در شرایط كرونایی به دندانپزشكی برویم؟

در شرایط كرونایی به دندانپزشكی برویم؟

به گزارش پاراسول یك دندانپزشك و متخصص بیماری های دهان، فك و صورت و معاون بین الملل گروه بیماری های دهان فك و صورت دانشگاه تهران اظهار داشت: بر طبق پروتكل های درمانی جهانی، خدمات دندانپزشكی در شرایط كنونی باید برای افرادی ارائه شود كه دارای مشكلاتی هستند كه جان یا كیفیت زندگی شان را به خطر انداخته است.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر ارغوان تنکابنی، درباره نگرانی های مطرح شده مردم در خصوص اثرات کرونا بر دهان و لثه ها، اظهار داشت: بر طبق اطلاعات انتشار یافته در جهان، هنوز اثر اختصاصی ویروس کرونا در دهان و لثه ها دیده نشده است.

وی با اشاره به نگرانی مردم از انجام اعمال دندانپزشکی، اضافه کرد: بر طبق پروتکل هایی که سازمان بهداشت جهانی و انجمن دندانپزشکی آمریکا صادر کرده اند مشخص شده که چه نوع اعمالی در این دوران قابل انجام هستند. بر همین اساس، تنها اعمالی باید انجام شوند که حیات بیمار در خطر باشد یا دردی برای بیمار به وجود آمده و کیفیت زندگی اش را به مخاطره کشانده است. در این شرایط با لحاظ یکسری امکانات می توان برای بیمار خدمات دندانپزشکی را ارائه کرد.

تنکابنی افزود: برای پذیرش این نوع بیماران باید در بدو ورود سوالاتی در خصوص اینکه آیا با بیمار مبتلا به کرونا تماس داشته یا سرما خورده اند و سابقه تب داشته اند یا نه، پرسیده شود. سپس دمای بدن آنها اندازه گیری و در صورتیکه از ۳۷ درجه بالاتر باشد، حتی با وجود درد، نباید برای افراد اقدام درمانی دندانپزشکی انجام داد و فقط باید تجویز دارو صورت گیرد و پس از طی این مراحل با لحاظ شرایطی، خدمات دندانپزشکی ارائه شود.

وی با اعلان اینکه دندانپزشکی در دوران کووید-۱۹ یکی از مشاغل خطرناک شناخته شده است، اظهار داشت: به سبب تولید ذرات تنفسی در دندانپزشکی، باید اهتمام شود تا حد امکان دستگاه های اختصاصی کمتر مورد استفاده قرار گیرند و در حد امکان پوسیدگی دندان به صورت مکانیکال و بدون دستگاه ها با سرعت بالا برداشته شود. در غیر این صورت تیم دندانپزشکی باید از ماسک های مخصوص N۹۵، N۹۶ و شیلدهای محافظتی استفاده کنند.

تنکابنی اشاره کرد: در مطب های دندانپزشکی باید هر ساعت حداقل سه بار جابجایی هوای محیط صورت گیرد تا اگر ویروس در محیط است، خارج شود؛ چونکه ماندگاری این ویروس در محیط های خشک زیاد است.

بنابر اعلام روابط عمومی سامانه ۴۰۳۰، وی اشاره کرد: البته این سفارش ها نباید به این شکل برداشت شود که بیماران به هیچ وجه به مراکز دندانپزشکی مراجعه نداشته باشند. بعنوان مثال بیماری به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رجوع کرد که سال قبل احتمال تومور در وی داده شده بود، اما به سبب بی توجهی خیلی دیر مراجعه و تومور حدودا نصف فکش را از بین برده بود. بدین سبب افرادی که دارای مشکلات جدی هستند باید به مراکز درمانی مورد تایید مراجعه کنند.

منبع:

1399/03/10
12:06:59
5.0 / 5
2452
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است