شیوع دیابت در كم سوادها بیشتر از تحصیل كرده هاست

شیوع دیابت در كم سوادها بیشتر از تحصیل كرده هاست

پاراسول: نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به آمار بیماری دیابت در ایران و عوارض ناشی از آن اظهار داشت: راه های درمانی و داروهای دیابت در كشور به میزان كافی وجود دارد، اما مساله مهم در درمان دیابت تداوم درمان است.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر باقر لاریجانی در نشستی خبری كه به مناسبت روز جهانی دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران برگزار شد، اظهار داشت: ما برای كنترل و درمان بیماری های غیرواگیر كار وسیعی را شروع كردیم. بر همین مبنا سند ملی برای پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر تدوین شده كه مورد تایید وزرای مختلف و رئیس جمهور قرار گرفت. همین طور ایران برای طراحی مناسب این سند برای بیماری های غیرواگیر جایزه بین المللی دریافت كرد.
وی افزود: بیماری های دیابت، قلبی – عروقی، سرطان و تنفسی مزمن از بیماری های اصلی غیرواگیر هستند كه ۸۰ درصد بیماری های غیرواگیر را در برمی گیرند. هدف ما در كنترل بیماری های غیرواگیر كاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر زودرس ناشی از این بیماری ها تا سال ۲۰۲۵ است. برای مثال یكی از اهداف ما توقف رشد چاقی و دیابت است.
لاریجانی با اشاره به اینكه با عنایت به اطلاعاتی كه در كشور داریم، توقف رشد چاقی و دیابت كار دشواری است، اظهار داشت: خیلی از استان ها با روندی كه در شیوع چاقی و دیابت دارند نمی توانند این كار دشوار را به درستی انجام دهند. برهمین اساس مطالعاتی را در كشور انجام دادیم و به ازای هر استان یك كتابچه از آمار شیوع بیماری های غیرواگیر و غیره تهیه كردیم. در این مطالعات حدود ۳۰ هزار نمونه گیری انجام دادیم.
وی افزود: بر طبق همین مطالعات در كشور حدود ۲۳ درصد چاقی داریم كه این چاقی در زنان حدود ۳۰ درصد و در مردان حدود ۱۵ درصد است. همین طور میزان شیوع چاقی در استان های شمالی و مركزی بیشتر است. در عین حال در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان مساله چاقی بسیار مهم نیست.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینكه میزان تحصیلات یك جامعه می تواند در شیوع بیماری های غیرواگیر اثرگذار باشد، اظهار داشت: بر طبق مطالعات شیوع چاقی در افراد كم سواد بیشتر است. همچنین شیوع دیابت در ایران حدود ۱۱ درصد جمعیت است كه در زنان ۱۱.۵ درصد و در مردان ۱۰ درصد شیوع دیابت مشاهده میگردد. همچنین شیوع دیابت در افراد كم سواد ۱۸ درصد و در افراد تحصیلكرده هفت درصد است. در حال حاضر با عنایت به فعالیت رسانه ها شیوع دیابت كاهش یافته است؛ چراكه آگاهی عموم افزایش یافته و توجه آنها برای پیشگیری از این بیماری جلب شده است. برهمین اساس حدود ۶۰ درصد دیابتی ها به مراكز درمانی مراجعه نموده و درمان می گیرند.
لاریجانی اضافه كرد: راه های درمانی و داروهای دیابت به میزان كافی در كشور وجود دارد، اما مساله مهم تداوم درمان توسط بیمارها است. در كشور ما تنها ۶۰ درصد از دیابتی ها درمان خودرا ادامه می دهند و حدود ۳۶ درصد از جمعیت دیابتی كنترل خوبی بر بیماری شان دارند، اما اگر به همین شیوه پیش رویم، عوارض ناشی از دیابت گریبان گیر جامعه میگردد.
وی با اشاره به اینكه یك چهارم جمعیت ایران یعنی ۲۶ درصد فشارخون دارند، اظهار داشت: فشارخون باز یكی دیگر از بیماری هایی است كه باید به آن توجه كرد. در ایران حدود ۲۷ درصد از زنان فشارخون دارند. همین طور تحصیلات باز در اطلاع به این بیماری موثر است. تحقیقات نشان می دهد افراد تحصیل كرده یا فشارخون ندارند یا آنرا به صورت صحیح كنترل می كنند. در عین حال حدود ۶۰ درصد از فشارخونی ها از بیماری شان باخبر هستند و حدود ۴۰ درصد درمان موثر می گیرند.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر درباره میزان شیوع چربی خون در كشور، اظهار داشت: حدود ۲۲ درصد جمعیت ایران افزایش چربی خون دارند كه ۵۰ درصد از این افراد از این سوژه اطلاع دارند و ۳۰ درصد از آنها درمان موثر می گیرند.
وی افزود: یكی دیگر از عوامل اثرگذار در مبتلاشدن به بیماری های غیرواگیر میزان فعالیت فیزیكی فرد است. بر طبق مطالعات حدود ۶۰ درصد از جمعیت فعالیت فیزیكی مناسب ندارند. همین طور ۱۴ درصد از جمعیت ایران استعمال سیگار دارند كه این سوژه در مردان بیشتر بوده و در زنان حدود دو درصد است.
لاریجانی با اشاره به اینكه تغذیه مناسب در پیشگیری از مبتلاشدن به دیابت یا دیگر بیماری های غیرواگیر اثرگذار است، اضافه كرد: مصرف میوه ها و سبزیجات در طول روز بسیار مهم می باشد، اما تنها ۱۷ درصد جمعیت ایران میوه كافی در روز مصرف می كنند و همین طور تنها ۴۲ درصد جمعیت مصرف كافی سبزیجات دارند. علیرغم اینكه سبزی و میوه در كشور كم نیست.
وی افزود: مصرف نمك باز در ایران زیاد است و فقط ۱۲ درصد از جمعیت ایران میزان كافی نمك مصرف می كنند. بر طبق استاندارد جهانی میزان مصرف نمك باید كمتر از پنج گرم باشد؛ در حالیكه ایرانیان بالای ۱۲ گرم روزانه نمك مصرف می كنند. حدود ۵۰ درصد از نمك اضافی در ایران از راه نان مصرف میگردد.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در شمال و جنوب ایران دریا وجود دارد، اظهار داشت: تنها ۱۰ درصد جمعیت كشور ماهی كافی مصرف می كنند. در عین حال باید گفت بنا بر مطالعات انجام شده، ایران پایین ترین میزان مصرف الكل خصوصا در زنان را دارد. تمام اطلاعات داده شده به صورت دقیق درباره هر استان موجود است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره بیماری دیابت تصریح كرد: بیماری دیابت اگر كنترل نشود عوارض جدی را به همراه خواهد داشت. بیشترین علت نابینایی، ناشی از بیماری دیابت است. بر طبق مطالعات انجام شده در دنیا در هر شش ثانیه یك نفر در اثر دیابت جان خودرا از دست می دهد. همین طور چهار میلیون نفر سالانه به دیابت مبتلا می شوند. میزان بروز دیابت در كشورها بسیار بالا است كه مدیترانه شرقی و آفریقا بالاترین میزان شیوع دیابت را دارند. میزان شیوع دیابت در دنیا حدود ۴۲۵ میلیون نفر است. پیش بینی میگردد این عدد تا دو سه دهه آینده به بالای ۶۰۰ میلیون برسد.
لاریجانی با اشاره به اینكه ۸۵ درصد دیابتی ها را دیابت نوع ۲ تشكیل می دهند، اظهار داشت: زمانی كه دیابت در این افراد تشخیص داده می شود، می بینیم كه ۸۰ تا ۹۰ درصد آنها چاق هستند. سفارش ما برای پیشگیری از مبتلاشدن به دیابت، لاغر شدن، افزایش فعالیت فیزیكی، تغذیه مناسب، عدم مصرف سیگار و الكل است و مهم ترین مساله در درمان دیابت تداوم درمان و كنترل بیماری است.
وی افزود: در كشور ایران باز حدود شش میلیون نفر دیابتی داریم كه دو سوم این جمعیت شهرنشین هستند و در سنین بهره وری، سن مناسب كار و فعالیت، به دیابت مبتلا می شوند. پیش بینی میگردد شیوع دیابت در ایران تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۱۸ درصد برسد كه در زنان به ۱۹ درصد و در مردان به ۱۷ درصد افزایش می یابد.
لاریجانی درباره عارضه های ناشی از بیماری دیابت اظهار داشت: زمانی كه بیماری دیابت به درستی كنترل نشود، عارضه های جدی را به دنبال خواهد داشت. برای مثال در دنیا بر اثر بیماری دیابت در هر ۳۰ ثانیه قطع عضو رخ می دهد. همین طور یك سوم مشكلات بینایی مربوط به بیماری دیابت است. در دیابتی ها بیماری های قلبی – عروقی دو سه برابر بیشتر از افراد معمولی رخ می دهد. همین طور هزینه پزشكی برای درمان دیابت دو برابر هزینه درمان دیگر بیماری ها در دنیا و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حتی گاهی ۱۷ درصد از هزینه های پزشكی یك فرد مربوط به هزینه درمان دیابت است.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر درباره اقدامات وزارت بهداشت برای پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر اظهار داشت: وزارت بهداشت عزم زیادی برای پیشگیری و كنترل این بیماری ها داشته است و متناسب با سند ملی، برنامه ای در چارچوب ملی رفتار و كنترل دیابت طراحی نموده است. برهمین اساس ما نظام ثبت برای كنترل بیماران دیابتی را دنبال می نماییم. امیدواریم در آینده ای نه چندان دور این نظام سامان پیدا كند. همین طور راهنمای بالینی دیابت در برنامه های ما تدوین شده است.
وی افزود: ما پروژه ای در حال پیگیری داریم كه این پروژه در تمام دانشگاه های علوم پزشكی اجرا میگردد. این پروژه به نام ایراپن است كه در آن جمعیت جوان را از نظر ریسك فاكتورها بررسی می نماییم. همین طور كلینیك های بیماری غیرواگیر و دیابت را توسعه داده ایم كه در هفته ها و ماه های آتی كلینیك های جدید بیماری های غیرواگیر و دیابت راه اندازی خواهند شد. حدود ۱۵۰ كلینیك دیابت اعلام آمادگی كردند كه بزودی آغاز به فعالیت خواهند كرد و حدود ۵۰ كلینیك بیماری غیرواگیر بزودی افتتاح می گردد. در عین حال هدف ما توسعه كلینیك های خصوصی باز است. در پژوهشگاه غدد باز دو كلینیك جامع دیابت به راه افتاده است.
لاریجانی اظهار داشت: برنامه وزارت بهداشت درگیری تمام استان ها برای كنترل بیماری های غیرواگیر است. در هیچ جای دنیا مانند ایران اطلاعات دقیقی از میزان بروز بیماری و ریسك فاكتورها وجود ندارد. ما در هر استان آمار سرطان های مختلف را داریم تا با اطلاعات استانی برنامه ریزی های دقیق تری انجام دهیم كه این كار بسیار مهم می باشد و سلامت جامعه را تضمین می نماید.
نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینكه بیماری غیرواگیر فقط مساله وزارت بهداشت نیست، اظهار داشت: برای كنترل بیماری های غیرواگیر نهادهای مختلفی را درگیر كرده ایم. وزرای مختلف و معاونین رئیس جمهور برای همكاری این سند ملی را امضا كرده اند. با وزارتخانه هایی مانند وزارت جهاد كشاورزی، وزارت ورزش و وزارت راه تفاهم نامه هایی امضا شده است. حتی برخی از این وزارتخانه ها برای خود دفاتر سلامت بوجود آورده اند. سیاست مبارزه با بیماری غیرواگیر، سیاست ملی است و فقط سیاست وزارت بهداشت نیست. این كار باید با همكاری همه نهادهای مرتبط و خود بیمار انجام شود؛ چراكه مساله مهم در پیشگیری و درمان خود بیمار است.1397/08/22
18:18:28
5.0 / 5
4920
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است