در نشست خبری عنوان شد؛

روزهای دشوار حوزه سلامت، افزایش مهاجرت پزشكان

روزهای دشوار حوزه سلامت، افزایش مهاجرت پزشكان

پاراسول: رئیس كل و دو تن از معاونان سازمان نظام پزشكی در نشست خبری به تشریح وضعیت جامعه پزشكی و حوزه سلامت در شرایط كنونی كشور پرداختند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، ایرج فاضل رئیس كل سازمان نظام پزشكی در ابتدا با عنوان این مطلب كه روزهای حساسی را پشت سر می گذاریم، اظهار داشت: مسائلی خیلی مهمتر از مسائل پزشكی در جامعه وجود دارد كه باید به آنها توجه كرد.
وی با اشاره به فرا رسیدن روز پزشك (اول شهریور) تصریح كرد: ما بیشتر از آنكه به روز پزشك نیاز داشته باشیم به روز اخلاق پزشكی نیاز داریم.
فاضل با عنوان این مطلب كه جامعه پزشكی باید از لغزش ها مصون بماند تصریح كرد: پزشكی با سایر حرف تفاوت هایی دارد چونكه پزشكی با جان انسان ها سر و كار دارد و اگر شرایط امن برای طبابت فراهم نشود مردم صدمه می بینند.
وی با اظهار نگرانی نسبت به مسائل پزشكی و حوزه سلامت با عنایت به شرایط حال حاضر جامعه اظهار داشت: متاسفانه آثاری را مشاهده می نماییم كه نشان داده است مشكلاتی پیش روی ما قرار خواهد گرفت البته این دفعه اول نیست كه با چنین مشكلاتی مواجه می شویم و طی چهل سال قبل از قبیل تنگناها عبور كرده ایم.
رئیس كل سازمان نظام پزشكی به مبحث استفاده از كارتخوان در مطب پزشكان اشاره نمود و اضافه كرد: بعنوان نمایندگان جامعه پزشكی سفارش می نماییم حتی المقدور در مطب ها از كارتخوان ها استفاده گردد اما چون قانون نیست نمی توان استفاده از آن را الزامی كرد.
وی در ارتباط هرچند برخی پزشكان برای فرار مالیاتی از كارتخوان استفاده می نمایند، اضافه كرد: به نظر من استفاده یا عدم استفاده از كارتخوان نقشی در میزان مالیات پزشكان ندارد.
فاضل به مبحث بیمارستان های خصوصی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به اینكه شاهد رشد ۱۸ درصدی دستمزدها هستیم از همین رو رشد ۵ درصدی تعرفه ها مشكلات زیادی را برای بیمارستان های خصوصی بوجود آورده است و سبب شده آنها در شرایط ورشكستگی قرار بگیرند.
در ادامه علی فتاحی معاون انتظامی سازمان نظام پزشكی با اشاره به نقش عاطفی بین پزشك و بیمار تصریح كرد: ارتباط عاطفی نقش بسیار مهم و حیاتی در روند درمان بیمار دارد و ما نباید دیوار اعتماد بین بیمار و پزشك را از بین ببریم.
وی با بیان اینكه ۶۰ درصد هزینه های بیمارستان ها مربوط به نیروی انسانی است اضافه كرد: رشد ۵ درصدی تعرفه ها نتوانسته كمكی به وضعیت بیمارستان ها كند و در نتیجه ادامه حیات بیمارستان ها دچار مشكل خواهد شد. ازاین رو لازم است فرایندی به كار گرفته شود تا بیمارستان ها از این شرایط خارج شوند.
فتاحی به نامه سندیكای بیمارستان های خصوصی خطاب به رئیس كل سازمان نظام پزشكی اشاره كرده و اظهار داشت: در این نامه سندیكای بیمارستان های خصوصی خواهان افزایش تعرفه هتلینگ بیمارستان ها شدند چونكه بیش از ۵ ماه است كه بیمه های تكمیلی پولی به بیمارستان های درجه یك خصوصی در تهران پرداخت نكرده اند.
به گفته وی میزان مطالبات بیمارستان های خصوصی درجه یك تهران از بیمه های تكمیلی ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد می گردد.
فتاحی در ارتباط با تبلیغات پزشكی هم اضافه كرد: تبلیغات در فضای مجازی و... باید با مجوز نظام پزشكی باشد و هر آنچه تبلیغ بدون مجوز نظام پزشكی است تخلف محصوب می گردد.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشكی با بیان اینكه در سال قبل ۵ هزار و ۶۰۰ مورد شكایت در دادسراهای نظام پزشكی ثبت شده است اضافه كرد: ۴ درصد این شكایت ها مربوط به تبلیغاتی پزشكی بوده كه از این ۴ درصد بیش از ۵۰ درصد موارد منجر به محكومیت شده است.
در ادامه علیرضا سلیمی معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پزشكی در پاسخ به سوال خبرگار مهر در خصوص اینكه وضعیت مهاجرت پزشكان در شرایط كنونی كشور را به چه صورت است اظهار داشت: میزان مهاجرت پزشكان از انتظار بیشتر است كه اغلب این مهاجرت ها مربوط به پزشكان عمومی است.
وی اضافه كرد: اگر شرایط شغلی مناسب برای پزشكان كشور فراهم نشود این سرمایه ها را از دست خواهیم داد.

1397/05/29
14:35:12
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است