محققان دانماركی پی بردند؛

مشكلات قلبی در كمین افراد مبتلا به میگرن

مشكلات قلبی در كمین افراد مبتلا به میگرن

به گزارش پاراسول مطالعه جدید نشان داده است بیماران مبتلا به میگرن با افزایش ریسك حملات قلبی، سكته، لختگی خون و ضربان نامنظم قلب مواجهند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، دكتر «كاسپر آدلبورگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آراهوس دانمارك، در این باره می گوید: «به نظر می رسد به خطر افتادن سلامت قلب در نخستین سال پس از تشخیص میگرن قوی تر است اما معمولا تا دو دهه بعد هم این ریسك وجود دارد.»
به گفته آدلبرگ، «اسناد و شواهد مختلف نشان داده است كه میگرن باید بعنوان یك فاكتور پرخطر مهم برای اغلب بیماری های قلبی-عروقی هم در زنان و هم در مردان در نظر گرفته شود.»
به گفته محققان، حدود ۱۵ درصد از افراد و بخصوص زنان درگیر میگرن هستند و این بیماری دومین علت بروز ناتوانی در سال ۲۰۱۶ بوده است.
در این مطالعه، محققان گزارش بیماران درمان شده در بیمارستان های دانمارك را بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۳ بررسی كردند. آنها بالغ بر ۵۱ هزار بیمار مبتلا به میگرن و بیش از ۵۱۰، ۳۰۰ فرد سالم را باهم مقایسه كردند.
یافته ها نشان داد بیماران مبتلا به میگرن عموما از مشكلات قلبی و عروقی رنج می برند. به قول محققان، به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۲۵ بیمار میگرنی در مقایسه با ۱۷ فرد سالم بدون میگرن دچار حمله قلبی می شوند؛ ۴۵ فرد مبتلا به میگرن در مقایسه با ۲۵ فرد بدون این اختلال سردرد، دچار سكته ناشی از لختگی خون می شوند؛ ۲۷ فرد میگرنی در مقایسه با ۱۸ فرد فاقد میگرن، دچار لختگی خون كُشنده می شوند؛ و ۴۷ فرد مبتلا به میگرن در مقایسه با ۳۴ فرد سالم، دچار تپش قلب نامنظم می شوند.
محققان دلیل اصلی ارتباط میگرن و مشكلات قلبی را نمی دانند اما چندین نظریه در این باره وجود دارد.
به عنوان مثال، شریان های مغز به ناگاه در طول مدت حمله میگرن منقبض و تنگ می شوند و بدین ترتیب ریسك سكته افزایش می یابد. همینطور افراد مبتلا به میگرن برای مدت طولانی دراز می كشند كه احتمال لختگی خون را بالا می برد.
برخی محققان هم معتقدند یك عامل مشترك بین این دو نظیر فشارخون بالا وجود دارد.
 

1396/11/26
14:59:12
5.0 / 5
4912
تگهای خبر: بیماری , محقق , میگرن , سكته
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است