دبیر اجرایی كنگره زخم و ترمیم بافت:

هزینه های عوارض زخم های مزمن، بسیار بیشتر ازبرخی سرطان هاست، 1 5میلیون نفر زخم پای دیابتی دارند

هزینه های عوارض زخم های مزمن، بسیار بیشتر ازبرخی سرطان هاست، 1 5میلیون نفر زخم پای دیابتی دارند

پاراسول: دبیر اجرایی كنگره زخم و ترمیم بافت اظهار داشت: هزینه های ناشی از عوارض زخم های مزمن، بسیار بیشتر از آن چیزی است كه برای بعضی از سرطان ها صرف می گردد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، محسن فاتح، معاون دبیر اجرایی "سومین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی زخم و ترمیم بافت" در حاشیه این كنگره در جمع خبرنگاران اظهار نمود: یكی از اهدافی كه كنگره زخم و ترمیم بافت دنبال می كند، این است كه به شكلی توجه محققان مختلف را به بحث زخم و ترمیم بافت جلب نماییم.

وی ادامه داد: زخم مبحث مهمی است و آماری كه در این زمینه وجود دارد، از آن حكایت می كند كه میزان عوارضی كه ناشی از زخم های مزمن است و هزینه هایی كه برای آن صرف می شود، به مراتب بیشتر از آن چیزی است كه برای بعضی از انواع سرطان ها صرف می گردد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران خاطرنشان كرد: مرگ و میری هم كه از زخم های مزمن اتفاق می افتد، از برخی از سرطان های رایج و شناخته شده مثل سرطان پروستات و پستان بیشتر است، این هم به خاطر تعدد موارد مبتلا به زخم های مزمن است كه افراد كثیری را مبتلا می كند.

فاتح افزود: به همین دلایل، این بود در چند سال اخیر برنامه های معاونت پژوهشی دانشگاهی را روی بحث زخم و ترمیم بافت متمركز كردیم.

دبیر اجرایی كنگره زخم و ترمیم بافت درباره فعالیت هایی كه در این زمینه توسط مجموعه جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران انجام می شود، اظهار نمود: متخصصین علوم بالینی و علوم پایه فعالیت های زیادی را در قالب معرفی زخم پوش های جدید و ارزیابی های بالینی این زخم پوش ها انجام می دهند.

وی درباره تحقیقات علوم پایه در این حوزه توضیح داد: در علوم پایه بر استفاده از فناوری های جدید اعم از كاربردهای لیزر در ترمیم زخم، كاربردهای نانوتكنولوژی و فناوری هایی نظیر فتو داینامیك تمركز داریم و طرح های متعددی در این زمینه تعریف شده و در حال اجرا می باشد.

فاتح درباره نرم افزاری كه در این كنگره رونمایی گردید، توضیح داد: گایدلاین ها ابزارهایی هستند كه مسیر رسیدن به تشخیص و درمان را به صورت یكنواخت تعریف می كنند. در مواجهه با یك مشكل درمانی رویكردهای پزشكان مختلف بسیار متفاوت می باشد. این گایدلاین ها خط مسیر را نشان داده است و به جهت اینكه سریعتر و درست تر به نتیجه واقعی دست پیدا نماییم، از این ها استفاده می نماییم.

دبیر اجرایی كنگره زخم و ترمیم بافت اضافه كرد: گروهی كه تحت سرپرستی دكتر لاریجانی در پژوهشكده غدد دانشگاه علوم پزشكی تهران كار می كنند، این گایدلاین را چند سال پیش تعریف كردند. این گایدلاین خط سیر را نشان داده است و بهترین و راحت ترین راه برای رسیدن به درست ترین تشخیص است، همیشه به هرحال در روند تشخیص و درمان خطاهایی وجود دارد كه این ها در این گایدلاین درصدهای خطای احتمالی را كمتر كردند و این گایدلاین هر سال هم به روزرسانی می گردد.

فاتح درباره نمونه های خارجی این گایدلاین توضیح داد: گایدلاین ها بسته به شرایط بومی هر ناحیه ای متفاوتند، برای مثال اروپا و آمریكای شمالی گایدلاین هایی دارند اما مشكلاتی كه آن ها در زمینه بهداشت و درمان در جامعه شان دارند، با آنچه كه ما داریم، متفاوت می باشد. تركیب بیماری هایمان و نوع مشكلاتمان با هم متفاوت است؛ بنابراین نمی توانیم گایدلاین آنها را كپی نماییم و مجبوریم بسته به شرایط جامعه، گایدلاین تعریف نماییم.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران خاطرنشان كرد: این گایدلاین مختص پای زخم دیابتی بعنوان یكی از معضلات جامعه است. متاسفانه در جامعه روند مبتلا شدن به دیابت و میانگین سنی افراد رو به افزایش است و مشكلات مزمن روز به روز افزایش می یابد.

فاتح افزود: 30 سال قبل مشكلات بیماری های عفونی، صدمه زا بود، اما هم اكنون مشكلات عفونی و مسری حل شده و بیماری ها به سمت بیماری های غیرواگیر رفته است. طبیعی است كه باید مرتب بر مبنای تغییراتی كه در جامعه اتفاق می افتد و تغییر تركیب جمعیت پروتكل ها هم به همان نسبت دچار تغییر شوند.

وی درباره این گایدلاین توضیح داد: این گایدلاین در واقع یك نقشه راه است و این نقشه راه تعیین می كند كه در مواجهه با یك زخم برای درمان از كجا شروع كنید و به كجا برسید. در مراكز تخصصی همه جای كشور امكان دسترسی به خدمات تخصصی به این شكل وجود ندارد، اما اگر این گایدلاین وجود داشته باشد همه جا می توان از آن بهره برد.
دبیر اجرایی كنگره زخم و ترمیم بافت درباره كاربرد این گایدلاین اظهار داشت: گایدلاین ها در تمام مراكز درمانی كه در زمینه زخم فعال می باشند، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. كلینیك های غدد و پزشكانی كه با بیماران دیابتی سر و كار دارند هم می توانند از این گایدلاین استفاده كنند.

وی درباره تعداد افراد مبتلا به دیابت و زخم های دیابتی اظهار نمود: معمولا گفته می گردد یك چهارم افرادی كه دیابت دارند، در طول زندگی شان یكبار زخم دیابتی را تجربه می كنند و با عنایت به آماری كه وجود دارد، در كشور حدود 6 تا 7 درصد جمعیت مبتلا به دیابت هستند كه این به آن معناست كه حدود یك و نیم میلیون نفر در كشور زخم پای دیابتی دارند كه آمار قابل توجهی است.

فاتح در انتها درباره هزینه هایی كه در كشور برای درمان زخم پای دیابتی صرف می شود، اظهار نمود: آمار خیلی دقیقی وجود ندارد، اما در كشور چیزی حدود هزار میلیارد تومان برای درمان زخم پای دیابتی هزینه می گردد. علت زیاد بودن هزینه ها هم این است كه تعداد موارد خیلی زیاد است، نه اینكه خود درمان هزینه بر باشد.

به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا سومین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی زخم و ترمیم بافت از روز گذشته چهارم مهر ماه در سالن همایش های بین المللی رازی شروع به كار كرده و تا فردا ششم مهرماه ادامه دارد.
1397/07/05
18:41:17
5.0 / 5
4367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است