توسط محققان دانشگاهی توصیه شد

كاهش درد سوزن دیالیز با حواس پرتی صوتی

كاهش درد سوزن دیالیز با حواس پرتی صوتی

به گزارش پاراسول نارسایی كلیوی در افراد مختلف بخصوص سالمندان، همواره باعث گسیل تعداد زیادی از آنها به سمت مراكز همودیالیز و روبرو شدن با برخی ابزارهای دردناك آن جا می شود. حالا اما نتایج یك پژوهش داخلی نشان داده است كه درد سوزن های این روش درمانی را می توان با حواس پرتی صوتی كم كرد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، یكی از شایع ترین مشكلات جسمی در سالمندی، نارسـایی مزمن كلیوی است كه البته میزان شیوع آن در سالمندان بیشتر است. در ایران میزان رشد این بیماری از متوسط رشد جهانی بیشتر است و به حدود ۱۲ درصد در سال می رسد. همودیالیز شایع ترین روش درمانی مورد استفاده در بیماران مـزمن كلیوی است و در سالمندان هم بروز نارسایی كلیه وابسته به دیالیز فزونی یافته است. سالمندان تحت همودیالیز با عنایت به میزان صدمه پذیری بالا نیازمند مراقبت بیشتری هستند، چونكه وابستگی این افراد به دیالیز تنش و نگرانی را در آنها تشدید می كند.
آن گونه كه متخصصان مربوطه می گویند، روش های مختلفی برای دسترسی پیدا كردن به عروق جهت انجام همودیالیز مزمن وجود دارد كه شامل فیستول شریانی وریدی، گرافت های مصنوعی، كاتترهای بدون كاف موقت و كاتترهای كاف دار دائم هستند. ازآنجاكه جهت همودیالیز بیماران نارسایی كلیه، دسترسی به جریان خون بیمار نیاز است فیستول دارای میزان موفقیت طولانی مدت بسیار بالایی در بین تمام گزینه های دسترسی دیالیز است. قرار دادن كاتترهای عروقی را شدیدترین استرس حاصل از درمان و بزرگ ترین دغدغه در هنگام فرایند همودیالیز بیان می كنند. ازاین جهت، نكته مهم در مراقبت از بیماران تحت همودیالیز آن است كه از آنها در قبال این عوارض و چالش ها حمایت كرد.
در بررسی این موضوع، یك مطالعه پژوهشی توسط محققانی از دانشگاه شاهد تهران، دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله و بیمارستان غیاثی تهران انجام شده است كه در آن تأثیر یك روش جالب یعنی انحراف فكر شنیداری بر شدت درد ناشی از كانولاسیون فیستول سالمندان تحت همودیالیز مورد بررسی واقع شده است.
فیستول شریانی وریدی به ارتباط غیرطبیعی یا مجرای ارتباطی بین یك شریان و یك ورید گفته می شود. فیستول شریانی وریدی سبب بالا رفتن جریان خون درون سیاه رگ شده و در فرآیند همودیالیز خون بیشتری را بدون عبور از مویرگ برای عبور از ماشین دیالیز فراهم می آورد. كانولاسیون فیستول هم به واردكردن سوزن در فیستول گفته می شود.
این پژوهش نیمه تجربی در بخش دیالیز بیمارستان غیاثی شهر تهران انجام شده است و در آن، بیمارانی كه تمایل به همكاری و شركت در پژوهش داشته، دارای سن بالای ۶۰ سال بوده و حداقل ۲ ماه از تعبیه فیستول ثابت آنها گذشته بود، حضور داشتند.
نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد كه با وجود پیچیده بودن پدیده درد، با روش ساده و غیرتهاجمی و ایمن و مقرون به صرفه ای مثل «انحراف فكر شنیداری» می توان شدت درد ناشی از كانولاسیون فیستول سالمندان تحت همودیالیز را بدون استفاده از دارو تسكین داد.
به قول ناهید رژه، دانشیار مركز تحقیقات مراقبت های سالمندی دانشكده پرستاری دانشگاه شاهد و سایر محققان شركت كننده در این پژوهش«یافته های ما از آن حكایت می كند كه انحراف فكر شنیداری بر كاهش شدت درد ناشی از كانولاسیون فیستول سالمندان تحت همودیالیز مؤثر است. نشانگر تأثیر مثبت این مداخله، كاهش میزان درد گروه آزمون در مقایسه با گروه كنترل در خلال سه جلسه همودیالیز است».
بااین حال بر مبنای نتایج، بین افراد تفاوت هایی از این نظر دیده شده است. محققان فوق در این خصوص می گویند: «احتمال می رود از علل تفاوت در نتایج، عدم علاقه به برخی محتواهای شنیداری یا شرایط مداخله ازجمله اندازه سوزن است كه بر میزان شدت درك درد اثر می گذارد».
رژه و همكارانش اعتقاد دارند: «با توجه به این كه هم اكنون در كشور ما جهت كاهش درد ناشی از كانولاسیون فیستول در بیماران دیالیزی اقدام درمانی خاصی انجام نمی گیرد و همینطور تابحال در كشور ما پژوهشی در زمینه استفاده بررسی تأثیر انحراف فكر شنیداری بر درد ناشی از كانولاسیون فیستول در سالمندان تحت همودیالیز انجام نگرفته بوده است، این مطالعه نوید روشنی در استفاده از مراقبت های پرستاری غیر دارویی كاهنده درد است كه در صورت تمایل بیماران سالمند تحت همودیالیز می توان از آن بعنوان یك روش مراقبتی طب مكمل بهره برد».
یافته های جالب فوق در چارچوب مقاله ای علمی پژوهشی در نشریه «پژوهش پرستاری ایران» متعلق به انجمن علمی پرستاری ایران به چاپ رسیده است.1398/06/28
20:46:00
5.0 / 5
4147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است