۵ راه شناسایی علایم نارسایی کلیه

۵ راه شناسایی علایم نارسایی کلیه

به گزارش پاراسول، کلیه ها بهترین اعضای بدن برای از بین بردن مواد زائد، مایعات اضافی، تنظیم نمک، پتاسیم، سطح اسید و فشار خون هستند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، این در شرایطی است که تعداد قابل توجهی از مردم جهان، به نارسایی کلیوی مبتلا هستند؛ در حالیکه شاید از آن خبر نداشته باشند. نشانه های مبتلا شدن به بیماری های کلیوی معمولاً بسیار ظریف است و تا وقتی که به مرحله جدی نرسیده باشد، شاید خویش را نشان ندهد.
بعضی از علایم اخطار دهنده وجود دارند که نشان می دهند نارسایی کلیه اتفاق افتاده است:
_ افزایش وزن و تورم: کلیه ها مواد زائد بدن را از راه ادرار دفع می کنند و هنگامی که عملکرد آنها کند شده و به درستی صورت نگیرد، این مایعات در بدن تجمع یافته و می تواند منجر به تورم مداوم در بافت ها شود.
_ احساس خستگی: بخشی از عملکرد کلیه ها در ارتباط با تنظیم سطح هموگلوبین افراد می شود. بنابراین؛ اگر کلیه ها به خوبی کار نکنند، فرد گرفتار کم خونی و در نتیجه افت انرژی شده و دائما احساس خستگی و خواب آلودگی می کند.
_ کاهش اشتها: این مشکل می تواند زمانی رخ دهد که مواد زائد کلیه به بقیه اندام ها مانند معده و مغز برود و آنها را گرفتار مشکل کند.
_ افزایش فشار خون: هنگامی که کلیه ها صدمه می بینند، نمی توانند به صورت موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ ها نیرو وارد شده و باعث کشیدگی دیواره آنها می شود و در جهت این مشکل، عروق کلیه هم گرفتار زخم و صدمه دیدگی می شوند.
_ تپش قلب: صدمه کلیه ها باعث تجمع پتاسیم در بدن می شود و این مشکل در نهایت سبب افزایش ضربان قلب می شود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، بهترین راه برای حفاظت از کلیه ها حفظ قند و فشار خون است. فشار خون بالا و دیابت مجرمان اصلی و مسئول دو سوم از موارد مبتلا شدن به نارسایی کلیوی هستند. شما همینطور باید معاینات پزشکی سالانه همچون بررسی های کامل خون را در نظر داشته باشید. اگر سطح کراتینین مولکولی بیش از اندازه بالا باشد، آزمایش خون اضافه، آزمایش ادرار و حتی اسکن از کلیه ها امکان دارد پیشنهاد شود.1401/12/18
17:02:35
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آموزش , انرژی , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است