محققان می گویند؛

ویروس هپاتیت B باعث از بین رفتن بینایی می گردد

ویروس هپاتیت B باعث از بین رفتن بینایی می گردد

پاراسول: محققان عنوان می كنند ویروس هپاتیت B علاوه بر حمله به سلول های كبد كه به تدریج منجر به نارسایی كبد و سرطان كبد می شود، به چشم ها هم صدمه می رساند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، در صورتی كه ضعف و خستگی، تب، از دست دادن اشتها، استفراغ و یرقان از علائم شایع هپاتیت B هستند، امكان دارد برخی عوارض چشمی هم به علت ویروس هپاتیت B روی دهند.
واسكولیت شبكیه: التهاب عروق خونی ناشی از ضایعات به جامانده از تهاجم خارجی توسط ویروس یا باكتری باعث بروز واسكولیت شبكیه در داخل چشم می گردد. كاهش جریان خون منجر به ایجاد لكه های سفید در شبكیه شده كه به «نقاط پنبه ای» معروف هستند. این نقاط زمانی ظاهر می شوند كه بافت شبكیه جریان خون و اكسیژن دریافت نمی نماید.
فلج عصب سوم: از آنجائیكه هپاتیت B می تواند باعث فلج شدن عصب سوم جمجمه شود، حركت ماهیچه چشم هم می تواند در معرض خطر قرار گیرد. عصب سوم جمجمه، از مغز شروع شده و در كل بدن عبور می كند. از آنجائیكه این عصب مسئول حركت چشم و تغییر اندازه مردمك چشم است، در صورت صدمه می تواند به چشم ها و مردمك ها آسیب بزند. چنین مشكلی زمانی اتفاق می افتد كه اجزای سیستم ایمنی در یك محل تجمع یافته كه در نتیجه منجر به كمبود جریان خون به عصب سوم شده و در نتیجه این عصب فلج می گردد.
نوریت و یووییت اُپتیك: نوریت بعنوان مرگبارترین عارضه، نتیجه تولید التهاب حاد عصب باصره است كه چشم ها را به مغز متصل می كند. یووییت هم یك مشكل التهابی دیگر است كه به بافت جلویی چشم صدمه می رساند. ضایعات سیستم ایمنی و آنتی بادی های حمل شده با استفاده از ویروس مسئول بروز این مشكلات هستند.
عوارض جانبی درمان: متخصصان عنوان می كنند درمان هپاتیت B می تواند دارای عوارض جانبی اثرگذار بر چشم ها باشد. از اینرو دارو Interferon كه برای درمان هپاتیت B استفاده می گردد می تواند منجر به بروز مشكلات چشمی به شكل رتینوپاتی شود. نقص در عروق خونی بخش سفید چشم، جداشدگی پرده شبكیه، نوروپاتی اُپتیك و افزایش فشار چشم می تواند ناشی از مصرف دارو Interferon باشد. حتی بعضی از این مشكلات می تواند منجر به نابینایی شود.
متخصصان سفارش می كنند در صورت مبتلا شدن به هپاتیت حتما با چشم پزشك هم مشورت نمایید.

1397/05/08
22:11:43
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: دارو , درمان , سرطان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است