معاون وزیر بهداشت خبر داد

تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی كشور

تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی كشور

پاراسول: معاون اجتماعی وزارت بهداشت از تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی كشور اطلاع داد.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر سید محمدهادی ایازی در مورد سند ارتقای فرهنگ سلامت كه اخیرا در شورای فرهنگ عمومی كشور تصویب شده است، اظهار داشت: موضوعی در حوزه سلامت وجود دارد كه در آن گفته می گردد حداكثر ۲۵ درصد از موضوعات سلامت در حیطه مدیریت نظام سلامت است و ۷۵ درصد آن خارج از مدیریت نظام سلامت است، در این ۷۵ درصد بخشی از آن انجام كار فرهنگی است و باید اصلاح رفتار صورت گیرد تا مردم بیشتر به فكر سلامتی خودشان باشند. این كار باید در شورای فرهنگ عمومی صورت گیرد و این شورا در برابر فرهنگ عمومی و رفتار عمومی مسئولیت دارد و حوزه سلامت هم یك رفتار عمومی است كه باید اصلاح گردد.

ایازی در ادامه افزود: پرداختن به مبحث فرهنگی سلامت هم یكی از موضوعات حائز اهمیت در شورای فرهنگ عمومی كشور بوده است و اشكال آن هم عدم عضویت وزارت بهداشت در شورای فرهنگ عمومی كشور بود و به مثابه آن در استان ها هم دانشگاه ها و شبكه های بهداشت عضو فرهنگ عمومی استان ها نبودند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: اولین اقدام برای عضویت وزارت بهداشت در شورای فرهنگ عمومی كشور، نامه وزیر بهداشت و وزیر ارشاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی بود. در شورای فرهنگ عمومی كشور وزیر ارشاد رییس شورا و در استان ها امام جمعه رییس شورا و استاندار نایب رییس شورا هستند و دستگاه های مختلف هم در این شورا عضویت دارند كه در آنجا موضوعات مربوط به فرهنگ عمومی مطرح می گردد.

وی عنوان كرد: تابحال سندی كه در شورای فرهنگ عمومی كشور بتوان با استفاده از آن چهارچوب موضوعات مربوط به فرهنگ سلامت را دنبال كرد وجود نداشت و برپایه پیشنهادی كه به وزیر بهداشت عنوان شد، پیش نویسی بعنوان سند ارتقای فرهنگ سلامت آماده و در شورای فرهنگ عمومی مطرح و جلسات كارشناسی برای آن برگزار گردید و در اولین جلسه آن كارگروهی تعیین شد تا این سند مورد بررسی قرار گیرد و در جلسه دوم هم بعد از مطرح شدن، سند ارتقای فرهنگ سلامت به تصویب رسید.

رییس شورای فرهنگ سلامت در ادامه به اقداماتی كه بر اساس این مصوبه باید صورت گیرد اشاره نمود و اضافه كرد: بر اساس این مصوبه شورای فرهنگ سلامت ذیل شورای فرهنگ عمومی با مسئولیت معاون اجتماعی وزارت بهداشت تشكیل می گردد و شورای فرهنگ سلامت هم مسئولیت دارد تا هر شش ماه یك بار گزارشی از اقدامات خویش را به شورای فرهنگ عمومی عرضه نماید.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه دبیرخانه شورای فرهنگ سلامت در وزارت بهداشت قرار دارد، اظهار نمود: در استان ها هم پیش بینی شده است تا شورای فرهنگ سلامت ذیل شورای فرهنگ عمومی استان ها تشكیل گردد و هم اكنون در حال تنظیم آیین نامه آن هستیم كه به ائمه جمعه، استانداران و دانشگاه ها اعلام نماییم تا این كار صورت گیرد. همینطور به دنبال تصویب عضویت روسای دانشگاه ها در شورای فرهنگ عمومی استان ها و روسای بهداشت در شورای فرهنگ شهرستان ها هستیم تا بتوانیم از ظرفیت های فرهنگی دستگاه های مختلف به نفع سلامت بهره بریم.

تصریح كرد: همینطور در این سند پیوست یك ماتریس همكاری دستگاه های مختلف در حوزه فرهنگ سلامت تهیه شده كه وزیر ارشاد آنرا به ۶۲ دستگاه ابلاغ كرده و در آن برای هر یك از دستگاه ها شرح وظایفی نوشته شده است تا برپایه آن عمل كنند و دستگاه ها هم در چهارچوب این ماتریس باید همكاری و اقدامات خودشان را انجام دهند و گزارش آنرا به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی كشور اعلام كنند.

رییس شورای فرهنگ سلامت در ادامه به بعضی از اهدافی كه در این سند مورد تاكید قرار گرفته است، اشاره نمود و اضافه كرد: یكی از اهدافی كه باید به آن برسیم و بسیار حائز اهمیت می باشد، مبحث خودمراقبتی است كه مردم باید برای سلامت خودشان در آن مشاركت داشته باشند. ازاین رو به جهت اینكه مشاركت ساختارمند مردم را در حوزه سلامت داشته باشیم باید فرهنگ سازی صورت گیرد. همینطور فرهنگ سازی در چهارچوب مشاركت بین بخشی باید صورت گیرد تا دستگاه های دیگر در این زمینه علاقه مندی پیدا كنند و در این حوزه ها حضور و مشاركت داشته باشند.

بنابر اعلام وبدا، وی ادامه داد: قبل از اینكه شورای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی به تصویب برسد، شورای فرهنگ سلامت در وزارت بهداشت وجود داشت و تابحال ۹۸ جلسه تشكیل شده و ۵۸۰ مصوبه داشته است و بخش قابل توجهی از این مصوبات اجرا شده است؛ به صورت مثال برنامه هایی مانند تولید سریال، فیلم سینمایی، مستند، انیمیشن، برگزاری جشنواره های فیلم سلامت، شعر سلامت، ادبیات سلامت و رسانه های دیجیتال و طراحی ۵۵ كمپین با موضوعات مختلف همچون موضوعاتی بوده است كه در شورای فرهنگ سلامت وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفته و در سطح كشور به اجرا گذاشته شده است. همینطور در این راستا تقویم مناسبتی سلامت هم تهیه شده است كه برای هر یك از آنها برنامه هایی طراحی شده است و در سطح كشور اجرا می گردد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: یكصدمین جلسه شورای فرهنگ سلامت با تركیب اعضای جدید و با حضور وزرای بهداشت و ارشاد برگزار می شود و از این جلسه به بعد تركیب جدید شورای فرهنگ سلامت را خواهیم داشت كه این شورای فرهنگ سلامت در ذیل شورای فرهنگ عمومی كشور، كار خویش را دنبال می كند و گزارشات خویش را به وزیر بهداشت و شورای فرهنگ عمومی عرضه می دهد.
ایازی در انتها خطاب به روسای دانشگاه ها اظهار داشت: خواسته ای كه از روسای دانشگاه ها دارم این است كه مبحث شورای فرهنگ سلامت را در سطح استان های خودشان با جدیت دنبال كنند؛ چراكه دستگاه های بیرونی می توانند كمك زیادی در این راستا داشته باشند و این شورا می تواند بخش عمده ای از مشكلات پیش روی دانشگاه ها را بر طرف كند.1397/07/27
19:03:30
5.0 / 5
4354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است