در گفت وگو با پاراسول اعلام شد

روند اهدای کلیه و کبد از اهداکننده زنده

روند اهدای کلیه و کبد از اهداکننده زنده

به گزارش پاراسول، رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت ضمن تشریح روند اهدای اعضا در کشور و بررسی این مورد در سالهای اخیر، در رابطه با روند اهدای کلیه و کبد از اهداکننده زنده و همینطور چگونگی دریافت رضایت برای برداشت نسوج از فردی که به مرگ طبیعی از دنیا رفته، توضیح داد.


دکتر امیرحسام علیرضایی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت اهدای عضو در کشور، اظهار داشت: سالانه بیشتر از ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ مرگ مغزی در کشور رخ می دهد که حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ مورد آن به مرحله اهدا می رسد.
وی در مورد وضعیت فهرست انتظار اهدای عضو در کشور، توضیح داد: بیماران به تفکیک نوع ارگان مورد نیاز همچون کلیه، کبد، قلب، ریه، پانکراس و روده در فهرست انتظار ثبت می شوند که از این میان بیماران نیازمند عضو کلیه بیشترین تعداد را به خود مختص کرده است.
وی با اعلان اینکه سالانه ۷ هزار عضو سالم از افراد مرگ مغزی به خاک سپرده می شود، اشاره کرد: جهت فرهنگسازی برنامه های آموزشی برای گروههای هدف انجام شده است. همینطور هر ساله به مناسبت هفته اهدای عضو در کلیه دانشگاه ها برنامه هایی در مورد بزرگداشت اهداکنندگان و ترویج اهدای عضو صورت می گیرد.
او با اشاره به این که طی سالهای کرونا روند اهدای عضو در کشور دستخوش تغییرات شد، اظهار داشت: باتوجه به ابتلای خیلی از اهداکنندگان مرگ مغزی به کرونا در زمینه اهدای عضو حدود ۴۰ درصد کاهش را شاهد بودیم.
علیرضایی در رابطه با سرانجام درج نشان اهدای عضو بر کارت های شناسایی، اظهار داشت: از آنجائیکه ۹۰درصد کارت های ملی از قبل صادر شده بود هم اکنون امکان درج نشان اهدای عضو بر روی کارت های مذکور وجود ندارد.
او در رابطه با وضعیت انتقال اعضا به شکل پروازی هم به ایسنا بیان کرد: خوشبختانه با انجام هماهنگی های لازم بین سازمان اورژانس کشور، اورژانس هوایی، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت و واحدهای فراهم آوری کل کشور، در مورد انتقال ارگان هیچ نوع مشکلی وجود ندارد مگر در مواردی که آب و هوا نامساعد باشد.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ صرفاً ۱۸ مورد قلب مناسب از واحدهای فراهم آوری سطح کشور جهت پیوند به بیمارستان های دارای بخش قلب، انتقال هوایی صورت گرفت. همینطور انتقال هوایی در مورد کبد و کلیه به شکل پروازهای روتین صورت می گیرد.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزات بهداشت، اضافه کرد: بیماران پیوند شده برای انجام پیوند اعضا و داروهای مورد نیاز زیر پوشش کامل بیمه هستند.

او در مورد وضعیت اهدای عضو (کلیه و کبد) از فرد زنده بیان کرد: درمورد اهدای کلیه از راه سامانه پیوند کلیه زنده که اهداکننده و گیرندگان به صورت جداگانه در آنجا ثبت شده اند، کلیه تخصیص می یابد. اهداکننده زنده کبد هم صرفاً به صورت بسیار محدود اقوام درجه یک و برای اطفال در بیمارستان های محدود فرآیند دنبال می شود.
وی در رابطه با وضعیت اهدای بافت و نسوج از کسانی که به مرگ طبیعی از دنیا رفته اند، اشاره کرد: در حال حاضر این کار توسط پزشکی قانونی برداشت و دنبال می شود.
علیرضایی با اشاره به این که اهدای بافت و نسوج به حفظ منابع مالی و صرفه جویی ارزی کمک می نماید، بیان کرد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برای هر پیوند کلیه ۴۰۰۰۰ یورو ارز از کشور خارج می شد درحالی که حالا هیچ نوع ارزی از کشور خارج نمی شود.
وی در رابطه با نحوه اعلام رضایت برای برداشت بافت و نسوج توسط خانواده فردی که به مرگ طبیعی از دنیا رفته است، اظهار داشت: رضایت نسوج به صورت کتبی در فرم های مخصوص طراحی شده توسط مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت و با تأیید پزشکی قانونی صورت می گیرد. زمان طلایی اهدای نسوج هم بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت است.
منبع:

1402/03/30
11:39:30
5.0 / 5
317
تگهای خبر: آب , آموزش , بهداشت , بیمارستان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است