بیماری كه به قاتل خاموش مشهور است را بیشتر بشناسید

بیماری كه به قاتل خاموش مشهور است را بیشتر بشناسید

به گزارش پاراسول ایسنا/كهگیلویه و بویراحمد كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: این بیماری بدون علامت است و اگر علامتی نداشته باشد سبب صدمه به اعضای حیاتی بدن همچون قلب، مغز، كلیه و چشم می شود.


حسن عسكرپور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اضافه كرد: میزان مرگ و میر قلبی در این استان ۱۴۹ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است در حالیكه این میزان در كشور به ۲۴۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر می رسد.
وی با اشاره به اینكه سكته قلبی و مغزی یكسری عوامل خطری دارند كه فشارخون بالا از مهمترین این عوامل است، اظهاركرد: میزان سكته قلبی استان ۹۷ در هر ۱۰۰ هزار نفر بر حسب جمعیت است و این میزان در سطح كشور ۸۱.۷ در ۱۰۰ هزار نفر است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج تصریح كرد: همینطور میزان سكته مغزی در استان كهگیلویه و بویراحمد ۲۴ در ۱۰۰ هزار نفر است و این میزان در كشور ۳۰ در ۱۰۰ هزار نفر است.
عسكر پور خاطرنشان كرد: درصد شیوع پرفشاری خون در افراد بالای ۳۰ سال استان ۱۹ درصد است در حالیكه این وضعیت در كشور به ۲۷ درصد می رسد.
وی افزود: درصد چربی خون در استان ۱۸ درصد و در كشور ۲۶.۵ درصد است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج عنوان كرد: در مورد بیماری پرفشار خون بیان كرد خونی كه در سرخ رگ ها جریان دارد نیروی را به دیواره رگ ها وارد می نماید كه به آن فشار خون می گویند.
عسكرپور تصریح كرد: بالاترین مقدار فشارخون در زمان انقباض قلب به دیواره رگ ها وارد می شود كه به آن فشارخون حداكثری یا سیستولی می گویند.
وی بیان نمود: بعد از هر انقباض قلب یك زمان انبساط (استراحت) دارد كه در این زمان خون فشار كمتری به دیواره رگ ها وارد می نماید این حالت را فشار خون حداقلی یا دیاستولی می گویند.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهاركرد: اگر فشار خون سیستولی(حداكثری) ۱۴۰ میلی جیوه(واحد اندازه گیری فشارخون) بگذرد یا فشارخون دیاستول ۹۰ میلی جیوه یا بالاتر باشد در اصطلاح به این حالت پرفشاری خون می گویند.
عسكر پور اظهار داشت: امكان دارد دو حالت هر كدام به تنهایی یا با هم اتفاق بیفتند.
وی با اشاره به علایم فشار خون بالا تصریح كرد: بدون علامت است و اگر علامتی نداشته باشد سبب صدمه به اعضای حیاتی بدن همچون قلب، مغز، كلیه و چشم می شود. بنابراین به قاتل خاموش مشهور است.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج عنوان كرد: در افراد كمی امكان دارد فشار خون بالا علائمی همچون سردرد، كوتاه شدن نفس، خون ریزی بینی ایجاد كند كه البته این علایم ویژه فشارخون بالا نیستند و امكان دارد در بیماری های دیگر هم دیده شود.
عسكر پور با اشاره به عوامل زمینه ساز مبتلا شدن به فشار خون بالا خاطرنشان كرد: مصرف نمك زیاد، چاقی، كم تحركی، مصرف دخانیات، سابقه خانوادگی، استرس و فشار عصبی، دیابت، میزان چربی خون و بالا رفتن سن از عوامل زمینه ساز مبتلا شدن به فشار خون هستند.
وی با اشاره به اینكه نمك متهم اصلی فشارخون بالاست، بیان نمود: مصرف نمك هر میزان است باید به نصف كم كرد و نمكدان را از سفر غذا حذف شود.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید وزن خویش را كم كنید و در حالت طبیعی نگه دارید، (باتوجه به شاخص توده بدنی وزن تقسیم بر قد به توان دو ).
عسكر پور اضافه كرد: ورزش مرتب به میزان ۳۰ دقیقه یا پیاده روی در روز بهترین راه مبارزه با فشارخون است. همینطور مصرف سبزی و میوه روزانه می تواند در جلوگیری از این بیماری موثر باشد.
وی اظهاركرد: مواد غذایی حاوی پتاسیم همچون لوبیا، عدس، نخود، میوه هایی همچون كیوی، پرتقال، طالبی، موز، هلو و لبنیات كم چرب مصرف شود و از مصرف مشروبات الكلی و استعمال دخانیات پرهیز شود.
كارشناس دیابت و فشارخون معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی یاسوج تصریح كرد: در سطح كشور از هر ۴ نفر ۳۰ سال به بالا و از ۲ نفر با سن بالای ۵۵ سال یك نفر مبتلا به فشار خون بالاست.
عسكر پور بیان نمود: درصد شیوع چاقی و اضافه وزن در استان ۲۲.۳ است، در حالیكه این میزان در كشور به ۲۲.۷ درصد می رسد.1398/10/30
13:48:42
5.0 / 5
4857
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است