محققان پی بردند؛

ارتباط سرطان های ریه و روده با بیماری شدید لثه

ارتباط سرطان های ریه و روده با بیماری شدید لثه

پاراسول: محققان اخطار می دهند افراد دارای سلامت بد دهان در معرض ریسك بالای مبتلا شدن به سرطان های ریه، روده و لوزالمعده (پانكراس) قرار دارند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان دریافتند بیماری پیشرفته لثه موسوم به "پریودنتیت" ناشی از عفونت باكتریایی است كه به بافت نرم و استخوان محافظ دندان ها صدمه می رساند.
یافته های محققان دانشگاه تافتس آمریكا نشان داده است شركت كنندگانی كه فاقد دندان بودند ۸۰ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سرطان روده قرار داشتند. نداشتن دندان علامت پریودنتیت شدید می باشد.
همچنین این نتایج نشان داد در میان افرادی كه هیچوقت سیگار نكشیده بودند، ریسك دو برابری مبتلا شدن به سرطان ریه و سرطان كلوركتال (انتهای روده بزرگ) در میان شركت كنندگان مبتلا به پریودنتیت حاد مشاهده شد.
همچنین یك مطالعه دیگر نشان داده است كه باكتری Td (Treponema denticola) كه باعث پریودنتیت می گردد در شروع سرطان لوزالمعده هم نقش دارد.
در مطالعه محققان دانشگاه هلسینكی فنلاند بر روی حدود ۷۰ هزار فنلاندی اثبات شد كه باكتری ها می توانند با استفاده از دهان به سایر بخش های بدن پخش شده و باعث تومور شوند.
التهاب سیستماتیك درجه پایین در رابطه با پریودنتیت روند پخش باكتری های دهان و عوامل ویروسی را در سایر بخش های بدن تسهیل می كند.
تیمو سورسا، استاد دانشگاه هلسینكی، در این باره می گوید: «این مطالعات برای نخستین بار اثبات نموده اند كه عوامل ویروسی باكتری های بیماری زا مركزی در رابطه با بیماری لثه، قادرند همراه با باكتری ها از دهان به سایر بخش های بدن پخش شوند و در مكانیسم مركزی نابودی بافت در رابطه با سرطان نقش داشته باشند. »
محققان تاكید می كنند پیشگیری و تشخیص زودهنگام پریودنتیت نه تنها برای بیماران مبتلا به مشكلات دهان و دندان مهم است بلكه برای كل سلامت بدن هم اهمیت دارد.

1396/10/29
18:34:54
5.0 / 5
5433
تگهای خبر: بیماری , سلامت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است