محققان آلمانی می گویند؛

تاثیر آلودگی صوتی بر افزایش خطر بیماری قلبی

تاثیر آلودگی صوتی بر افزایش خطر بیماری قلبی

پاراسول: به قول محققان، با افزایش میزان سروصدا ریسك وقوع فیبریلاسیون دهلیزی هم افزایش می یابد.



به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان دانشگاه ماینز آلمان دریافتند وقوع آریتمی قلبی موسوم به فیبریلاسیون دهلیزی در میان افرادی كه در معرض سروصدا بی نهایت زیاد بودند تا ۲۳ درصد بیشتر بود، در صورتی كه این عارضه در افرادی كه در چنین موقعیت محیطی نبودند تنها ۱۵ درصد بود.
محققان با بررسی سهم هر یك از منابع تولید آلودگی صوتی دریافتند صدای ناشی از هواپیماها در رده اول قرار دارد بطوریكه ریسك فیبریلاسیون دهلیزی را در طول روز تا ۸۴ درصد و در طول مدت خواب تا ۶۹ درصد بالا می برد.
خشم و عصبانیت، اختلال در خواب، خستگی و علائم استرس ناشی از سروصدا به طوردائم به سلامت، تندرستی و كیفیت زندگی تاثیر می گذارند.
در این مطالعه تاثیرات آلودگی صوتی با حضور بیش از ۱۵ هزار زن و مرد شركت كننده در رده سنی ۳۵ تا ۷۴ سال در منطقه ماینز-بینگن آلمان بررسی گردید.
محققان به بررسی رابطه بین انواع مختلف صدا در طول روز و در شب در زمان خواب و شایع ترین نوع آریتمی قلبی یعنی فیبریلاسیون دهلیزی پرداختند. آنها دریافتند افزایش سروصدا با افزایش قابل توجه نرخ فراوانی مبتلا شدن به فیبریلاسیون دهلیزی مرتبط می باشد.
این میزان افزایش خطر در میان افرادی كه در معرض بیشترین میزان آلودگی صوتی بودند ۲۳ درصد بود.
«توماس مانزل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «رابطه بین آلودگی صوتی و فیبریلاسیون دهلیزی یك یافته مهم است چراكه می تواند علت منجرشدن سروصدا به بروز سكته بیشتر را توضیح دهد. همینطور باید توجه داشت كه سروصدا و آلودگی صوتی در مجموع به سلامت بدن اسیب می رساند.»

1397/02/19
13:08:13
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: سلامت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است