محققان انگلیسی می گویند؛

تاثیر ویتامینD بر بهبود اضافه وزن و رشد مغز كودكان دچار سوءتغذیه

تاثیر ویتامینD بر بهبود اضافه وزن و رشد مغز كودكان دچار سوءتغذیه

پاراسول: طبق نتایج یك مطالعه جدید مصرف مكمل های ویتامین D با دوز بالا باعث بهبود اضافه وزن و پیشرفت مهارت های زبانی و حركتی در كودكان مبتلا به سوءتغذیه می گردد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، ویتامین D معروف به ویتامین نور خورشید، به خاطر تاثیر سودمندش بر سلامت استخوان ها و ماهیچه ها معروف است. همینطور در مطالعه سال قبل محققان دانشگاه كوئین مری لندن مشخص شد كه این ویتامین می تواند نقش حفاظتی در مقابل سرماخوردگی و آنفولانزا هم داشته باشد.
دكتر «جاوریا سلیم»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه كوئین مری لندن و دانشگاه پنجاب پاكستان، در این باره می گوید: «ویتامین D با دوز بالا به شكل قابل توجهی باعث بهبود اضافه وزن در كودكان دچار سوءتغذیه می گردد. با وجود حدود ۲۰ میلیون كودك مبتلا به سوءتغذیه در سراسر جهان این یافته می تواند تغییری اساسی در مدیریت سوءتغذیه حاد تولید كند.»
«آدریان مارتینو»، عضو ارشد این تحقیق از دانشگاه كوئین مری، هم می گوید: «این نخستین آزمایش بالینی بر روی انسان هاست كه نشان داده است ویتامین D می تواند بر رشد مغز تاثیر گذارد و از اینرو مشخص است كه ویتامین D تاثیرات مثبتی بر سیستم عصب مركزی دارد.»
این مطالعه در پاكستان كه دارای حدود ۱.۴ میلیون كودك مبتلا به سوءتغذیه است انجام شد. بسته های غذایی با انرژی بالا درمان استانداردی برای این عارضه هستند، اما حاوی میزان متوسط ویتامین D هستند.
در این مطالعه، ۱۸۵ كودك ۶ تا ۵۸ ماهه مبتلا به سوءتغذیه با بسته های غذایی پرانرژی به مدت ۸ هفته تحت درمان قرار گرفتند. به آنها به طورتصادفی ویتامین D با دوز بالا یا دارونما هم داده شد.
محققان مشاهده نمودند پس از هشت هفته مكمل ویتامین D منجر به بهبود اضافه وزن در كودكان در مقایسه با گروه كنترل دریافت كننده دارونما شد.
همچنین مكمل ویتامین D منجر به كاهش قابل توجه نسبت كودكان دچار تاخیر در رشد حركتی، تاخیر در رشد زبانی، و تاخیر در رشد عمومی شد.

1397/02/18
12:22:10
5.0 / 5
5102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است