موسسه ملی تحقیقات سلامت پاسخ داد؛

آیا واكسن كرونا خاصیت مغناطیسی دارد

آیا واكسن كرونا خاصیت مغناطیسی دارد

دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این پرسش که آیا تزریق واکسن کووید 19 می تواند موجب ایجاد خاصیت مغناطیسی شود را منتشر نمود.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، اخیراً در فضاهای مجازی مطالب و فیلم هایی انتشار یافته اند که مدعی ایجاد خاصیت مغناطیسی در ناحیه تزریق و حتی سایر نقاط بدن افراد واکسینه هستند. این مساله که ابتدا بعنوان چالشی سرگرم کننده در یکی از فضاهای مجازی شروع شد، بعد از گذشت چند روز بصورت ادعایی جدی تر عنوان شد. در اینجا می خواهیم بررسی نماییم که آیا تزریق واکسن کووید ۱۹ یا هر واکسن دیگری می تواند موجب ایجاد خاصیت مغناطیسی شود؟ آیا درون واکسن ها فلز وجود دارد؟ جهت بررسی این موضوع، از سه جانب به مسئله می پردازیم.
۱. محتویات واکسن ها؛ محتویات واکسن ها کاملاً تحت نظر مؤسسات علمی مبتنی بر شواهد است بر این اساس برای کسب تاییدیه، واکسن ها مورد بررسی های دقیق آزمایشگاه های تخصصی بعنوان نهادهایی مستقل قرار گیرند. همین طور شرکت های تولید واکسن برای کسب اطمینان مصرف کنندگان، تمامی مواد به کار رفته در این واکسن ها را اعلام می کنند. بدین جهت ماده ناشناخته ای در واکسن ها وجود ندارد. بدین سبب می توان عنوان نمود که درون ساختار بیشتر واکسن ها مواد فلزی وجود ندارد.
مقدار بسیار زیادی از محتویات واکسن آب مقطر و مقداری نمک ساده برای کاهش درد تزریق بوده و مقدار خالص واکسن (شامل ویروس کشته یا ضعیف شده بمنظور کسب پاسخ ایمنی بدن و ایجاد ایمنی) بسیار ناچیز است. البته در برخی از واکسن ها مقداری جیوه ترکیب شده با سایر مواد (تیمروسال) وجود دارد، اما مقدار این جیوه بسیار ناچیز بوده و فقط برای حفظ ماندگاری و جلوگیری از رشد باکتری ها در بعضی از واکسن ها مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از آن در وضعیت لزوم و با دقت زیاد و به مقدار خیلی کم می باشد؛ چونکه مواجهه با مقادیر بیش از اندازه مجاز جیوه به سرعت موجب ایجاد علایم (شامل لرزش بدن، بی حس شدن بدن، کاهش قدرت حرکتی شدید، احساس مزه فلز در دهان، تهوع، کاهش سطح هوشیاری، اشکال در تنفس و بلع، تاری دید و…) می شود.
هرچند تا کنون به بررسی جامعی درباب استفاده یا عدم استفاده از این ماده در انواع واکسن هایی که برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ تهیه شده اند دست نیافته ایم، همانگونه که قبل تر گفته شد، در صورت استفاده از این ماده در تهیه واکسن های کرونا نیز مقدار این ماده آنقدر کم و تحت شرایط کاملاً کنترل شده ای است که هیچ نگرانی برای سلامت ایجاد نمی نماید.
۲. احتمال رخداد این پدیده در اثر تزریق واکسن؛ باید اصرار کرد که مبنای این ادعا از ریشه غلط است چونکه وجود فلز به تنهایی موجب ایجاد خاصیت مغناطیسی نمی گردد بلکه میدان مغناطیسی موجب ایجاد این خاصیت و در نتیجه جذب فلزات می شود.
مقدار آهن ربا یا میدان مغناطیسی لازم برای نگه داشتن اجسامی نظیر یک قاشق، آن هم از زیر پوست، بسیار بالاتر از مقدار واکسنی است که تزریق می شود. در حقیقت سوزن های واکسن میلیمتری به قدری کوچک و محتوای واکسن به قدری کم است که اگر قوی ترین ذرات آهنربای جهان هم باشند باز نمی تواند چیزی را چسبیده به بازوی شما نگه دارد.
بر اساس برخی ادعاهای گروه های ضد واکسن، درون واکسن ها میکروچیپ هایی وجود دارد که موجب جذب فلزات و یا حتی وسایل غیر فلزی می شود. همانطور که پیش تر نیز عنوان شد، تمامی واکسن ها در آزمایشگاه های مختلفی مورد بررسی قرار گرفته اند و این فرضیه رد شده است.
۳. رخداد این پدیده در قبل از وقوع کووید ۱۹ و یا در بعضی از افرادی که واکسن نزده اند از مدت ها قبل، تصاویری از افراد مختلف منتشر می شد که ادعای مغناطیسی بودن بدن آنها را مطرح می کرد.
همچنین اکنون نیز تصاویری از افرادی منتشر می شود که واکسن نزده اند اما ادعای مغناطیسی بودن بدن خودرا دارند. این خاصیت بااینکه که می تواند در بدن برخی افراد ظاهر شود اما در خیلی از موارد با عللی از قبیل رطوبت پوست، چسبناک کردن پوست با مواد مختلف یا موقعیت فیزیکی چسباندن اجسام می تواند در ارتباط باشد.
همچنین در نقطه مقابل این پدیده نیز مشاهده شده است که ارتباط آن با تزریق واکسن را کم می کند. همچون این که تعداد زیادی از افرادی که واکسن دریافت کرده اند گزارش داده اند که هیچ وسیله فلزی و غیرفلزی به بدن آنها نمی چسبد.
با توجه به شواهد و منطق موجود، امکان وجود ارتباط بین خاصیت مغناطیسی در بدن افراد و یا بازو با تزریق واکسن کووید ۱۹ محتمل نیست و همین طور این پدیده که بهر دلیلی در تعدادی افراد گزارش شده است هیچ تأثیری بر روی عملکرد واکسن ندارد و مسائلی مانند وجود میکروچیپ و غیره نیز در واکسن ها هیچ مبنای علمی ندارد.

1400/03/21
20:05:31
0.0 / 5
515
تگهای خبر: آب , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است