وزیر بهداشت مطرح كرد

اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همكاری سازنده با كشورهای عضو اكو

اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همكاری سازنده با كشورهای عضو اكو

به گزارش پاراسول وزیر بهداشت در چهارمین اجلاس وزرای بهداشت کشورهای اکو اظهار داشت: امروز می بینیم که عبارت ˮهیچ کس در امان نیست تا همه درامان باشند ˮتنها در پشت درهای بسته جلسات و کنفرانسها باقی مانده است و در شرایط فعلی مصداقی ندارد. این وضعیت عملا معنای نابرابری را نشان می دهد، جایی که 57 درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده اند، در حالیکه تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد در مقابل کووید19 ایمن سازی شده اند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر سعید نمکی در این جلسه که به میزبانی مجازی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، عنوان کرد: مراتب تشکر و قدردانی خویش را به خاطر اعتماد به بنده و شرکت در چهارمین نشست مجازی وزرای بهداشت کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (اکو) اعلام نموده و از دبیرخانه اکو، دفتر نمایندگی دائم کشورهای عضو اکو خصوصا دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت برای انجام هماهنگی های مناسب برای برگزاری این جلسه مهم قدردانی می کنم.
وی ادامه داد: سازمان همکاری اقتصادی یک نهاد بین دولتی منطقه ای است که قلمروی بیشتر از 8 میلیون کیلومتر مربع داشته و 440 میلیون نفر در آن سکونت دارند. حد مرزی آن در اروپا، چین، روسیه و خلیج فارس است. سازمان همکاری اقتصادی (اکو) از راه تلاشهای مشترک، ایجاد روابط فرهنگی نزدیک در بین کشورهای عضو، تاریخچه مشترک در گذشته و برای برنامه های مشترک در آینده، توانسته به موفقیت های قابل ملاحظه ای نایل آید.
وزیر بهداشت تصریح کرد: همه گیری کووید19 اثبات کرد که برای تجارت، حمل و نقل و کسب و کار روزمره، باید همکاری عملی وجود داشته باشد و زیرساختهای بهداشتی، بخصوص در بین کشورهای عضو با ایجاد پروتکلهای بین مرزی منحصر به فرد و امکان پذیر را تقویت نماییم. در 17 ماه گذشته، بیماری همه گیر کووید19 جهان را به شدت فرا گرفت و درس هایی را در سطح ملی، منطقه ای و جهانی به ما داد که جوامع جهانی در مقابله با این بیماری همه گیر آمادگی لازم را ندارند. این ویروس آشکار کرد که جهان بیشتر از هر زمان دیگر به همکاری بین کشوری نیاز داشته و این همه گیری یک مشکل جهانی با یک چاره جهانی می باشد.
امروز می بینیم که عبارت "هیچ کس در امان نیست تا همه درامان باشند " تنها در پشت درهای بسته جلسات و کنفرانسها باقی مانده است و در شرایط فعلی مصداقی ندارد. این وضعیت عملا معنای نابرابری را نشان می دهد، جایی که 57 درصد از کشورها با درآمد بالا واکسینه شده اند، در حالیکه تنها کمتر از یک درصد از کشورهای کم درآمد در مقابل کووید19 ایمن سازی شده اند. با عنایت به هزاران کیلومتر مرز مشترک، کشورهای اکو ظرفیتهای قابل توجهی برای همکاری دارند. در بین خیلی از عوامل، با عنایت به وضعیت کووید19، پروتکل های مرزی در حمل و نقل، ملاحظات فنی در کووید19، تشخیص سریع، کنترل هوشمند و پایش جابجایی جمعیت در میان مرزها برای پیشگیری از هرگونه افزایش گونه جدید کووید19در اولویت قرار می گیرد.
نمکی خاطرنشان کرد: مایلم توجه شما را به زمینه های همکاری بین کشورهای عضو اکو که در برنامه اجرایی مشترک اکو برای سال های 2021-2021 قید شده مانند به اشتراک گذاری داده ها، انتقال فن آوری، توجه به مکانیزم های روان و مالکیت معنوی، ساخت و تولید واکسن و دارو و همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی و مواد مصرفی در منطقه اکو جلب کنم.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اولویت جهانی و منطقه ای برای شناسایی بموقع، تشخیص و به اشتراک گذاری داده ها و اخطار زود هنگام بیماری های غیر واگیر، اهداف توسعه پایدار، پوشش همگانی سلامت و عوامل اجتماعی موثر بر سلامت باید مدنظر قرار گیرد که از اهداف تعیین شده برای بهبود مردم کشورهای عضو، بخصوص در دوران بعد از کووید19 هستند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: من به شدت کشورهای عضو را تشویق می کنم و از وزرای محترم بهداشت، مدیران منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، روسای هیات ها درخواست دارم که از برنامه اجرای اکو و بیانیه این اجلاس حمایت کرده و همچنان جلسات منظم و مداوم برای به حداکثر رساندن همکاری را برگزار کنند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: مفتخرم اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی خویش را برای همکاری سازنده با کشورهای عضو اکو را اعلام داشته تا ابزارها و سازوکارهای عملی برای پاسخگویی به همه گیری های آینده و چالش های در ارتباط با سلامت را طراحی کند.
نمکی افزود: به تازگی برنامه ارزیابی منطقه ای از عوامل اجتماعی موثر بر سلامت با ابتکار مدیر منطقه مدیترانه شرقی انجام گرفت و به عنوان برنامه انجام کارهای منصفانه تر جهت بررسی و دستیابی برابری در سلامت در منطقه مدیترانه شرقی در ماه گذشته گزارش شده این تجربه می تواند یک کار مثال زدنی در منطقه اکو باشد. چونکه انجام چنین ارزیابی هایی می تواند نابرابری در حوزه سلامت در کشورهای عضو اکو و همینطور منطقه مدیترانه شرقی را کم کند.
بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اظهار داشت: در این همه گیری، مشخص شد که رهبری سازمان جهانی بهداشت در شرایط دشوار چقدر حیاتی می باشد. به عنوان یک درس آموخته شده باید موفقیت سازمان جهانی بهداشت را در مواجه با چالش های سلامت، بخصوص در مقابل بیماری های همه گیر احتمالی در آینده تقویت نماییم. معاهده بین المللی برای مواجه با همه گیری آینده تنها می تواند از نظر عملکردی کارآمد باشد، اگر مفاد آن در قالب قوانین بین المللی سلامت (2005) و تحت نظارت سازمان جهانی بهداشت باشد.
منبع:

1400/03/13
11:38:48
0.0 / 5
332
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است