وزیر بهداشت اعلام كرد

خسارت 7 میلیارد تومانی به زیرساخت های سلامت در سیل سیستان و بلوچستان

خسارت 7 میلیارد تومانی به زیرساخت های سلامت در سیل سیستان و بلوچستان

پاراسول: وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از بروز بیماری های واگیر در مناطق سیل زده و همین طور ارائه خدمات لازم به سیل زدگان، در عین حال از خسارت حدود هفت میلیارد تومانی به زیرساخت های سلامت در سیل استان سیستان و بلوچستان آگاهی داد.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه جلسه با اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر و بررسی مشكلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان گفت: خوشبختانه با تجاربی كه همكاران بنده در سیلاب های گسترده بهار امسال در استان های مختلف داشتند، زحمت همكاران ما در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، كمتر از قبل شد.

وی اضافه كرد: اندوخته های سیلاب های گسترده ابتدای سال موجب شد كه پیش از گرفتاری در سیلاب ها، موارد پر خطر حوزه سلامت، مدیریت شود. خوشبختانه ۱۶۹ مادر حامله از محل های پرخطر توسط اورژانس به محل های امن منتقل شدند و تمهیدات بسیار خوبی برای ارسال و ذخیره كردن داروهای مورد نیاز در دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر اتخاذ شده بود.

وزیر بهداشت با اشاره به خدمت رسانی سه فروند بالگرد اورژانس هوایی در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان، تصریح كرد: خوشبختانه حتی یك مورد فوتی در سیل این استان نداشتیم و افراد حادثه دیده نیز بموقع به مراكز درمانی منتقل شده اند.

نمكی اشاره كرد: لاشه های حیوانات اهلی می توانند تبدیل به كانون های عفونی شوند كه تجربیات سیلاب های بهار امسال به ما كمك كرد كه این لاشه ها توسط صورتجلسه های همكاران ما در دانشگاه های علوم پزشكی، مورد تایید سازمان دامپزشكی كل كشور، بیمه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی قرار گیرد تا سرعت جمع آوری و معدوم سازی لاشه های حیوانات افزایش یابد و با مخاطرات بیماری ها روبرو نباشیم.

وی اشاره كرد: خوشبختانه هیچ مشكلی در حوزه دارو و نیروی انسانی و سایر موارد در حوزه سلامت در مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان نداریم.

وزیر بهداشت افزود: بزرگترین خسارتی كه می توانست در سیل استان سیستان و بلوچستان، همه ما را غصه دار كند، خسارت جانی بود و خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده در مجموعه دانشگاه های علوم پزشكی این استان، ۱۶۹ مادر حامله و تعداد قابل توجهی از جمعیت لطمه پذیر و بیماران پیش از سیل، به محل های امن منتقل شدند.

نمكی تصریح كرد: در این سفر علاوه بر معاون درمان وزارت بهداشت و همین طور رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، دكتر تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت نیز برای جبران خسارت های وارده به مراكز بهداشتی و درمانی حضور دارد و برآوردی از خسارت ها به زیرساخت ها در دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر تهیه شده است.

وی اضافه كرد: نخواهیم گذاشت كه خانه بهداشت یا مركز بهداشتی و درمانی، تخریب شده باقی بماند و برمبنای برآوردها حدود ۷ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر وارد شده كه جهت بررسی های دقیق این خسارت، تیمی از وزارت بهداشت بعد از فروكش كردن آب، به این مناطق اعزام می شوند.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت با اشاره به اینكه بزرگترین اولویت ما در مبارزه با بیماری های واگیر، آموزش مردم است، اظهار داشت: رسانه ها و سازمان صدا و سیما باید در ارائه آموزش های لازم به مردم در جهت كنترل بیماری ها به وزارت بهداشت كمك كنند و بعد از آن، نقش همكاریهای بین بخشی، بسیار مهم و اساسی است و همه بخش ها باید به كمك وزارت بهداشت بیایند و یا ما به آنها كمك نماییم تا این وضعیت مهار شود.

به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، نمكی همین طور در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر و بررسی مشكلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان كه با حضور تعدادی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، رئیس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی زاهدان، مسئولان استانی و محلی در فرمانداری چابهار برگزار شد، اظهار داشت: باید برای مسائل بعد از وقوع سیل نیز آمادگی های لازم را داشته باشیم. خوشبختانه تجربه بسیار گران سنگ ما در مدیریت سیلاب های گسترده بهار امسال در ۲۵ استان به شكل گسترده و ۶ استان به شكل بسیار وسیع تر، به ما كمك خیلی زیادی كرد.

وی اضافه كرد: تدروس دبیر كل سازمان جهانی بهداشت تعجب كرده بود كه چگونه امكان دارد باتوجه به گستردگی سیلاب ها در كشور در بهار امسال، بدون كمك خارجی و در شرایط تحریم، حتی یك مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران بعنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در دنیا عنوان شد.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر ایرانی های خارج از كشور می خواستند در سیلاب های گسترده بهار امسال به هموطنان خود در ایران كمك كنند، امكان تبادل مالی وجود نداشت و هم اكنون هم آمریكا به دروغ عنوان می كند كه دارو و تجهیزات پزشكی مشمول تحریم نیست اما برای تهیه دارو و تجهیزات پزشكی، به شدت تحت فشار هستیم اما خوشبختانه با لطف خدا و پشتوانه خون شهدا و دلگرمی از مبانی اعتقادی مان، توانسته ایم كمبودهای دارویی را به كمتر از یك سوم روز مشابه سال قبل برسانیم.

نمكی افزود: هم اكنون تا تیر و مرداد سال آینده، داروهای اساسی و تجهیزات پزشكی مورد نیاز اتاق های عمل در كشور ذخیره شده و شركت های دارویی تا شش ماه اول سال آینده، مواد اولیه دارند.

وی تصریح كرد: در تجارب موفق سیلاب های بهار امسال، مدل مدیریتی بسیار خوبی به دست آمد كه مادران حامله و گروه های لطمه پذیر و بیماران را باید پیش از محاصره سیلاب به محل های امن، منتقل و دارو را به مقدار كافی در مراكز بهداشتی و درمانی ذخیره نماییم و این كار نه تنها علمی بلكه تجربی و باارزش است.

وزیر بهداشت اشاره كرد: كار ما در حوزه سلامت، بعد از وقوع سیل شروع می شود. نخستین كار ما باید آموزش به مردم باشد. ركن اصلی كار ما، ارائه آموزش همگانی توسط افراد دوره دیده و با روش های درست به مردم است. باید در مورد سلامت آب شرب و جمع آوری لاشه های حیوانات اهلی، حتما مراقبت نماییم. در سیل بهار امسال تجربه ارزشمندی برای ما در جمع آوری لاشه ها و صورتجلسه آن توسط همكاران بهداشتی ما و ارائه آن به سازمان دامپزشكی كل كشور، بیمه ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دست آمد.

نمكی اشاره كرد: برای مقابله با بیماری مالاریا بجای سم پاشی باید به دنبال شناسایی و درمان زودهنگام موارد مبتلاشدن به مالاریا باشیم؛ چونكه این روش، ارزان ترین، موثرترین و سهل ترین روش كنترل مالاریا است. مالاریا در استان سیستان و بلوچستان، از مرزهای مشترك با سایر كشورها وارد می شود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه دكتر ظفر میرزا - وزیر بهداشت پاكستان از دوستان قدیمی بنده است و توافقاتی در زمینه ایجاد مراكز بهداشتی و درمانی، قرنطینه ها و آزمایشگاه های مشترك مرزی برای كنترل بیماری های واگیر كرده ایم. معتقدیم استان سیستان و بلوچستان، دروازه بان سلامت كشور در یكی ار پرتنش ترین مرزهای جغرافیایی با پاكستان است.

وزیر بهداشت از كمك های وزارت بهداشت برای جبران كاستی های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشكی ایرانشهر آگاهی داد و اظهار داشت: اقدامات خوبی در این منطقه از كشور در حال انجام می باشد. بعنوان نمونه پروژه ساخت بخش بزرگ اورژانس بیمارستان امام علی (ع) چابهار در زمینی با مساحت ۳۴۰۰ متر مربع، پروژه تسهیلات زایمانی با ۲۵ تخت، ۱۶ واحد اسكان برای پزشكان، تبدیل مركز درمان بستر شهرستان كنارك به بیمارستان ۶۴ تختخوابی و تخصیص ۶۰ نیروی متخصص طرحی به این دانشگاه، قسمتی از این اقدامات است.

بنابر اعلام وبدا، نمكی اشاره كرد: قبلا هم سه بار گفته ام كه استان سیستان و بلوچستان را با یك ضابطه جدید ببینیم. نمی توانیم استان هایی مانند گیلان، مازندران و البرز را با استانها و مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و جنوب كرمان از نظر نصاب جمعیتی، همسان ببینیم و نیاز به بازبینی داریم. باید حد نصاب تازه ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن برای رفع نیازهای نیروی انسانی و امكانات آن فراهم نماییم.

منبع:

1398/10/25
19:59:52
5.0 / 5
4189
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمارستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است