رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

گزارش موارد سالک در مناطق روستایی تهران

گزارش موارد سالک در مناطق روستایی تهران

به گزارش پاراسول رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشاهده مواردی از بیماری سالک در مناطق روستایی استان تهران و همینطور ورود استانداری به این موضوع، اظهار داشت: اگر سریع اقدام نماییم می توانیم امیدوار باشیم بیماری به سرعت کنترل شود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی گویا در نشست خبری وزارت بهداشت، درباره مدیریت بیماری سالک در کشور اظهار داشت: مدیریت سالک در کشور چند بخشی است و سازمان های مختلف باید درگیر باشند. موضوع کنترل حیوانات ولگرد، پسماندها و جمع آوری زباله و نخاله ساختمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. برای اینکه هر کدام از اینها می تواند منبع بیماری سالک در یک منطقه ای باشد که حتی قبل از این هم بیماری در آنجا دیده نشده است. موضوع مهم این است که اگر این اقدامات بصورت هماهنگ در زمان مناسب انجام نشود، بیماری توسعه می یابد. ما با بیماری روبرو می باشیم که کنترل آن نسبت به گذشته بسادگی میسر نیست و کنترل سختی دارد که گاهی سال ها کنترل آن طول می کشد.
وی اضافه کرد: از مردم می خواهم با مسئولین بهداشتی کشور همراهی کنند و سفارش آنها را جدی بگیرند. رعایت بهداشت محیط زندگی در داخل و خارج از منزل و اطراف آن اهمیت بالایی دارد. این بیماری حالا عمدتاً در مناطق روستایی استان تهران مشاهده شده است. اگر سریع اقدام نماییم می توانیم امیدوار باشیم بیماری هم به سرعت کنترل شود. کارهایی که وزارت بهداشت انجام می دهد، عمدتاً برای کنترل ناقلین بیماری است که چک حشره شناسی انجام می دهد و حشرات مزاحم را کنترل می کند و اگر لازم باشد این مراقبت ها را تشدید شود، اقدام لازم صورت می گیرد.
گویا اشاره کرد: باید توجه کرد که درمان بیماری سالک نیز اهمیت دارد. بیمار باید حدود یک ماه تحت مراقبت های خاص در مراکز بهداشتی باشد و بصورت زمانبندی شده دارو دریافت کند و بعد از اتمام درمان هم باید تحت درمان باشد و بعد از درمان مواظب باشد که زخمش پوشیده باشد که مهم ترین اقدام پیشگیری است. خوشحالم که استانداری تهران از این مساله استقبال کرده و کاری کرده است که نیروها و سازمان های دیگر به کمک وزارت بهداشت آیند.
وی در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: با افزایش پوشش واکسیناسیون ما شاهد می باشیم که موارد بیماری کرونا به شکل شایان توجهی در کشور کم شده است و موارد مرگ ناشی از این بیماری به شکل شایان توجهی کم شده است و این نکات ما را به آینده امیدوار می کند که اقدامات کنترلی خودرا بهتر دنبال نماییم. از طرفی با سویه جدیدی مواجه هستیم که قابلیت انتقال بالایی دارد و ما را نگران می کند. برای اینکه می تواند در زمان کوتاهی جمعیت زیادی را مبتلا کند و اگر چنین شود مراجعات به مراکز درمانی بالا رفته و تخت های بستری آی سی یو تحت تاثیر قرار می گیرد، پس باید هوشیار باشیم. ما با یک سویه روبرو می باشیم که هنوز مشخص نیست بعد از مبتلاشدن به این بیماری چه اتفاقی بیفتد. ممکنست شدت بیماری زایی این سویه الان کم باشد، اما در آینده ممکنست که شدت بیماری زایی آن هم زیاد شود و از این جهت نگران هستیم.
گویا اظهار داشت: وقتی تعداد زیادی مبتلا شوند طبیعی است که کار سخت و دشوار می شود. کماکان جز یک یا دو داروی تحقیقاتی، درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد و این برای کنترل بیماری کافی نیست؛ پس بالا بردن پوشش واکسیناسیون لازم است که البته هنوز ما را قانع نکرده است و کنترل بهداشتی اهمیت زیادی دارد.
گویا همین طور درباره وضعیت واکسن کرونا و شرایط تزریق آن، اظهار داشت: تنها مرجع علمی که درباره نوع واکسن و استفاده از آن تصمیم می گیرد، کمیته ملی واکسن است که متشکل است از برجسته ترین اساتید کشور است. کمیته علمی مرجع کشوری واکسن، کمیته ای است که برنامه واکسیناسیون کووید را مطالعه و بررسی نموده و سفارش های خودش را به وزارت بهداشت ارائه کرده است و سفارش های کمیته علمی در دست اجراست.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت تشخیص اُمیکرون در کشور، اظهار داشت: برای تشخیص سویه امیکرون مشکلی نداریم. امکانات تشخیصی در کلیه استانهای کشور برقرار است، اما حداقل فعلا تشخیص سویه اُمیکرون به این صورت نیست که هرکس که دلش خواست برود و آزمایش شود. بلکه دستورالعملی را وزارت بهداشت تهیه کرده و دانشگاه های علوم پزشکی برمبنای آن دستورالعمل اقدام می کنند. همه پیش بینی های لازم دراین زمینه انجام شده یکی از دلایلش هم این است که هنوز به اندازه کافی کیت تشخیصی اُمیکرون در کشور نداریم. البته خیلی از کشورها وضعیت مشابه ما را دارند، منتها با این تفاوت که ما علاوه بر تهیه این کیت، از منابع مختلف در داخل کشور هم تولید می نماییم و امیدواریم افزایش یابد. انجام آزمایش برای تشخیص امیکرون وضعیت خاصی دارد که این شرایط خاص ابلاغ گردیده است.
وی درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال نیز اظهار داشت: این مساله در کمیته ملی واکسن مورد بررسی قرار گرفته و عمدتاً نظر بر این بوده که این واکسیناسیون صورت گیرد. موضوع واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال به ستاد ملی کرونا ارائه شده و کمیته ستاد ملی کرونا مستندات بیشتری را از کمیته علمی واکسن خواسته تا تصمیم نهایی را بگیرد. سوالاتی که دراین زمینه مطرح نمودند، درحال تهیه پاسخ هایش هستیم و امیدواریم پاسخ های ما قانع کننده باشد و ستاد ملی تصمیم نهایی را خواهد گرفت.
وی درباره ضرورت تزریق دز سوم واکسن کرونا نیز، اظهار داشت: کسانی که دو نوبت واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده باشند، پس از مدتی سطح آنتی بادی شان کاسته می شود. بدین سبب کسانی که دو نوبت واکسن زدند، مشخص شده که باید حتما نوبت بعدی را هم دریافت نمایند. زمان دریافت نوبت سوم و تواتر واکسن متفاوت می باشد، ماموران بهداشتی ما توضیحات لازم را برای مراجعه کنندگان خواهند داد.
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت افزود: هنوز ۵ تا ۶ میلیون نفر در کشور می باشند که حتی نوبت اول و دوم واکسن کرونا را دریافت نکردند که این ما را نگران کرده است. از طرفی پوشش نوبت سوم هم هنوز کامل نشده است. البته ما برای نوبت سوم، زمان داریم. سفارش من به مردم این است که زمان را از دست ندهید، حتما باید نوبت سوم واکسن را تزریق کنید. دیده شده که نوبت سوم شانس مبتلاشدن به کرونا را کاهش داده و احتمال بستری و بستری در بخش های مراقبت ویژه را خیلی کم می کند.
گویا اظهار داشت: تا کنون حدودا ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور دز سوم را دریافت نمودند اما این ما را قانع نمی کند و با جمعیت ۶۰ تا ۷۰ میلیونی که باید این دز را دریافت نمایند، فاصله داریم. البته اگر کسی نوبت سوم واکسن را دریافت نکرده، ممکنست زمانش نرسیده باشد یا گرفتاری های شخصی و خانوادگی منجر به آن شده است. برای اینکه معتقدم مردم ما از اهمیت واکسیناسیون کاملا باخبر هستند و می دانند که این واکسن چقدر در حفظ ایمنی آنها موثر بوده است. مردم باید به ما اعتماد کنند و وزارت بهداشت برای اعتماد مردم اهمیت ویژه ای قایل است. تا حالا حدود ۱۲۴ میلیون دز واکسن در کشور نزریق شده و این نشان میدهد که مردم به ما اعتماد کردند و اگر مشکل دیگری هم باشد، می توانیم با تعامل با مردم آنرا حل نماییم.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره گزارش مرگ ناشی از امیکرون در کشور، اظهار داشت: تاکنون گزارش مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور نداشتیم. بطور کلی هم آنچه که مشاهده شده موارد مرگ ناشی از امیکرون عمدتاً کم و نادر هم بوده حتی در کشورهایی که تعداد زیادی مبتلا داشتند هم کم بوده است.
گویا درباره رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس نیز اظهار داشت: ما دستورالعمل این که یک دانش آموز چگونه به مدرسه مراجعه کند را ابلاغ کردیم؛ پروتکل هایی مانند این که اگر دانش آموزی واکسن تزریق نکرده بود، چه اقداماتی باید در قبالش صورت گیرد و... که این موارد هم با جزئیات ابلاغ گردیده است. کلیه مدارس کشور بر طبق این دستورالعمل که مورد تایید ستاد ملی کرونا قرار گرفته اند، عمل می کنند.
منبع:

1400/10/21
15:55:20
0.0 / 5
51
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است