یافته محققان اسپانیایی؛

پیش بینی شدت بیماری كووید 19 با میزان زینك خون

پیش بینی شدت بیماری كووید 19 با میزان زینك خون

پاراسول: در مطالعه اخیر، رابطه بین میزان زینک بیماران کرونائی بستری شده در بیمارستان با روند پیشرفت بیماری مورد بررسی قرار گرفت.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، نتایج این مطالعه نشان داد که نرخ مرگ و میر در شرکت کنندگان با سطح زینک پایین در مقایسه با افراد دارای میزان زینک سالم ۲۱ درصد به ۵ درصد بود.
زمان بهبودی بالینی در بیماران دارای میزان سالم زینک تقریباً سه برابر کمتر بود.
بر همین اساس پژوهشگران نتیجه گرفتند که سطح زینک خون می تواند به پیش بینی عوارض و شدت بیماری مبتلایان به کووید ۱۹ کمک نماید.
زینک (روی) عنصری کمیاب است که بطور طبیعی در بعضی غذاها وجود دارد و همین طور در مکمل های غذایی نیز موجود است. بدن انسان برای حفظ طیف وسیعی از عملکردهای بیولوژیکی به عنصر زینک نیاز دارد.
به عنوان مثال، صدها آنزیم برای عملکرد صحیح به زینک نیاز دارند. همین طور در سنتز پروتئین، سنتز DNA و تقسیم سلولی، ترمیم زخم و عملکرد ایمنی نقش دارد.
زینک دارای اثر ضدالتهابی و فعالیت ضدویروسی است. در نتیجه، کمبود آن ممکنست سبب کاهش هر دو پاسخ ایمنی ذاتی و تطبیقی شود.
در افراد مبتلا به عفونت ویروسی، مانند کروناویروس، سیستم ایمنی ذاتی نخستین واکنش بدن برای جلوگیری از نفوذ و تکثیر ویروس پیش از آنست که سیستم ایمنی تطبیقی محافظت هدفمند خودرا بوجود آورد.
محققان بیمارستان دل مار اسپانیا، تأثیر میزان زینک بدن و مکمل زینک را در توقف تکثیر کروناویروس در محیط آزمایشگاه بررسی کردند.
دکتر «رابرت گوری-فرناندز»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «زینک یک عنصر اساسی برای حفظ انواع فرآیندهای بیولوژیکی است و تغییر میزان آن موجب افزایش حساسیت به عفونت و افزایش پاسخ التهابی می شود. میزان زینک و مکمل آن ممکنست ابزارهای مفیدی برای مقابله با پاندمی کووید ۱۹ باشد.»
در این مطالعه، پژوهشگران داده های ۲۴۹ فرد بزرگسال بستری در واحد کووید ۱۹ بیمارستان را از ۹ مارس ۲۰۲۰ تا ۱ آوریل ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کردند. میانگین سن شرکت کنندگان ۶۵ سال بود که ۵۱ درصدشان مرد بودند.
تقریباً ۲۳ درصد از شرکت کنندگان در هنگام پذیرش، میزان زینک خون شأن پایین بود. در شرکت کنندگان با میزان زینک پایین احتمالاً بیماری کووید ۱۹ شدیدتر بود و افزایش نشانگرهای التهابی (اینترلوکین -۶ و پروتئین واکنشی C) وجود داشت.
برای شرکت کنندگان با میزان زینک سالم، زمان بهبودی تقریباً سه برابر کمتر از کسانی بود که میزان زینک کمی داشتند: به ترتیب ۸ روز در مقابل ۲۵ روز.
مطالعه نشان داد که میزان مرگ و میر به ازای هر واحد افزایش در میزان زینک خون در هنگام پذیرش، ۶ درصد کاهش قابل توجهی دارد.


منبع:

1399/12/26
13:10:14
0.0 / 5
1020
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است