یك مسئول:

سوختگی سالانه 180 هزار ایرانی، 3000 نفر جان می بازند

سوختگی سالانه 180 هزار ایرانی، 3000 نفر جان می بازند

به گزارش پاراسول مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه از سوختگی سالانه 180 هزار ایرانی بر اثر تماس با آتش اطلاع داد و اضافه كرد: از این تعداد متاسفانه سالانه سه هزار نفر جان می بازند.دكتر رامین رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، سوختگی را یكی از اشكالات حوزه سلامت عنوان نمود و اضافه كرد: سوختگی بیماری نیست و یك رخداد و صدمه به حساب می آید كه یا به عمد یا به سهو بوجود آمده و می تواند سلامت افراد را تهدید كند.

وی ادامه داد: در كنار درد و رنج ناشی از سوختگی، این معضل همراه خود بیماری های بسیاری هم به دنبال دارد.

رضایی با اشاره به وقوع سالانه بیشتر از 180 هزار مورد سوختگی در كشور، اظهار داشت: متاسفانه از این تعداد سالانه سه هزار نفر جان خویش را از دست می دهند و این یعنی از هر 60 رخداد سوختگی یك مورد به مرگ می انجامد.

وی خاطرنشان كرد: همینطور از این تعداد سالانه حدود 28 هزار نفر بستری می شوند كه عمده موارد بستری مربوط به درجات بالای سوختگی بیشتر از 20 درصد، سوختگی در سالمندان و هم سوختگی در كودكان است.

رضایی تصریح كرد: همینطور از این تعداد 1300 نفر بر اثر سوختگی ناشی از برق گرفتگی كه از آن بعنوان سوختگی الكتریكی یاد می‎ شود گرفتار قطع عضو می شوند و متاسفانه عمده این موارد را در جامعه كارگری شاهد می باشیم.

وی با اشاره به اینكه متناسب با میزان سوختگی و اینكه چه عضوی از بدن درگیر شده، درصدی برای سوختگی تعیین می شود، اظهار نمود: دركنار همه درد و رنج ناشی از سوختگی، هر یك درصد سوختگی منجر به بستری در بیمارستان پنج میلیون تومان هزینه به سیستم درمان كشور تحمیل می كند كه شامل عرضه خدمات جراحی، بستری در بیمارستان، درمان دارویی و مراقبت های بهداشتی و بازتوانی و فیزیوتراپی است.

مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه اضافه كرد: بطور قطع در مواردی كه سوختگی صورت افراد و سیمای ظاهری آنها را درگیر می كند، خسارات آن تنها مالی نبوده و عملا زندگی افراد قربانی تحت شعاع قرار می گیرد.

رضایی خاطرنشان كرد: با عنایت به این شرایط، سوختگی و جلوگیری از آن از اهمیت بالایی در سیستم درمان كشور برخوردار می باشد و بر همین مبنا وزارت بهداشت پیشنهاد داده كه یك روز بعنوان روز جلوگیری از سوختگی نامگذاری شود تا بتوان در این روز به شكل ویژه تری در زمینه سوختگی و راه های جلوگیری از آن اطلاع رسانی كرد.

وی ادامه داد: هم اكنون روز اول دی ماه برای این كار پیشنهاد شده، اما امكان دارد با عنایت به افزایش موارد سوختگی در شب چهارشنبه سوری، این روز انتخاب شود، البته همه اینها فعلا در حد پیشنهاد مطرح گردیده است.

رضایی در ادامه با اشاره به بالابودن میزان مرگ و میر ناشی از سوختگی در كودكان، اظهار داشت: كودكان به علت تحرك بالا و عدم آموزش كافی و قرارگیری درمحیط های ناامن، بسیار در معرض سوختگی قرار دارند و آمار مرگ و میر ناشی از سوختگی در آنها بالاست.

این مسئول اضافه كرد: همینطور سوختگی در افراد سالمند به علت تحرك پایین و اینكه نمی توانند به سرعت از حادثه آتش سوزی فرار كنند با مرگ و میر بالایی همراه می باشد.

رضایی با اشاره به اینكه شیوع سوختگی در ایران هشت برابر بیشتر از متوسط جهانی است، اظهار داشت: این درحالی است كه می ‎توان با آموزش و رعایت نكات ساده ایمنی از خیلی از موارد سوختگی پیشگیری كرد.

این مسئول شایع ترین علت سوختگی دركودكان را مایعات داغ عنوان نمود و اضافه كرد: كودكان عموما بر اثر ریختن آب جوش یا غذای داغ و موارد اینچنینی در محیط هایی ماننند حمام و آشپزخانه گرفتار سوختگی می شوند و لازم است والدین در این زمینه مراقبت های بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: كودكان به خاطر جنب و جوشی كه دارند باید از محیط های خطرناك و بخصوص از نزدیك شدن به وسایلی مانند بخاری، كتری و سماور و قابلمه پخت و پز دور نگه داشته شوند.

مدیر مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه، سفارش كرد: والدین به طور جد از ورود بچه ها به آشپزخانه خودداری كرده و حمل ظروف غذای داغ را به كودكان محول نكنند.

رضایی تصریح كرد: همینطور برای جلوگیری از سوختگی الكتریكی در كودكان باید تمام پریزهای برق محافظ پلاستیكی داشته باشند و وسایل برقی مانند چای ساز و... دور از دسترس كودكان نگه داشته شوند، چون كه سوختگی الكتریكی می تواند به راحتی منجر به قطع عضو در كودكان بخصوص قطع انگشتان آنها شود.

ایشان در ادامه به تشریح برخی راهكارها و نكات ایمنی جهت جلوگیری از سوختگی پرداخت و اضافه كرد: زمانی كه فردی گرفتار آتش سوزی می گردد و لباسش آتش می گیرد باید درجای خود متوقف شده و به جای فرار، روی زمین دراز كشیده و غلط بزند، چونكه فرار نه تنها كمكی به خاموش شدن آتش نكرده بلكه آنرا شعله ور می كند. همینطور سفارش میشود افراد باتوجه به اشتعال پذیری لباس های پلاستیكی از پوشیدن لباس هایی با این جنس پارچه پلاستیكی اجتناب كنند.

رضایی با اشاره به اینكه كارگران ساختمانی بیشترین قربانیان برق گرفتگی الكتریكی هستند، آموزش كارگران، در كنار استانداردسازی محیط كار را بهترین راه جلوگیری از اینگونه حوادث عنوان نمود.

این مسئول با اشاره به اینكه بیشترین موارد آتش سوزی به دلیل عدم رعایت برخی نكات ساده در منزل رخ می دهد، اظهار داشت: افراد باید همواره از وسایل گرمایشی استاندارد بهره برده و حتما عدم نشت گاز از این وسایل را بررسی نمایند.

وی ادامه داد: در زمستان برخی افراد، لباس های شسته شده را كنار وسایل گرمایشی مانند بخاری آویزان می كنند تا خشك شود كه این كار می تواند بسیار خطرناك بوده و آتش سوزی های گسترده را به دنبال داشته باشد.

این مسئول در مورد انبار كردن بنزین و گازوییل و نفت در حیاط منازل هم اخطار داد و اضافه كرد: این مواد می تواند با یك بی احتیاطی به یك انبار باروت تبدیل شوند.

رضایی در مورد نگهداری موادی مانند جرم گیر و انواع سفید كننده ها در طبقه های فوقانی كابینت هم اخطار داد و اضافه كرد: این مواد باید دور از دسترس كودكان در طبقات زیرین كابینت نگهداری شوند.

این مسئول به رعایت برخی نكات ایمنی هنگام آشپزی هم تصریح كرد و اضافه كرد: ظرف روغنی كه آتش گرفته به هیچ عنوان نباید آب روی آن ریخته شود، چون كه این كار آتش ظرف را بیشتر می كند و باید آتش آنرا با گذاشتن درپوش خفه كرد.

رضایی تصریح كرد: همینطور زنان خانه دار به هیچ عنوان نباید از دستگیره هایِ آشپزی كه با یك بند به هم متصل هستند استفاده كنند، چون كه امكان دارد بند آن به جایی گیر كرده و ظرف غذا روی آنها بریزد.

1397/10/10
14:17:17
5.0 / 5
4176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است