با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

از بین بردن سنگ كلیه با كمك امواج فراصوت

از بین بردن سنگ كلیه با كمك امواج فراصوت

پاراسول: پژوهشگران آمریكایی اهتمام دارند امواج فراصوت را برای از بین بردن سنگ كلیه به كار بگیرند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید امواج فراصوت بتوانند بدن را از سنگ های کلیه پاک کنند. گروهی از پژوهشگران "دانشگاه واشنگتن" (UW)، این روش را روی خوک ها آزمایش کردند و توانستند بدن آنها را از دانه های شیشه پاک کنند.
سنگ های کلیه، از ته نشین شدن مواد معدنی در ادرار به وجود می آیند. این سنگ ها می توانند در کلیه ها یا میزنای، لوله ای که کلیه را به مثانه متصل می کند، بمانند و درد زیادی به وجود بیاورند.
یکی از روش های درمان سنگ کلیه، شکستن و تقسیم آنها به قطعات کوچکتر است تا ساده تر و به همراه ادرار از بدن بیرون بروند. روش دوم، استفاده از امواج شدید فراصوت است، اما هر دو روش می توانند بقایایی از سنگ ها را در کلیه ها به جای بگذارند که می تواند به شکل گیری سنگ های دیگر هم منجر شود.
پژوهشگران دانشگاه واشنگتن به سرپرستی "مایکل بیلی" (Michael Bailey)، روش متفاوتی را برای از بین بردن سنگ کلیه به کار گرفته اند. آنها از امواج ملایم تر فراصوت بهره برده اند تا سنگ ها را از قسمت هایی که به آنها متصل شده اند، جدا کنند.
پژوهشگران طی این آزمایش، امواج فراصوت را با دقت به کار گرفتند تا فشاری را به اطراف سنگ وارد کنند و آنرا از جای خود حرکت دهند. "بیلی" در اینباره اظهار داشت: حتی یک حرکت کوچک هم به از بین بردن سنگ ها کمک خواهد نمود.
پژوهشگران این روش را روی سه خوک آزمایش کردند که به جای سنگ کلیه، دانه های شیشه در بدن آنها قرار داده شده بود. آنها در این آزمایش توانستند بیشتر از ۹۰ درصد دانه های شیشه ای را با موفقیت حرکت دهند. به قول "بیلی"، این روش، کاملا قابل کنترل است.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/17
13:48:47
5.0 / 5
2127
تگهای خبر: پژوهشگر , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است