محققان می گویند؛

حفظ حیات وحش کلید پیش گیری از بروز پاندمی بعدی

حفظ حیات وحش کلید پیش گیری از بروز پاندمی بعدی

به گزارش پاراسول، تحقیقات در مورد خفاش های وحشی یک مفهوم مهم برای توقف پاندمی های آینده را تقویت می کند: وقتی جمعیت حیات وحش سالم بمانند، احتمال ابتلای انسان ها به ویروس های ناشی از حیوانات کاهش پیدا می کند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در استرالیا، جنگل زدایی سبب شده است که ویروس تنفسی کشنده از خفاش های میوه به انسان منتقل شود، چونکه این دو گونه در تماس نزدیکتر باهم قرار گرفته اند.
نویسندگان این مطالعه توضیح دادند: «با وجود جنگل زدایی، جمعیت بزرگ خفاش "Flying Fox" آغاز به شکستن در گروههای کوچک تر و انتقال به مناطق کشاورزی و شهری انسانی در استرالیا کردند.»
براساس این گزارش، این خفاش ها منبع طبیعی ویروس هندرا هستند که از خفاش ها به اسب ها و سپس از اسب ها به انسان منتقل می شوند.
ویروس هندرا موجب عفونت شدید تنفسی می شود که ثابت شده است در اسب ها ۷۵ ٪ کُشنده و در انسان ۵۷ ٪ کُشنده است.
برای این مطالعه، پژوهشگران دانشگاه کورنل نیویورک از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۰ مکان و اندازه جمعیت خفاش میوه را در استرالیا نیمه گرمسیری پیگیری کردند.
به طور معمول، خفاش های میوه ای در گروههای بزرگ، در مناطق جنگلی زندگی می کردند و از شهد درختان گلدار تغذیه می کردند.
اما در ضمن وقایع آب و هوایی El Niño، جوانه های درختانی که خفاش ها از شهد آنها تغذیه می کنند، در زمستان تولید گل نمی کنند و منجر به کمبود مواد غذایی شده است.
هنگامی که این اتفاق افتاد، خفاش ها به گروههای کوچک تر تقسیم شده و به مناطق کشاورزی و شهری، جایی که آنها از علف های هرز و انجیر، انبه و درختان سایه تغذیه می کنند، منتقل شدند.
«راینا پلورایت»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «تخریب زیستگاه های جنگلی برای زمینهای کشاورزی و توسعه شهری موجب کاهش تعداد مکان هایی شده است که می توانند شهد درخت کافی را برای پشتیبانی از جمعیت خفاش بزرگ تولید کنند.»
در مناطق کشاورزی، ویروس های هندرا هنگامی که ادرار و مدفوع خفاش به زمینی فرو می رود، که اسب ها در آنجا درحال چریدن هستند، توسعه می یابد و منجر به عفونت می شود. مدفوع خود اسب ها گاهی اوقات ویروس را به مردم انتقال می دهند.
این مطالعه نشان میدهد که این شرایط خاص اکولوژیکی این تصور را تقویت می کند که نفوذ انسان به محیط زیست تعادل طبیعی را تغییر می دهد. سپس حیواناتی که منبع ویروس هستند، برای زنده ماندن باید رفتار خودرا تغییر دهند که آنها را به انسان ها نزدیکتر می کند و فرصتی برای انتقال گونه های ویروسی فراهم می شود.


منبع:

1401/09/07
13:52:10
0.0 / 5
228
تگهای خبر: آب , پژوهشگر , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است