پژوهش جدید نشان می دهد؛

تنهایی باعث تغییر شبكه اجتماعی مغز می شود

تنهایی باعث تغییر شبكه اجتماعی مغز می شود

به گزارش پاراسول احساس عدم ارتباط با دیگران نشاندهنده نحوه عملكرد مغز در روابط است.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، سایت های رسانه های اجتماعی تنها موارد نشاندهنده شبکه اجتماعی شما نیستند. مغز هم چنین وضعیتی را نشان داده است. اما طبق تحقیق جدید، تنهایی نحوه نمایش مغز از روابط را تغییر می دهد.
یک ناحیه مغز به نام mPFC (کورتکس پیش پیشانی میانی مغز)، نقشه ساختاری از محافل اجتماعی فرد را بر مبنای میزان نزدیکی شأن با افراد حفظ می نماید. افرادی که با تنهایی می جنگند، اغلب شکافی بین خود و دیگران حس می کنند. این شکاف از راه الگوهای فعالیت mPFC منعکس می شود.
محققان این مطالعه، از روش fMRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی) جهت بررسی فعالیت مغز شرکت کنندگان در زمان فکر کردن در مورد خود، دوستان نزدیک شأن، آشنایان و افراد مشهور استفاده کردند.
فکرکردن در مورد هرکسی از هر گروهی با الگوی فعالیت متفاوتی در mPFC مرتبط بود: یک الگو در مورد خود فرد؛ یک الگو در مورد شبکه اجتماعی دوستان و آشنایان؛ و یک الگو در مورد افراد مشهور و معروف نظیر هنرپیشگان.
نتایج نشان داد هر چقدر رابطه نزدیک تر باشد، الگوی مغزی شبیه تر با زمانی بود که فرد در مورد خودش فکر می کرد.
این الگوهای مغزی در مورد افراد تنهاتر متفاوت تر بود. به عبارت دیگر، افراد تنهاتر دارای نمایش عصبی متفاوت و تنهاتری در روابط شأن هستند.


منبع:

1399/03/30
21:10:57
5.0 / 5
2310
تگهای خبر: سایت , فعالیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است