رئیس انجمن گفتاردرمانی:

یك درصد افراد جامعه گرفتار ناروانی گفتار هستند

یك درصد افراد جامعه گرفتار ناروانی گفتار هستند

پاراسول: رئیس انجمن گفتاردرمانی با اشاره به علل ماندگاری لكنت در بعضی افراد، اظهار داشت: حدود یك درصد افراد جامعه گرفتار ناروانی گفتار هستند.


به گزارش پاراسول به نقل از مهر، علی قربانی در آستانه برگزاری شانزدهمین همایش گفتار درمانی ایران در ارتباط با ناروانی گفتار تصریح كرد: بر مبنای بعضی از بررسی های انجام گرفته مشخص شده یك درصد افراد در جوامع مختلف دچار ناروانی گفتار هستند كه این آمار در كودكان بیشتر بوده و به رقم ۵ تا ۷ درصد هم می رسد. وی با اشاره به اینكه لكنت یا ناروانی گفتار در كودكان ۳ تا ۵ سال می تواند طبیعی باشد، اضافه كرد: ترساندن كودك، تب و تشنج و عواملی از این دست می تواند سبب ماندگاری این مشكل شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران ادامه داد: ناروانی گفتار می تواند سبب عدم ارتباط، تمسخر و نتایج رفتاری باشد ازاین رو پیشگیری های اولیه، ثانویه و درمان این مسئله حائز اهمیت است. قربانی افزود: بعضی از كودكان پیش از دوران مدرسه گرفتار اختلالات تولید صدا بوده و یا به اصطلاح نوك زبان حرف می زنند و یا برخی كلمه ها را به درستی ادا نمی كنند و در صورتی كه این مشكل در آنها برطرف نشود در دوران مدرسه در دیكته نویسی و رونویسی دچار مشكل خواهند داشت كه می توان با آموزش و گفتار درمانی به آنها مانع افت تحصیلیشان شد. رئیس هیئت مدیره انجمن گفتاردرمانی افزود: كودكان نارس به علت اختلالات تغذیه ای ممكن است دچار اختلال در عملكرد اندام های گویای همچون زبان دهان و حلق شوند و این مسئله برای آنها مشكلات گفتاری تولید كند كه می توان با گفتار درمانی در جهت رفع مشكل آنها گام برداشت. وی تصریح كرد: بزرگسالان هم می توانند مبتلا به اختلالات صوت ناشی از گرفتگی صدای یا خشن بودن صدا باشند به صورتی كه زنان صدای كلفت و مردانه و مردان صدای زنانه داشته باشند كه با گفتاردرمانی می توان به آنها آموزش های لازم را عرضه تا حنجره شان صدمه نبیند. رئیس انجمن گفتار درمانی افزود: راهكارهای درمانی مبتنی بر آموزش است و بر این اساس بوده كه فرد بتواند خوب بشنود و اندام های گویایی یا گفتاریش خوب عمل كند همینطور گفتار درمانی كمك می نماید كه فرد مهارت های دریافتی بهتری داشته باشد. قربانی با اشاره به اینكه گاهی نیاز به مداخلات بیشتری اعم از دستكاری اندامهای گویای توسط درمانگر داریم اظهار داشت: این اقدام شامل جراحی نیست و فرد درمانگر با دست یا قاشك اندام گویایی را دستكاری می كند تا عملكرد آن بهتر شود. وی بیان داشت: كودكان دچار شكاف كام، كسانی كه مراحل رشد كندتری دارند یا دچار صدمه های عصبی و مسائل رفتاری هستند ممكن است با مشكلات گفتاری همراه شوند كه اقدامات پزشكی و دارویی توسط متخصصین مربوطه برای آنها صورت می گیرد و در كنار این مسئله اختلالات گفتاری فرد هم با آموزش گفتار درمان كاهش و درمان می گردد. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران تصریح كرد: گفتار جنبه های مختلف بیوشیمیایی عصب شناختی، ساختمانی، حسی و حركتی فیزیولوژیكی و یادگیری دارد و این پایه هایی است كه بر مبنای آن گفتار را یاد بگیریم. شانزدهمین همایش گفتار درمانی ایران از ۲۰ تا ۲۱ اردیبهشت ۹۷ در مركز همایش های بین المللی تالار امام علی برگزار می گردد.

1397/02/10
14:49:18
5.0 / 5
4864
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است