نشانه های افسردگی که نباید نادیده گرفت

نشانه های افسردگی که نباید نادیده گرفت

به گزارش پاراسول، لرستان یک روانشناس اظهار داشت: افسردگی یکی از بیماری های شایع قرن حاضر است که گاهی از آن بعنوان «سرماخوردگی روح» یاد می شود، مانند هر بیماری دیگری دارای علائمی است که با تشخیص بموقع و مداومت در روند درمان، امید بهبودی کامل فرد وجود دارد.


علی درخشان در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: علایم در ارتباط با افسردگی پایدارند، بیشتر از دو هفته در فرد باقی می مانند و بدون درمان، از شدت این علایم کاسته نمی گردد.
وی ضمن اشاره به اینکه شدت بروز علایم افسردگی در هر فرد متفاوت می باشد، افزود: اغلب اوقات این بیماری ناشناخته می ماند و فرد در سکوت از بیماری خود رنج می برد.
درخشان ضمن اشاره به اینکه معمولا در افراد افسرده علائمی مانند آشفتگی، بی قراری و خشونت دیده می شود، اظهار داشت: عصبانیت عاملی برای ماندگاری افسردگی است، وقتی که عصبانیت به خوبی شناخته نشود، منجر به پرخاشگری منفعلانه می شود.
این روانشناس بیان نمود: این رفتار در فرد خود تخریبی بوجود می آورد و زمینه مبتلا شدن به افسردگی را به وجود می آورد، هر فردی که به صورت مداوم در رفتار خود پرخاشگری و خشونت را تجربه می کند یا به صورت غیرمعمول و به سرعت عصبانی می شود باید برای پیدا کردن چاره درمانی مناسب از یک مشاور و روان شناس کمک بگیرد.
وی ضمن اشاره به اینکه خودانتقادی، تفکر نقادانه فرد در مورد رفتار خودش است، خاطرنشان کرد: به وسیله این تفکر، می توانیم نقطه ضعف هایمان را بشناسیم و از اشتباهات مان درس بگیریم، اما جنبه مخرب خودانتقادی زمانی بروز می کند که فرد با یادآوری مداوم اشتباهات، طوفانی در ذهن خود به وجود می آورد و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت نفس را در خود از بین می برد.
درخشان ضمن اشاره به اینکه یکی از شاخصه های قوی در تشخیص افسردگی، خودانتقادی شدید می باشد، بیان نمود: همه ما یک منتقد درونی داریم، صدای منتقد درونی در افراد افسرده بسیار قوی و مخرب است.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه یکی از بدترین علایم افسردگی نااُمیدی است، اضافه کرد: نااُمیدی در افراد افسرده آنان را از درمان بیماری خود باز می دارد، افراد افسرده ای که مبادرت به خودکشی می کنند، معمولا کسانی هستند که به علت شدت نااُمیدی، به درمان و بهبودی خود امیدی ندارند.
وی ضمن اشاره به اینکه نااُمیدی در افزایش میزان افسردگی نقش دارد، تاکید کرد: نااُمیدی در افراد افسرده با بروز شکست ها تشدید می شود، این شکست ها واقعی یا خیالی هستند و خودانتقادی در ایجاد شکست های خیالی نقش مهمی دارد.
درخشان ضمن اشاره به اینکه افراد افسرده علاقه خویش را نسبت به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست می دهند، افزود: کارهایی از قبیل تماشای فیلم، ورزش کردن و بودن در جمع دوستان، که این پدیده فقدان لذت نامیده می شود.
این روانشناس اضافه کرد: از دست دادن علاقه، احساس تنهایی را شدت می بخشد و سبب افزایش افسردگی می شود، گاهی این بی علاقگی نتیجه تغییر در هورمون های تنظیم کننده پاداش و یا تغییر در انتقال دهنده های عصبی بوده که شکستن چرخه خودتخریبی برای افراد افسرده بسیار مشکل است.
وی ضمن اشاره به اینکه فرد افسرده علاقه ای به غذا خوردن ندارد و از غذا لذت نمی برد و از طرفی امکان دارد به علت پرخوری عصبی، برای ایجاد تغییر در شرایط خود، عمداً یا سهواً آغاز به غذا خوردن کند، اظهار داشت: عدم تحرک ناشی از افسردگی هم در افزایش وزن نقش دارد.
درخشان افزود: ترس های مداوم، اضطراب و نُشخوار فکری، مشکلاتی در نحوه خوابیدن ایجاد می کند، افرادی که به کمبود خواب شبانه دچارند، در روز بیشتر می خوابند، چُرت می زنند و یا به خوردن قهوه رو می آورند که تمام این موارد خواب شب این افراد را گرفتار مشکل می کند.
این روانشناس با بیان اینکه بی خوابی سبب بدتر شدن افسردگی می شود، اضافه کرد: برپایه همین پژوهش ۴۰ درصد از جوانان بخصوص خانم ها، هنگام افسردگی بیشتر می خوابند، ازاین رو افراد افسرده ای که به هنگام روز زیاد می خوابند در واقع خواب را وسیله ای برای فرار از مشکل یافته اند.
وی بیان نمود: مانند اینست که بدن افراد افسرده، تحت فشار زیادی قرار دارد که این حالت با ایجاد التهاب همراه بوده و این التهاب در ایجاد خستگی نقش دارد.
درخشان اظهار داشت: افرادی که از افسردگی رنج می برند علائمی مانند خستگی، تنبلی و ضعف جسمانی دارند، در خواب این افراد بی نظمی مشاهده می شود و این بی نظمی خستگی را تشدید می کند، در این افراد خستگی به صورت لکنت زبان، بی حالی و حرکات آهسته بدن دیده می شود.
این روانشناس ضمن اشاره به اینکه گاهی افراد افسرده از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل و کمر شکایت می کنند، اضافه کرد: انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین، نه تنها بر حالات روحی بلکه بر بعضی از فرآیندهای بیولوژیکی و عصبی بدن هم تاثیر می گذارند و امکان دارد سبب ایجاد درد در بدن شوند.
وی افزود: افسردگی در نحوه تشخیص درد در مغز هم اثر می گذارد، سیگنال های درد که در حالت طبیعی نادیده گرفته می شوند در حالت افسردگی تقویت می شوند، افراد افسرده توجهات منفی زیادی نسبت به خود دارند، مثلا امکان دارد نسبت به درد حساس شوند و بیش از اندازه بر روی آن تمرکز کنند که در نتیجه احساس درد شدت می گیرد.
درخشان ضمن اشاره به اینکه روش های درمان رفتاری شناختی و دارودرمانی به صورت جداگانه و یا همراه با هم، به درمان افسردگی کمک می نماید، تاکید کرد: این بیماری در بعضی از افراد، به سادگی و به سرعت درمان می شود و برخی دیگر نیازمند درمان مستمر هستند.
منبع:

1401/07/06
12:45:32
0.0 / 5
404
تگهای خبر: بیماری , دارو , درمان , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است