ارتباط سرطان كبد با بهداشت دهان

ارتباط سرطان كبد با بهداشت دهان

پاراسول: گروهی از متخصصان علوم پزشكی در یك بررسی جامع در بریتانیا دریافتند افرادی كه با بیماری های لثه و دندان روبه رو هستند بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان كبد قرار دارند.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، افرادی كه از مشكلات و بیماری های دهان و دندان همچون خونریزی لثه شكایت دارند یا دندان های خودرا از دست داده اند، حدود ۷۵ درصد بیشتر در معرض مبتلاشدن به سرطان كبد هستند.
همین طور تحقیقاتی كه قبل از این انجام گرفته از آن حكایت می كند كه بیماری های دندان و لثه فاكتور خطرزایی در بروز انواع بیماری ها همچون سكته مغزی، بیماری قلبی، دیابت و برخی انواع سرطان هاست.
یكی از پژوهشگران این مطالعه از دانشگاه «كوئینز بلفاست» در ایرلند شمالی اظهار داشت: در مورد رابطه بین عدم رعایت بهداشت دهان و انواع خاصی از سرطان های دستگاه گوارش شواهد متضادی وجود داشته كه در این بررسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. سرطان های دستگاه گوارش همچون نگرانی های اصلی حوزه سلامت عمومی در سطح جهان بشمار می رود.
در این بررسی پژوهشگران به نتایج یك مطالعه جهانی مراجعه نموده كه در آن برآورد شده بود حدودا ۲۸ درصد موارد جدید مبتلاشدن به سرطان و ۳۷ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال ۲۰۱۸ میلادی به سبب مبتلاشدن به سرطان دستگاه گوارش بوده است. تعداد مبتلایان به سرطان های دستگاه گوارش رو به افزایش است كه بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش بعضی از شاخصهای خطرزای رفتاری و محیطی همچون دلیلهای محتمل در گسترش بیماری های سرطان دستگاه گوارش بشمار می رود.
پژوهشگران در این بررسی اطلاعات مربوط به بیشتر از ۴۹۰ هزار فرد ۴۰ تا ۶۹ ساله را كه در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود، مورد بازنگری قرار دادند.
به گزارش مدیكال نیوز تودی، پژوهشگران با اشاره به اینكه در مدت زمان انجام این مطالعه حدود ۴۰۶۹ نفر به سرطان دستگاه گوارش مبتلا شدند، اظهار داشتند: ۱۳ درصد از این بیماران در زمان شروع مطالعه به بیماری های دهان و دندان مبتلا بوده اند.1398/04/01
15:18:47
5.0 / 5
4172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است