تحقیق جدید نشان می دهد؛

فشارخون بالا تهدیدی برای سلامت مغز سالمندان

فشارخون بالا تهدیدی برای سلامت مغز سالمندان

پاراسول: تحقیق جدید نشان داده است فشارخون بالا در سنین بالا در انسداد و تنگ شدن عروق خونی در رابطه با بیماری آلزایمر نقش دارد.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، محققان كلینیك راش در شیكاگو آمریكا با پیگیری وضعیت حدود ۱۳۰۰ نفر تا زمان مرگ دریافتند ریسك بروز یك یا چند ضایعه مغزی در میان افراد دارای فشارخون سیستولیك بالا به شكل قابل توجهی بالاتر است.
به این ضایعات مغزی به اصطلاح «آنفاركتوس» گفته می شود، یعنی نواحی از مغز به علت انسداد جریان خون تبدیل به بافت مرده شده كه می تواند باعث بروز سكته شود.
فشارخون عادی باید به صورت ۱۲۰/۸۰ mm/Hg یا كمتر باشد. عدد بالا را فشارخون سیستولیك و عدد پایین را فشارخون دیاستولیك می گویند.
دكتر «زو آروانیتاكیس»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «چندین دهه است كه می دانیم فشارخون بالا، بویژه در دوره جوانی، با بروز سكته مرتبط می باشد. اما اطلاعات كمی در مورد ارتباط آن با بیماری مغزی-عروقی وجود دارد.»
تیم تحقیق با استفاده از نتایج كالبدشكافی پس از مرگ شركت كنندگان دریافت ۴۸ درصد شركت كنندگان كه یا دچار فشارخون بالا بودند و یا داروی فشارخون مصرف می كردند، دارای یك یا چند ضایعه آنفاركتوس مغزی بودند. ریسك بروز این ضایعات در افراد دارای فشارخون سیستولیك بالاتر به مراتب بیشتر بود.
به عنوان مثال، برای افراد دارای میانگین فشارخون سیستولیك ۱۴۷ mm/Hg در مقایسه با ۱۳۴ mm/Hg، احتمال بروز ضایعه مغزی تا ۴۶ درصد بیشتر می شد.
محققان با بررسی علائم بیماری آلزایمر در نمونه مغزهای كالبدشكافی شده به ارتباط بین فشارخون سیستولیك بالاتر در سال های پیش از مرگ و تعداد بالا گره خوردگی ها در مغز پی بردند. گره خوردگی های موجود در مغز مشخصه وجود بیماری آلزایمر هستند.
به گفته محققان، وجود پلاك های آمیلوئید در مغز كه مشخصه بیماری آلزایمر است ارتباطی با این فشارخون ندارد. محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاكید دارند.

1397/04/22
23:43:09
5.0 / 5
4826
تگهای خبر: بیماری , سالم , سكته , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است