معاون درمان وزارت بهداشت اعلام كرد

ارائه 160 میلیون خدمت سرپایی به مردم در طرح تحول سلامت

ارائه 160 میلیون خدمت سرپایی به مردم در طرح تحول سلامت

پاراسول: معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه هدف اصلی طرح تحول سلامت تولید دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و حفاظت مالی از بیماران است، اظهار داشت: توزیع 6 هزار پزشك متخصص در مناطق محروم گامی در جهت تولید دسترسی عادلانه به خدمات سلامت در كشور است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی درمورد هفته سلامت و اقدامات حوزه درمان درراستای تحقق شعار سلامتی برای همه، خاطرنشان كرد: شعار امسال سازمان جهانی بهداشت، سلامتی برای همه در همه جا است، این شعار نشان دهنده این است كه هدف گذاری ما در آغاز طرح تحول سلامت، صحیح و به جا بوده است.

وی اضافه كرد: چهارسال قبل، طرح تحول سلامت با هدف دسترسی ساده مردم به خدمات با كیفیت و ارزان قیمت آغاز شد، در واقع خدماتی كه طرح تحول سلامت بعنوان بزرگ ترین طرح اجتماعی دولت، به مردم عرضه داده است، با رضایتمندی بالایی مواجه گردید و طبق آمار و ارقام در چندین ارزیابی كشوری، حوزه سلامت، به علت عرضه خدمات ارزشمند در روند اجرای این طرح بعنوان دستگاه برتر شناخته شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در جهت اجرای طرح تحول سلامت، سالانه بیش از 8 میلیون نفر در بیمارستان ها بستری می شوند، اظهار داشت: از آغاز طرح تحول سلامت تاكنون، بیش از 32 میلیون نفر در بیمارستان های دولتی بستری شده اند و بیش از 160 میلیون خدمت سرپایی به مردم عرضه شده است.

دكتر جان بابایی با اشاره به اینكه در این دوره عرضه خدمات وسیع بهداشتی و درمانی با توسعه تخت های بیمارستانی میسر شد، تصریح كرد: در این دوره، بیش از 25 هزار تخت بیمارستانی به مجموع تخت های كشور افزوده شده است كه توانست زمان انتظار مردم برای بستری را كاهش داده و امكان بیشتری برای بستری مردم فراهم آورد.

وی با اشاره به اینكه در طرح تحول سلامت، 250 كلینیك ویژه هدف گذاری شده است، خاطرنشان كرد: بیشترین مشكلی كه مردم با آن دست به گریبان بودند، هزینه خدماتی است كه باید خارج از بیمارستان دریافت می كردند، بنابراین با راه اندازی كلینیك های ویژه این معضل هم تاحدودی رفع می شود، چراكه در این كلینیك ها خدمات با تعرفه دولتی به مردم نیازمند عرضه می گردد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه توسعه تخت های بیمارستانی همراه با ارتقای سطح هتلینگ بیمارستان ها بوده است، اظهارداشت: یكی از عوامل رضایتمندی مردم در بیمارستان ها، اصلاح هتلینگ بیمارستان ها بوده است كه این برنامه با حمایت دولت و مجلس ادامه پیدا خواهد نمود.

دكتر جان بابایی بیان كرد: یك از شاخص های نامطلوب كشور، افزایش تعداد سزارین ها بود كه این شاخص با اقداماتی كه در جهت طرح تحول سلامت اجرا شد، اصلاح گردید، یكی از این اقدامات افزایش تخت های زایمان ( اتاق زایمان) در بیمارستان های دولتی است.

وی با اشاره به اینكه حدود 2000 اتاق زایمان در كشور راه اندازی شده كه به ترویج زایمان طبیعی كمك شایانی می كند، تصریح كرد: تابحال در بستر طرح تحول سلامت، بالغ بر دو میلیون زایمان طبیعی مجانی در كشور انجام شده است و حدودا 750 هزارمادر آبستن تحت مراقبت های پیش از زایمان قرار گرفتند كه اغلب آنها به سمت اتاق های زایمان طبیعی گرایش پیدا كرده اند.

دكتر جان بابایی با اشاره به اینكه در حیطه ترویج زایمان طبیعی در ابتدای راه قرار داریم، خاطرنشان كرد: امیداست، با همراهی مردم و مسئولین، زایمان طبیعی كه جزو شاخص نامطلوب ما در حوزه سلامت است، به سطح مطلوب رسیده و اغلب مادران آبستن با فرهنگسازی و امكاناتی كه حوزه سلامت در اختیارشان می گذارد، زایمان طبیعی را در اولویت قرار دهند.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه آمار ناباروری هم در كشور بالا است، خاطرنشان كرد: هم اكنون 85 درصد از زوج های نابارور از خدمات ناباروری در مراكز ناباروری كه در طرح تحول سلامت راه اندازی گردید، بهره مند شده اند، چراكه پرداختن به مساله ناباروری مهم است، زیرا ناباروری یكی از دلایل اصلی كاهش زاد و ولد و همینطور ناپایداری خانواده ها است.
وی درمورد توسعه اورژانس های بیمارستانی در طرح تحول سلامت تصریح كرد: مهم ترین عامل رضایت و نارضایتی مردم، بخش اورژانس های بیمارستانی هستند كه یكی از هدف گذاری های طرح تحول سلامت است و در این راستا 120 اورژانس بیمارستانی در كشور ساخته و یا توسعه داده شده است و این روند ادامه دارد تا به سطح مطلوب برسیم.
دكتر جان بابایی درمورد توزیع پزشكان متخصص در كشور اظهار داشت: یكی از اقدامات وزارت بهداشت كه در جهت عدالت در سلامت و تحقق شعار سازمان جهانی بهداشتی صورت گرفته است، توزیع پزشكان متخصص است. هم اكنون بیش از نیمی از پزشكان متخصص بخش دولتی در مناطق محروم مشغول به كار هستند، یعنی بیش از 6 هزار پزشك متخصص در مناطق محروم فعالیت دارند.

وی اظهار داشت: پیش از اجرای طرح تحول سلامت، در استان های جنوبی كشور و برخی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان، فقط 5 پزشك عمومی وجود داشت، اما هم اكنون در برخی از بیمارستان های این شهرها بالغ بر 25 تا 30 پزشك متخصص در رشته های مختلف حضور دارد.
براساس گزارش وبدا، دكتر جان بابایی ادامه داد: یكی از تصمیمات وزارت بهداشت اجرای سهمیه مناطق محروم است تا طبق آن در چندسال آینده، فارغ التحصیلانی كه از سهمیه مناطق محروم استفاده می نمایند، بتوانند به صورت دائم در این مناطق به عرضه خدمت بپردازند.1397/02/08
10:31:27
5.0 / 5
5359
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است