و دو سال بیشتر از میانگین كشوری است. قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان قزوین در امور مشاركت های مردمی خاطرنشان كرد: البته یكی از خصوصیت های شاخص سلامت در ایران این است كه متأسفانه ۱۶ سال این دوره توأم با بیماری است كه باید برای آن تدبیر كرد. عزیزخانی خاطرنشان كرد: ۲۰ درصد عوامل سلامت مربوط به ژنتیك و جنسیت، ۳۰ درصد مربوط به رفتار مردم شامل تغذیه و تحرك بدنی، استعمال دخانیات و استرس و ۵۰ درصد ناشی از عوامل اجتماعی است.
وی بیان كرد: در سال های اخیر یك سری بیماری ها همچون پوكی استخوان، سرطان، چاقی، دیابت، فشارخون، تحرك بدنی، افزایش یافته كه باید برای آن تدبیر كرد.مشاركت مردم در تأمین سلامت ضروری استعزیزخانی اظهار داشت: رفتارهای ما هم تا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد در تأمین سلامت نقش دارد بنابراین باید مردم را در كارها دخالت دهیم بنابراین اجتماعی شدن سلامت از سال قبل عنوان شد كه یك راهكار راه اندازی كانون های سلامت شهری و روستایی است. رئیس شورای سیاست گذاری سلامت استان قزوین تصریح كرد: كانون های سلامت از تشكل های اجتماع محور است كه با هدف ارتقای سلامت ساكنان محلات تشكیل شده و مشاركت مردم را محقق می كند كه غیر دولتی و غیر انتفاعی و داوطلبانه است برای ارتقای سلامت محلات تلاش می كند.
راه اندازی ۷۰ كانون سلامت در قزویناین كارشناس بهداشتی خاطرنشان كرد: هم اكنون ۷۰ كانون سلامت در استان راه اندازی شده كه تعداد ۲۴ كانون در قزوین، ۲۰ كانون در تاكستان، ۹ كانون در شهرستان البرز، تعداد ۸ كانون در بوئین زهرا، همینطور ۳ كانون در شهرستان آبیك و ۶ كانون در شهرستان آوج شكل گرفته است. قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی در امور مشاركت های مردمی افزود: پیشبینی كرده ایم تا امسال بیشتر از ۱۲۰ كانون در استان راه اندازی شده و فعالیت خویش را آغاز كند. وی اظهار داشت: محل استقرار كانون های سلامت می تواند خانه بهداشت، خانه سلامت شهرداری ها و هر مكانی باشد كه در محلات اختصاص داده می شود كه در این راستا ابتدا محله مشخص شده و با محور مركز درمانی هسته اولیه شكل گرفته و رابطان و سفیران سلامت، گروه های خودیار و داوطلب حضور دارند. عزیزخانی خاطرنشان كرد: همینطور مجمع محلات با حضور مردم، دولتی ها و افراد خیر شكل می گیرد و موضوعات مربوط به سلامت پیگیری و مشكلات سلامت محله توسط كانون ها شناسایی و برای عضویت و ثبت نام اقدام می شود و افراد داوطلب برای فعالیت در این حوزه ها مشخص می شوند.


وی بیان كرد: در این كانون های سلامت خدماتی مانند آموزش، مشاوره پزشكی و مداخله های محلی عرضه می شود و اجتماعی شدن این كار نیازمند همكاری رسانه هاست و از شما انتظار مشاركت بیشتری داریم. عزیزخانی خاطرنشان كرد: برای تداوم فعالیت ها یك كمیته راهبری تشكیل شده تا كارها رصد شود كه در این میان محتوای علمی هم تولید و اگر ضعفی باشد برطرف می شود. وی اظهار داشت: توانمند سازی محلات برای تأمین سلامت خود و محلات از سیاست های رئیس دانشگاه علوم پزشكی قزوین است كه در كشور اجرا می شود.


1398/06/20
22:41:28
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است