محققان عنوان می كنند؛

باكتری های مفید به حفظ سلامت روده ها كمك می نماید

باكتری های مفید به حفظ سلامت روده ها كمك می نماید

پاراسول: مطالعه جدید نشان داده است باكتری های خوب در تعامل با سلول های مخاطی پوشش روده و سلول های سیستم ایمنی به ایجاد تعادل در واكنش های ایمنی و حفاظت از روده در مقابل التهاب ناخواسته كمك می كنند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، مطالعه نشان داده است دستكاری میكروبیوم های روده برای محدودكردن واكنش های ایمنی روده می تواند دارای فواید درمانی احتمالی برای مشكلاتی نظیر بیماری التهاب روده باشد.
دكتر «گرتچن دیهل»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «بخش قابل توجهی از این مطالعه نشان داده است كه میكروبیوم ها سیستم ایمنی را شكل می دهند و به عملكرد خوب آن كمك می كنند.»
وی در ادامه می افزاید: «میكروب های عامل بیماری، نظیر سالمونلا، باعث بروز واكنش ایمنی التهابی قوی ای می شوند كه در حذف میكروب ها تاثیر دارند. اما واكنش ایمنی التهابی، بویژه در روده، می تواند به بافت سالم صدمه برساند. اما ما متوجه شدیم كه میكروبیوم ها در تعدیل واكنش ایمنی به روشی عمل می كنند كه التهاب را كاهش داده و صدمه ناشی از آن به روده را محدود می نمایند.»
سلول های ایمنی موسوم به سلول های عرضه دهنده آنتی ژن ها، به منظور تولید یك واكنش ایمنی موثر سلول های ایمنی دیگر موسوم به سلول های T را هدف قرار می دهند تا واكنش التهابی مناسبی در مقابله با مهاجمان میكروبی تولید نمایند.
آنها همینطور سلول های ضدالتهابی موسوم به سلول های T تنظیمی را هدف قرار می دهند تا واكنش های ایمنی التهابی را ضد مواردی نظیر غذایی كه می خوریم محدود كرده و واكنش های ایمنی التهابی را خاموش كنند.
میكروبیوم های روده با آموزش به سلول های عرضه دهنده آنتی ژن به منظور ترشح سیتوكین IL-۱۰، مولكول مهم ضدالتهابی، به تنظیم واكنش ایمنی كمك می كنند. IL-۱۰ واكنش سلول T التهابی را تعدیل كرده و باعث افزایش واكنش های سلول Tتنظیمی برای حفظ تعادل می گردد.
دیهل در این باره توضیح می دهد: «ما دریافتیم زمانیكه ما به حیوانات آزمایشگاهی، آنتی بیوتیك دادیم، سلول های عرضه دهنده آنتی ژن IL-۱۰ تولید نكردند. زمانیكه باكتری را به روده حیوان بازگرداندیم، تنها باكتری ای كه توانست به مخاط روده بچسبد، توانست با استفاده از سلول های عرضه دهنده آنتی ژن و كاهش واكنش التهابی تولید IL-۱۰ را آغاز نماید.»
به گفته محققان، میكروبیوم های سالم برای تولید واكنش متعادل ضروری هستند تا نه تنها از ما در مقابل عفونت محافظت كنند بلكه صدمه به بافت هم محدود نمایند.

1397/04/18
15:10:05
5.0 / 5
4420
تگهای خبر: بیماری , سالم , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است