انتقاد از برخی محدودیت ها در نسخه نویسی متخصصان داخلی

انتقاد از برخی محدودیت ها در نسخه نویسی متخصصان داخلی

به گزارش پاراسول رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران همزمان با شروع به كار سی امین كنگره علمی سالیانه این انجمن از برخی محدودیت ها در تجویزها و نسخه نویسی برای این پزشكان انتقاد نمود.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، دكتر ایرج خسرونیا با اشاره به اینكه بیمار با هزار امید به پزشك متخصص داخلی رجوع می كند و انتظار دارد متخصص داخلی درد او را تشخیص داده و درمان كند، اضافه كرد: به وفور شنیده شده "طب داخلی، مادر طب است" و باید در تشخیص و درمان مقدم بر سایر رشته ها باشد، اما متاسفانه اینطور نیست.
وی اظهار داشت: برای تشخیص دقیق بعضی بیماری ها لازم است از امكانات پاراكلینیك مانند "سی تی اسكن" و "ام آر آی" تجویز نماییم، ولی نسخه كردن توسط متخصص داخلی محدود شده است و اگر هم به تشخیص برسیم بعضی داروها را نمی توانیم برای بیماران تجویز نماییم. جای تعجب دارد كه در هیچ كتاب و یا مرجع پزشكی این محدودیت ها نوشته نشده است.
رئیس جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران با اشاره به اینكه طبق كوریكولوم آموزشی، رزیدنت هایی كه مایلند پس از فارغ التحصیلی در رشته گوارش فعالیت كنند، باید چند بار به اطاق آندوسكوپی رفته و در حضور اساتید آندوسكوپی، دستگاه گوارش را فرا بگیرند، اضافه كرد: متاسفانه در بعضی مراكز آموزشی مخالفان به این قوانین اهمیت نداده و رزیدنت داخلی را راه نمی دهند. سازمان های بیمه گر هم از این آب گل آلود بهره برده و از پرداخت هزینه آندوسكوپی انجام شده توسط متخصص داخلی جلوگیری می كنند.
خسرونیا اظهار داشت: خوشبختانه در ماه های اخیر گوش شنوایی پیدا شده همصدا با ما خواستار برچیدن این بازی ها است؛ هدف این دستورات و سفارش ها فقط علمی نیست بلكه برداشت های مالی آنرا تقویت می كند و این اشتهای پول جمع كردن سیرایی ندارد.
بنابر اعلام روابط عمومی جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران، وی افزود: مشكل دیگر مسئله تعرفه است و متأسفانه كسانی در مورد تعرفه پزشكی تصمیم می گیرند كه هیچ تجربه مطب داری یا اداره بیمارستان ندارند و فكر می كنند همه پزشكان همان پنج درصد پزشك پر مریض صاحب ویلاهای بالای شهر و شمال كشور هستند.
خسرونیا با اشاره به اینكه با این اوضاع اقتصادی و تعرفه های ناعادلانه طی سال های اخیر گروه زیادی عطای پزشكی را به لقای آن بخشیده، طبابت را رها كرده اند، اضافه كرد: اكثریت جامعه پزشكی را متخصین داخلی، عفونی، اطفال و پزشكان عمومی تشكیل داده و خیلی از جراحان كشور مجبور هستند جهت امرار معاش با سن بالا در بیمارستان و درمانگاه كشیك شب دهند.
وی اظهار داشت: تورم، قیمت اجناس، اجاره مطب، حقوق پرسنل، مالیات و... چند برابر شده است. در چنین شرایطی چطور می شود تصور كرد كه افزایش 10 درصدی تعرفه كمك خواهد نمود.
رئیس سی امین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران خاطرنشان كرد: بیشترین ضرر را بیمارستان های دولتی و خصوصی خواهند دید، بدهی آنها افزایش پیدا می كند؛ اگر مقرر است مطابق تورم ویزیت تعیین شود آیا تورم ۱۰ درصد است؟ افزایش نرخ اجاره ملك، گرانی قیمت مواد غذایی و... 10 درصد بوده است؟
سی امین كنگره جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران با حضور ۱۵۰۰ نفر در بیشتر از 10 رشته تخصصی، سوم تا ششم اردیبهشت ۹۷ در مركز همایش های رازی تهران برگزار می گردد.
1398/02/02
15:52:19
5.0 / 5
4328
تگهای خبر: آب , آموزش , بیمارستان , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است