آشنایی با علائم كمبود ویتامین K

آشنایی با علائم كمبود ویتامین K

به گزارش پاراسول نشانه اصلی كمبود ویتامین K خونریزی شدید می باشد كه از اختلال در تشكیل لخته های خونی ناشی می گردد.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، ویتامین K در دو شكل است. نخستین شكل آن ویتامین 1- K است كه در گیاهانی از قبیل اسفناج و كلم وجود دارد. دومین نوع آن هم در بدن یافت می گردد كه به طور طبیعی محل تولید آن در روده است.

هر دو ویتامین 1- K و 2- K پروتئین هایی تولید می كنند كه نقش آنها كمك به لخته شدن خون است. لخته شدن خون از خونریزی مفرط داخلی و خارجی جلوگیری می كند.

بیشتر افراد بزرگسال میزان كافی از ویتامین K را با استفاده از مصرف خوراكی ها و آنچه بدن به طور طبیعی تولید می كند، دریافت می كنند. با این حال برخی داروها و بیماری ها، تولید ویتامین K را كاهش داده و از جذب آن جلوگیری می كنند.

به گفته كارشناسان كمبود ویتامین K در نوزادان شایع تر است. همینطور بزرگسالانی كه از داروهای ضد انعقاد، آنتی بیوتیك های مداخله گر در تولید و جذب ویتامین K، میزان بالایی از ویتامین A یا E مصرف می كنند بیشتر مستعد مبتلا شدن به كمبود ویتامین K هستند. همینطور كمبود این ویتامین می تواند ناشی از بیماری باشد كه مانع از جذب صحیح چربی می گردد.

علاوه بر این، دلایل متعددی وجود دارد كه نوزادان را مستعد مبتلا شدن به كمبود ویتامین K می كند و شامل موارد زیر است:

- مصرف شیری كه میزان ویتامین K آن پایین است.

- زمانی كه ویتامین K به درستی از جفت مادر به جنین منتقل نمی شود.

- وقتی كبد نوزاد قادر به استفاده صحیح از ویتامین K نیست.

- وقتی روده نوزاد در چند روز نخست تولد قادر به تولید ویتامین 2 – K نیست.

شایعترین علائم كمبود ویتامین K

به گزارش مدیكال نیوز تودی، كمبود ویتامین K علائم متعددی دارد كه دلیل اصلی آن خونریزی مفرط است. همچون علائم دیگر آن شامل موارد زیر می شود:

- كبود شدن بدن

- ظاهر شدن لخته های خونی كوچك زیر ناخن ها

- تیره شدن رنگ مدفوع یا وجود خون در آن

- وجود خون در غشاء مخاطی

بنابر این گزارش، در صورتی كه كمبود ویتامین K تشخیص داده شود برای فرد مصرف مكمل های این ویتامین به نام "فیتونادیون" تجویز می گردد. 

1396/10/04
00:07:30
5.0 / 5
5177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است