دردهای شكمی كه باید جدی بگیریم

دردهای شكمی كه باید جدی بگیریم

به گزارش پاراسول احساس درد در ناحیه شكم از عوامل گوناگونی ناشی می شود كه معمدلا شایع ترین علل آن حاكی از وجود مشكلی جدی نیست.


به گزارش پاراسول به نقل از ایسنا، درحالیكه محل و نوع درد شكمی نشانه خوبی در تشخیص عامل درد است، دوره زمانی آن هم در تعیین علت بیماری نقش دارد.
درد شكمی اغلب از سوء هاضمه ناشی می شود كه نگران كننده نیست اما این پرسش مطرح است كه در چه مواقعی نباید به راحتی از كنار این عارضه گذشت. سایت "مدیكال دیلی" در مطلبی به بعضی از آنها اشاره كرده است:
درد شكم پس از وعده غذایی سنگین
احساس درد شدید در ناحیه شكم به دنبال مصرف وعده غذایی سنگین كه تسكین پیدا نكند می تواند نشانه وجود مشكل در كیسه صفرا باشد. كیسه صفرا موظف است با ذخیره صفرا آنرا در روده كوچك توزیع كرده تا به هضم چربی كمك نماید. زمانیكه این عضو گلابی شكل كه در پایین كبد قرار دارد متورم می شود می تواند به بیماری كیسه صفرا منجر شود.
درد مبهم در قسمت بالایی شكم
بروز درد نامشخص و مبهم در قسمت بالایی یا میانی شكم كه همراه با حالت تهوع و باد گلو باشد می تواند نشانه حمله قلبی به حساب آید. همینطور استفراغ همراه با درد كمر، فك و تنگی نفس می تواند كشنده باشد و ضروری می باشد تا بیمار بموقع تحت مراقبت های اورژانسی قرار گیرد.
گرفتگی عضلات شكمی همراه با اسهال
اسهال و یبوست همراه با گرفتگی عضلات شكمی یا احساس نفخ نشانه سندرم روده تحریك پذیر است. مشورت با پزشك متخصص، تجویز دارو، كنترل رژیم غذایی و استرس به مقابله با سندرم روده تحریك پذیر در طولانی مدت كمك می نماید.
درد شدید و ناگهانی در شكم
در صورت سابقه مبتلا شدن به زخم معده یا مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و احساس درد ناگهانی و شدید، احتمال پرفوراسیون یا سوراخ شدن دستگاه گوارش وجود دارد. در این شرایط بیمار تحت جراحی اورژانسی قرار می گیرد چونكه امكان دارد فرد به عارضه جدی تری معروف به پریتونیت یا التهاب صفاق گرفتار شود.
بیماری پریتونیت، التهاب صفاق (غشاء نازكی كه دیواره های حفره شكم را می پوشاند) است كه از عفونت های قارچی یا باكتریایی ناشی می شود.
احساس درد در ناحیه پایین و چپ شكم
احساس درد در این قسمت از شكم كه با حركت كردن تشدید می شود می تواند نشانه دیورتیكولیت (التهاب دیورتیكول های جداره روده) باشد. این بیماری با مصرف داروهای آنتی بیوتیك قابل درمان است.
درد شكم و كاهش وزن
تحمل درد در شكم همراه با كاهش غیر ارادی وزن، مشاهده خون در مدفوع، علایم كم خونی و سابقه سرطان دستگاه گوارش یا بیماری روده تحریك پذیر در خانواده، نشانه بیماری خطرناكی است كه می تواند سرطان باشد.1398/06/26
14:59:35
5.0 / 5
4839
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
پاراسل
parasol.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پاراسول محفوظ است

پاراسل پاراسول

پاراسل همان چتر آفتابی است