مسمومیت های كبدی و كلیوی از عوارض مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز

مسمومیت های كبدی و كلیوی از عوارض مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز

پاراسول: فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق غالبا فرآورده های تقلبی هستند كه در شرایط نامناسب و با مواد اولیه نامرغوب، غیر مجاز و با كیفیت پایین تهیه می شوند.به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، بعضی از این فرآورده ها حتی اگر اصل باشند، چون بصورت قاچاق و با استفاده از مناطق صعب العبور مرزی و با شرایط حمل ونقل نامناسب وارد می شوند، ممكن است ساعت ها و روزها در برابر گرمای بسیار زیاد قرار گرفته و درجاتی از فساد در آنها تولید شود كه باعث حساسیت های پوستی و عوارض و صدمه های دیگر در مصرف كنندگان می گردد.

عوارض مصرف فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیر مجاز و قاچاق

این فرآورده ها به علت استفاده از مواد اولیه غیر مجاز و نامرغوب و یا فساد به وجود آمده در حین نگهداری و حمل آنها، دارای اثرات و عوارض زیر هستند:

- تولید عوارض آلرژیك ( حساسیتی) كه با قرمزی پوست، خارش، احساس سوزن سوزن شدن در محل مصرف، التهاب، تورم و یا حتی تاول های پوستی همراه است.

- مسمومیت های كبدی

- تغییر رنگ و آسیب به مو كه می تواند با ریزش مو همراه باشد (در اثر مصرف رنگ موهای غیر مجاز).

- تغییر رنگ و آسیب به ناخن

- حساسیت های تنفسی

- مسمومیت های كلیوی

- صدمه به سلول های پوستی

- عوارض چشمی

- عوارض خونی

- اثرات مضر بر جنین (در صورت مصرف در بارداری).

- تولید و یا تشدید جوش صورت

- تولید حساسیت به نور

- اثرات سرطان زا

باید توجه كرد كه بعضی از عوارضی ناشی از مصرف اینگونه فرآوردها ممكن است در مصرف طولانی مدت آنها ظاهر شود.

در عین حال مهم است كه فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز را بشناسیم. فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز دارای برچسب تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بوده یا علامت تاییدی بر روی آنها به صورت لیزری چاپ شده است. همینطور لیبل غیر قابل برداشت باید دارای هولوگرام اختصاصی شركت وارد كننده باشد.

فرآورده های مجاز آرایشی را از كجا تهیه كنیم؟

داروخانه ها و فروشگاه هایی كه مجوز یا پروانه معتبر فروش لوازم و فرآورده های آرایشی را دارند، محل های مطمئنی برای تهیه اینگونه مواد هستند.

به هر حال رعایت اصول ایمنی در استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار حائز اهمیت است. باید توجه كنید كه همیشه پیش از استفاده از محصولات آرایشی - بهداشتی به خصوص مواد آرایشی چشم، دست های خویش را بشویید. این كار در كاهش انتقال عفونت ها موثر است. رعایت بهداشت پس از خرید محصول به خصوص در مورد محصولات آرایشی چشم بسیار اهمیت دارد. پاكیزگی می تواند از عفونت های چشمی جلوگیری كند. مطمئن شوید كه تمام وسایلی كه به چشم خود نزدیك می كنید تمیز باشند. محصولات آرایشی و بهداشتی را دور از آفتاب و گرما نگهداری كنید و در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید. نور و حرارت سبب از بین رفتن مواد نگهدارنده محصولات می گردد.

بنابر اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی كرمان، محصولات آرایشی بهداشتی نباید برای مدت طولانی نگهداری شوند (بیشتر از یك سال پس از بازكردن آن) زیرا با كهنه شدن محصول، خصوصیت و خواص محصول می تواند تغییر كند. برای نگهداری محصولات آرایشی بهداشتی طبق دستور العمل رفتار كنید. در غیر این صورت اگر محصولات آرایشی بهداشتی را در دمای بالا نگه دارید، می تواند زودتر از تاریخ انقضای درج شده روی محصول، فاسد شود. همینطور حتما هرگونه دستورالعمل درج شده روی برچسب محصولات را به دقت بخوانید. زیرا این اطلاعات جهت جلوگیری از صدمه عرضه می شوند و جهت استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت ایمن اهمیت حیاتی دارند.
1397/03/14
23:40:03
5.0 / 5
4467
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است