رئیس سازمان دامپزشكی به ایسنا خبر داد

كاهش ۸۰ درصد آنفلوآنزای طیور، ریشه كنی تا آخر امسال

كاهش ۸۰ درصد آنفلوآنزای طیور، ریشه كنی تا آخر امسال

پاراسول: رئیس سازمان دامپزشكی از كاهش بیش از ۸۰ درصدی كانون های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اطلاع داد و اظهار داشت: با عنایت به برنامه ریزی های صورت گرفته و اقدامات انجام شده، پیش بینی می گردد امسال دیگر شاهد طغیان این بیماری نباشیم و بتوانیم آن را تا آخر سال جاری ریشه كن نماییم.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سویه های مختلف از H۵N۸ تا H۵N۶ و دیگر گونه ها طی سال ها و دهه های گذشته به كشور وارد شده و سالانه از جمعیت طیور تلفات می گیرند كه البته این بیماری بعنوان یك ویروس مشترك بین انسان و طیور آمار مبتلا شدن و تلفات مختلفی در طول سالیان متمادی در بین جمعیت انسانی هم داشته است اما طی سال های اخیر یعنی از مهرماه سال ۱۳۹۵ تابحال آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان تحت تیپ و سویه های H۵N۸ و H۵N۶ در كشور بروز پیدا كرده و البته H۵N۸ طغیانی شده بود كه تلفات بسیار بالا و كم سابقه ای از طیور تخم گذار گرفته است.

در این راستا سازمان دامپزشكی اقدامات مختلفی از شناسایی كانون های بیماری زا تا معدوم سازی گله های آلوده و مبتلا به این بیماری را در دستور كار قرار داده و نتیجه آن شد كه طی دو سال اخیر بالغ بر ۴۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار از سالن های پرورشی حذف شد.

علیرضا رفیعی پور- رئیس سازمان دامپزشكی - اواخر سال قبل درباره وضعیت این بیماری و مقابله با آن به ایسنا گفته بود كه اگر شرایط و رویه های كنونی در سال آینده هم ادامه پیدا كند، میزان تلفات این بیماری تا دو برابر امسال یعنی بیش از ۴۰ میلیون قطعه طیور افزوده می شود. اما اگر این دستورالعمل كاملا اجرایی شود دیگر شاهد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت اپیدمی و سونامی نخواهیم بود كه البته در این میان، نام همه متولیان و مسئولان دولتی و خصوصی كه كوتاهی كنند، اعلام می گردد.

حالا بعد از گذشت حدود سه ماه از این اظهارات به نظر می آید با كاهش شدید كانون های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مواجه بوده ایم، چون كه به قول این مقام مسئول، با عنایت به روند رو به رشد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال قبل و حتی اوایل امسال نگرانی جدی در زمینه دامپزشكی داشتیم، چون كه چرخش روز گذشته با شدت و حدت زیادی انجام می شد و ما طی ماه های گذشته و از اواخر فروردین ماه با عنایت به اقدامات مناسب انجام شده كه دقیقا بر پایه مصوبات ستاد مبارزه با این بیماری بود، روند كاهشی بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را در كشور مشاهده كردیم.

وی اضافه كرد: طی ماه های اخیر روزهای بسیاری وجود داشت كه حتی یك گزارش هم از شیوع این بیماری و بروز كانون نداشتیم در حالیكه سال قبل حدودا هر روز یك كانون در كشور گزارش می شد. به گونه ای كه سال قبل ۶۴۰ كانون این بیماری گزارش شد در حالیكه طی ماه های گذشته حتی ۱۵ كانون هم شناسایی و گزارش نشد كه اهمیت بسیار بالایی دارد و نشان دهنده كاهش بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصدی كانون های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است. مبارزه، كنترل و آموزش های انجام شده در كنار هماهنگی درست و دقیق همه دستگاه های متولی در قالب ستاد مبارزه با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سبب شد تا كاهش شدید بیماری و گردش ویروس در كشور را شاهد باشیم. از جانب دیگر شاهد جوجه ریزی فارم ها و سالن های پرورش تخم مرغ كه سال های گذشته از این بیماری صدمه دیده اند، بودیم كه البته در بعضی از استان ها بعد از بازدید از سالن های پرورشی موفق به دریافت مجوز جوجه ریزی مجدد نشده اند و سفارش هایی به آنها برای دریافت مجوز شد چون كه باید در ابتدا اقداماتی را برای ریشه كن شدن و از بین رفتن ویروس انجام می دادند.

رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه اقدامات صورت گرفته در زمینه مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان سبب ریشه كن شدن این بیماری امسال خواهد شد، ادامه داد: كاهش جوجه ریزی در مكان ها و مناطق پرخطر كه گاها در سال های متمادی با وجود جوجه ریزی مجدد و انجام اقدامات بهداشتی، آلوده به این بیماری شده بودند، یكی از اقدامات انجام شده در جهت جلوگیری از شیوع مجدد این بیماری بود. چنین مسائل و نكاتی توسط تیمی هماهنگ به صورت دقیق رصد و پایش می گردد. همینطور كنترل تردد خودروهای حمل جوجه، مرغ، تخم مرغ و... هم به شدت و با هماهنگی با نیروی انتظامی در حال انجام می باشد و گزارش های انتشار یافته نشان از افزایش سطح همكاری های غیرسازمان در این زمینه است.

رفیعی پور با اشاره به آموزش بهره برداران و فعالان در صنعت طیور در جهت چگونگی پیشگیری، مقابله و مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار نمود: آموزش های صورت گرفته كه توسط وزارت جهاد كشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی شروع شده است، بسیار می تواند در این زمینه كمك كننده باشد تا بتوانیم از طغیان بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان جلوگیری نماییم. از جانب دیگر هم واكسن این بیماری وارد شده است و هم اكنون در سردخانه های كشور وجود دارد و هر جایی ستاد لزوم استفاده از واكسن را تشخیص دهد، واكسیناسیون صورت خواهد گرفت كه واكسیناسیون صورت گرفته هدفمند خواهد بود و امیدواریم با كمك همه دستگاه ها و رسانه ها بتوانیم از طغیان این بیماری جلوگیری نماییم.

وی همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه پیش از این قبل بود نام دستگاه ها یا اشخاصی كه در مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان همكاری كرده و به وظایفشان عمل نمی كنند را افشا كنید، آیا در این زمینه لیست یا فهرستی تهیه كرده اید؟ این گونه توضیح داد كه دو هفته گذشته جلسه ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار گردید كه همه نكات و موارد مورد بررسی قرار گرفت. همه دستگاه های ذیربط و متولی به صورت مستمر گزارشات خویش را عرضه می دهند كه مدیران كل در دستگاه های مختلف هفته ای یك بار به من گزارش می دهند و اطلاعات هر دو هفته یك بار را هم به استانداران مختلف اعلام می گردد كه همه آنها نشان داده است دستگاه های دولتی و تشكل های بخش خصوصی همكاری مناسبی با ستاد داشته اند و اگر كوتاهی یا كم كاری از جانب هر كسی وجود داشته باشد، بطور قطع با استفاده از رسانه ها نام آنها منتشر و افشا می گردد اما كاهش كانون های بیماری های آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نشانه همكاری درست و مناسب همه دستگاه های متولی و عضو ستاد مبارزه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

رئیس سازمان دامپزشكی با اشاره به اینكه طی ماه های گذشته موفق به تعطیل كردن بازار روز عرضه پرنده در استان های شمالی كشور بعنوان یكی از عوامل بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بودیم، اظهار داشت: در استان اصفهان بعنوان یكی از مناطق بحرانی در زمینه این بیماری جلوی عرضه طیور رنگی را گرفتیم و همه مرغداری های غیرمجاز یا تعطیل شدند یا آنكه اقدامات لازم برای دریافت مجوز و فعالیت تحت نظر سازمان دامپزشكی درباره آنها انجام شد.
1397/03/28
13:51:21
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: آنفلوآنزا , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است