عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی مطرح كرد؛

پشت پرده بازار سمعك در ایران

پشت پرده بازار سمعك در ایران

پاراسول: عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی باانتقاد ازفضاسازی ها در بازار سمعك اظهار داشت: هیچ گونه احتكار و افزایش قیمت نداشته ایم اما برخی برای تسویه حساب سیاسی درپی افزایش غیر واقعی قیمت سمعك هستند.به گزارش پاراسول به نقل از مهر، علی رضی پور در نشست خبری روز جهانی ناشنوایان با اشاره به این مطلب كه دغدغه اصلی جامعه ناشنوایان كشور توانمند سازی این افراد است، تصریح كرد: پروژه توان بخشی یكی از فرآیندهای توانمند سازی افراد كم شنوا و ناشنوا است.
وی با طرح این سوال كه دستگاه های متولی و دولت می بایست پاسخگو باشند كه چه خدماتی به افراد كم شنوا و ناشنوا عرضه داده اند، اضافه كرد: ما باید بدانیم چند درصد كسانی كه دارای تحصیلات عالیه بوده و جزو معلولین كم شنوا و ناشنوا تلقی می شوند مشمول سه درصد اشتغال شده اند.
رضی پور با عنوان این مطلب كه ما باید بدانیم بحث افراد ناشنوا سمعك است یا اشتغال، خاطرنشان كرد: به نظر می آید جریاناتی در مبحث قیمت سمعك وجود دارد كه می خواهد با نشان دادن افزایش قیمت سمعك به دنبال تسویه حساب های سیاسی باشد.
عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران تاكید كرد: اینكه صرفا نگاه ما در این حوزه تسویه حساب های سیاسی باشد، امری غیر قابل قبول بوده و نمی بایست سلامت افراد كم شنوا و ناشنوا را دستاویز مسائل سیاسی و جناحی نماییم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اینكه می توان تلقی نمود كه رانت هایی در جریان قیمت سمعك وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: آنچه مسلم است در مبحث قیمت سمعك، ما شاهد رفتارهایی هستیم كه به هیچ عنوان درست نبوده و می خواهند سلامت افراد كم شنوا و ناشنوا را دستاویز بازی های سیاسی و اقتصادی كنند.
رضی پور اظهار داشت: قیمت سمعك نه تنها نسبت به گذشته افزایشی نداشته بلكه شاهد كاهش قیمت هم بوده ایم و اصلاً خبری از احتكار سمعك نیست.
وی از سمعك بعنوان یك وسیله كمك توانبخشی، فنی و تخصصی نام برد و تصریح كرد: قانون صلاحیت تجویز سمعك را به خوبی مشخص كرده و برپایه همین قوانین تنها مرجعی كه می تواند سمعك را تجویز كند، اودیولوژی است.
عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران اظهار داشت: متأسفانه به دلیل ضعف نظارتی ما شاهد می باشیم كه مغازه های خیابان جمهوری نسبت به فروش سمعك به بیماران اقدام می كنند.
رضی پور افزود: فروش سمعك در این خیابان سبب شده نه تنها مشكل افراد كم شنوا و ناشنوا حل نشود، بلكه بدتر هم بشود چونكه اولا سمعك هایی كه در مغازه های این خیابان به فروش می رسد از نوع غیر استاندارد و قاچاق بوده كه كیفیت بسیار پائینی دارند.
وی خاطرنشان كرد: ما به وفور شاهد می باشیم كه در مغازه های خیابان جمهوری نوعی از اغواگری و فریب خانواده ها به چشم می خورد به صورتی كه بچه ای كه مشكل شنوایی دارد و می تواند با سمعك مناسب كه توسط اودیولوژیست تجویز می شود، با تهیه سمعك از مغازه های این خیابان، مشكل او حادتر شده است.
عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، قیمت پائین سمعك در مغازه های خیابان جمهوری را یكی از زمینه های گرایش خانواده ها به خرید سمعك از این خیابان عنوان نمود و تصریح كرد: آنچه مسلم است كلینیك های شنوایی و متخصصان این رشته می توانند بعنوان بازوی مشورتی وزارت بهداشت و سایر دستگاه ها همچون بهزیستی مورد مشورت قرار گیرند.
رضی پور با بیان این مطلب كه اغلب افرادی كه به كلینیك های شنوایی می آیند از خانواده های بی بضاعت هستند نسبت به سنگ اندازی بیمه سلامت در راه پرداخت هزینه های سمعك انتقاد نمود و اظهار داشت: ما نمی دانیم پشت قضیه عدم مشاوره از انجمن علمی شنوایی سنجی چیست كه دستگاه های متولی سلامت از ما مشورت نمی گیرند.
وی همینطور به طرح غربالگری شنوایی نوزادان كه توسط سازمان بهزیستی انجام می گردد اشاره نمود و اضافه كرد: این طرح در نوع خود خیلی خوب و موفق است ولی در یك جاهایی دچار انحراف شده است. به صورتی كه می بایست در صف مقدم غربالگری شنوایی كودكان می بایست اودیولوژیست حضور داشته باشد در حالیكه ما شاهد می باشیم لیسانسیه ادبیات و مامایی كار غربالگری شنوایی را انجام می دهد.
به گفته رضی پور، دلیل استفاده از افراد غیر متخصص در كار غربالگری شنوایی، پرداخت راحت تر حق السهم این قبیل افراد است. در حالیكه دانش آموخته رشته شنوایی شناسی می بایست در كار غربالگری ورود كند.
عضو هیئت مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران همینطور به واردات سمعك اشاره و تاكید كرد: هم اكنون سمعك مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی است اما متأسفانه خدمات سمعك كه مهمتر از خود این وسیله است، مشمول این نوع ارز نبوده و در نتیجه شاهد بروز مشكلاتی در تهیه قطعات سمعك برای مصرف كننده هستیم.

1397/07/15
19:58:10
5.0 / 5
4930
تگهای خبر: بهداشت , خدمات , سلامت , شنوایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است