مدیر اداره پرستاری علوم پزشكی یزد:

مراقبت های پرستاری در منزل، تحول بزرگی در علم خودمراقبتی است

مراقبت های پرستاری در منزل، تحول بزرگی در علم خودمراقبتی است

پاراسول: مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشكی یزد با اشاره به ضرورت تامین مراقبت پرستاری در سطوح مختلف نظام سلامت، اظهار داشت: 14 مركز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با عناوین مختلف در استان یزد فعالیت می نمایند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، «علی اكبر جراحی» با اشاره به اهمیت راه اندازی مركز مشاور و عرضه مراقبت پرستاری در منزل، اظهار نمود: مراقبت های پرستاری در منزل با تاكید بر پرستاری جامعه نگر، تحولی بزرگ در علم خود مراقبتی، آرامش به خانواده ها و بیماران و كاهش هزینه های دولت و بیماران است.
وی اضافه كرد: طی این برنامه به ازای هر 50 هزار نفر جمعیت، یك موسسه در استان فعالیت داشته كه متولی آن كارشناسان پرستاری متبحر، با تجربه و دارای مدرك صلاحیت حرفه ای هستند.
مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشكی یزد اظهار داشت: تابحال 14 مركز بعد از اجرای آیین نامه ها، استانداردها و دستورالعمل های مربوطه توسط كمیسیون ماده 20 دانشگاه، پروانه بهره برداری كسب كرده و هشت مركز دیگر موفق به دریافت موافقت اصولی شدند.
این مقام مسئول هدف از تولید این مراكز را كاهش هزینه ها، آموزش و ارتقای خود مراقبتی در خانواده بیماران دانست و بیان كرد: با عنایت به افزایش جمعیت سالمندان و بیماری های مزمن و همینطور دغدغه مراقبت بیماری های خاص و صعب العلاج با هدف خدمت رسانی سازمان یافته و علمی درون منازل، مراكز تاسیس شدند.
جراحی تصریح كرد: از اهداف دیگر این طرح، عرضه مراقبت های پرستاری در سطوح اولیه، عمومی، تخصصی و مشاركت بخش های غیردولتی در نظام عرضه خدمات پرستاری و تداوم و پیگری مراقبت های پرستاری بعد از ترخیص است.
پذیرش بیماران هم به صورت ارجاع از موسسات بهداشتی درمانی (خصوصی یا دولتی) یا ارجاع از مطب پزشكان و یا به صورت رجوع مستقیم مددجو است.
مدیر اداره پرستاری علوم پزشكی شهید صدوقی یزد در رابطه با وظایف و اختیارات این مراكز، اظهار نمود: آموزش های خود مراقبتی به بیمار و خانواده، عرضه خدمات مشاوره ای حضوری و غیرحضوری، بازدید منازل و خدمات خود مراقبتی، ارتقای كیفیت و امنیت عرضه مراقبت ها و خدمات پرستاری به گیرندگان خدمت، درمان و پیشگیری قبل و بعد از ترخیص بیمارستان ها و عرضه خدمات مشاوره ای به مراكزی مانند مدارس، كارخانه ها و ادارات همینطور رایزنی و عهد قرارداد با بیمارستان ها جهت ادامه درمان، هماهنگی با پزشكان معالج جهت تسریع در بهبودی بیماران و هم نظارت و كنترل و پیشگیری از حضور افراد فاقد صلاحیت در منازل مردم و استفاده از نیروهای كارامد و متخصص و با تجربه در رفع مشكلات مردم از وظایف این موسسات است.
وی اضافه كرد: تابحال 30 خدمت به تصویب هیات وزیران رسیده و تعرفه گذاری شده است و در آینده ی نزیك تعرفه این خدمات توسط شورای عالی بیمه و دولت تصویب و ابلاغ و توسط سازمان های بیمه گر تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد. قابل ذكر است در جهت خدمت رسانی بهتر طبق آیین نامه، سه واحد مشاوره جامع نگر مراقبت پرستاری در منزل بعنوان رابط بیمارستان و موسسات غیردولتی در بیمارستان های شهدای محراب، فاطمه الزهرای مهریز و شهید رهنمون دایر شده است و تا آخر سال هم در سایر بیمارستان ها راه اندازی می گردد.1396/10/09
00:42:41
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: بیمارستان , بیماری , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است